TVN24 | Świat

Generał Miller oddał dowództwo nad operacją w Afganistanie. "To symboliczny koniec"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Generał Scott Miller, dowódca wojsk amerykańskich w Afganistanie, przekazał dowództwo nad misją generałowi Frankowi McKenzie'emu. Według dziennika "Washington Post" jest to symboliczny koniec misji USA w tym kraju, po wycofaniu z niego prawie wszystkich żołnierzy i sprzętu.

Generał Scott Miller dowodził działaniami sił amerykańskich w Afganistanie od niemal trzech lat, naznaczonych niestabilnością i postępami talibów, którzy - jak powiedział w ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden - są dziś silniejsi niż kiedykolwiek od czasu międzynarodowej interwencji wojskowej w 2001 roku. Generał przekazał misję szefowi Centralnego Dowództwa (CENTCOM), generałowi Frankowi McKenzie'emu, który będzie nadzorował działania z Tampy na Florydzie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według "Washington Post" powrót generała stanowi symboliczny koniec misji USA w Afganistanie, która formalnie zakończy się 31 sierpnia. Praktycznie cały sprzęt został zabrany z kraju lub zniszczony, wycofano też wszystkich żołnierzy poza jednostkami, które zostaną, by chronić ambasadę USA w Kabulu. Tuż przed końcem swojej misji Miller mówił dziennikarzom, że sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie jest zła, a po wycofaniu wojsk USA i przy zachowaniu obecnej dynamiki kraj znajdzie się na drodze do wojny domowej.

W poniedziałek generał McKenzie mówił dziennikarzom, że mimo toczących się rozmów pokojowych talibowie starają się wywalczyć zwycięstwo nad afgańskimi władzami na polu walki, czego dowodem jest ich ostatnia seria sukcesów i zdobytych dystryktów. Wojskowy ocenił, że zagrożone są stolice wielu prowincji kraju, lecz zdobycie Kabulu byłoby dla talibów niezwykle trudne. - Myślę, że stolice prowincji są narażone na ryzyko, ale zobaczymy, co z tego wyniknie w ciągu kilku następnych tygodni. Myślę, że Afgańczycy są zdeterminowani, by walczyć bardzo mocno o te stolice - powiedział dziennikarzom generał.

W ciągu 20 lat wojny w Afganistanie służyło ponad 800 tysięcy amerykańskich żołnierzy, z których 2,4 tysiąca straciło życie, a 20 tysięcy zostało rannych. Według szacunków Brown University w trakcie konfliktu zginęło 47 245 cywilów, około 66 tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów oraz 51 tysięcy talibów.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP