Przywódca afgańskiego Narodowego Frontu Obrony wzywa do narodowego powstania przeciw talibom 

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP

Walki z talibami w Dolinie Pandższiru trwają - twierdzi przywódca mudżahedinów Ahmad Masud. W poniedziałkowym przemówieniu zwrócił się z apelem do Afgańczyków. "Gdziekolwiek przebywacie, w Afganistanie czy poza nim, wzywam was do rozpoczęcia powstania, w imię godności, wolności i pomyślności naszego kraju" - oznajmił. Wcześniej rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid ogłosił, że Dolina Pandższiru znajduje się już pod ich całkowitą kontrolą.

Przywódca skupionych w Dolinie Pandższiru mudżahedinów Ahmad Masud wezwał w poniedziałek Afgańczyków do narodowego powstania przeciwko talibom. "Gdziekolwiek przebywacie, w Afganistanie czy poza nim, wzywam was do rozpoczęcia powstania, w imię godności, wolności i pomyślności naszego kraju" - zaapelował do rodaków Masud w rozesłanym do mediów przemówieniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przekazał, że siły kierowanego przez niego Narodowego Frontu Obrony (NRF) zbierającego antytalibskich bojowników są wciąż obecne w Pandższirze i będą - według jego deklaracji - dalej walczyły z talibami.

W poniedziałek rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid ogłosił, że Dolina Pandższiru znajduje się już pod całkowitą kontrolą talibów, a dzięki zwycięstwu nad NRF, Afganistan został ostatecznie "wyzwolony z zamętu wojny". Rzecznik NRF Ali Maisam Nazary zdementował te doniesienia. Przekonywał, że walki o Dolinę Pandższiru trwają

Tak wygląda życie mieszkańców Kabulu po objęciu kontroli nad miastem przez talibówPAP/EPA/STRINGER

Masud: w walkach z talibami zginęli członkowie mojej rodziny

Dolina Pandższiru jest położonym kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód od Kabulu trudno dostępnym regionem, gdzie po przejęciu przez talibów władzy niemal w całym kraju, zebrało się kilka tysięcy żołnierzy upadłego rządu, a także bojownicy Narodowego Frontu Obrony. W niedzielę donoszono o ciężkich walkach w Pandższirze, po których NRF zaproponował zawieszenie broni w zamian za zatrzymanie ofensywy talibów. Mudżahedini przyznali, że ponieśli ciężkie straty.

Masud przekazał w odezwie, że w ofensywie talibów zginęli członkowie jego rodziny. W walkach poległ też rzecznik NRF, dziennikarz Fahim Daszti.

Bastion oporu przeciwko talibom

Pandższir jest od dawna bastionem oporu przeciwko talibom. Dolina była siedzibą legendarnego dowódcy Ahmada Szacha Masuda, który w latach 80. walczył z sowiecką inwazją i postkomunistycznym rządem Mohameda Nadżibullaha, a później z talibami. Obecnie dowódcą mudżahedinów jest jego syn Ahmad oraz Amrullah Saleh, wiceprezydent obalonego przez talibów prozachodniego rządu w Kabulu.

Obecne miejsce przebywania i losy Ahmada Masuda i Saleha nie są znane - informuje BBC. Jak podała telewizja Al-Dżazira talibowie przekazali, że Saleh zbiegł do Tadżykistanu.

Google Maps

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STRINGER

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości