TVN24 | Świat

Ewakuacja z Afganistanu. Joe Biden: USA rozszerzyły strefę bezpieczeństwa wokół lotniska w Kabulu

TVN24 | Świat

Autor:
lukl/adso
Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że siły Stanów Zjednoczonych rozszerzyły strefę bezpieczeństwa wokół lotniska w Kabulu, umożliwiając tym samym łatwiejszy dostęp do niego. Ponadto przyspieszone zostały też ewakuacja i mobilizacja do akcji samolotów cywilnych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Biden poinformował w popołudniowym przemówieniu w Białym Domu, że w ciągu ostatnich 30 godzin z lotniska w Kabulu ewakuowano 11 tysięcy osób. Oznacza to, że od 14 lipca Afganistan opuściło w ten sposób 28 tysięcy osób, a od początku lipca - 33 tysiące. Zaznaczył, że do końca akcji zostało jeszcze dużo czasu.

Dodał też, że siły USA rozszerzyły kordon bezpieczeństwa wokół lotniska w Kabulu oraz umożliwiły dodatkowy dostęp do niego, choć nie chciał podać szczegółów tej operacji. Zaznaczył, że zrobiono to w porozumieniu z talibami.

Jak w 1948 roku w Berlinie

Prezydent dodał też, że dodatkowo do pomocy w ewakuacji zmobilizowano - tak jak zrobiono to podczas blokady Berlina w 1948 r. - samoloty linii komercyjnych w ramach programu cywilnej rezerwy floty lotniczej. Mają one zostać wykorzystane do zwiększenia liczby lotów z punktów przerzutowych - m.in. z Kataru, czy baz we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii. Biden podziękował krajom, które zgodziły się na pomoc w tej akcji i zezwolenie na lądowanie.

Podkreślił też, że program mobilizacji cywilnej rezerwy jest dobrowolny, a do akcji zostaną przeznaczone po 3-4 samoloty na linię lotniczą, przez co zakłócenia dla ruchu cywilnego mają być minimalne.

Biden przyznał, że sceny chaosu i tłumów wokół lotniska w Kabulu są dla niego bolesne, ale stwierdził, że takie same obrazy byłyby niezależnie od tego, kiedy ewakuacja zostałaby przeprowadzona.

- Nie ma możliwości, by ewakuować tak wielką liczbę ludzi bez tego bólu i straty i chwytających za serce obrazów, które widzicie w telewizji - powiedział Biden. Powtórzył swoje zapewnienie, że wszyscy Amerykanie, którzy chcą opuścić Kabul, będą mogli to zrobić, podobnie jak afgańscy pomocnicy wojsk USA oraz szczególnie narażone grupy, jak kobiety, pracownicy organizacji pozarządowych i mediów.

Jednocześnie Biden przyznał, że wojska na lotnisku są narażone na atak ze strony Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan. Prezydent powtórzył też, że nadal uważa, iż wyjście z Afganistanu było właściwe. - Myślę, że historia zapamięta to jako logiczną, racjonalną i słuszną decyzję - podkreślił.

Autor:lukl/adso

Źródło: PAP