Saudyjscy dyplomaci opuścili Afganistan. Reuters: zdecydowały względy bezpieczeństwa

Źródło:
Reuters
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)Archiwum Reuters
wideo 2/5
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)Archiwum Reuters

Saudyjscy dyplomaci opuścili Afganistan z powodu szkolenia i wrócą do Kabulu - poinformowała w poniedziałek administracja talibów, choć trzy źródła zaznajomione ze sprawą przekazały agencji Reutera, że do ich wyjazdu przyczyniły się względy bezpieczeństwa.

Źródło dyplomatyczne i dwa inne przekazały agencji Reutera, że saudyjscy dyplomaci opuścili Afganistan drogą powietrzną i przenieśli się do Pakistanu pod koniec zeszłego tygodnia z powodu ostrzeżeń o zwiększonym ryzyku ataków w stolicy Afganistanu, Kabulu.

Talibowie powiedzieli, że ich wyjazd był chwilowy i nie wynikał ze względów bezpieczeństwa. - Niektórzy pracownicy ambasady Arabii Saudyjskiej wyjechali na pewnego rodzaju szkolenie i wrócą - oświadczył rzecznik administracji talibów Zabihullah Mudżahid.

Reuters zwrócił się z prośbą o komentarz do pakistańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które odesłało agencję do saudyjskiej ambasady w Islamabadzie. Biuro komunikacji rządu oraz ministerstwo spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej nie odpowiedziały na prośby o ustosunkowanie się do sprawy.

Agencja podkreśliła, że nie jest jasne, jak długo saudyjscy dyplomaci zamierzają przebywać poza Afganistanem, ani ilu z nich opuściło kraj.

Wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu

Kilka państw prowadziło swoje afgańskie placówki z Pakistanu i Kataru, odkąd siły koalicji pod wodzą USA wycofały się z kraju, a talibowie przejęli władzę w 2021 roku po 20 latach.

Niektóre państwa utrzymały obecność dyplomatyczną w Afganistanie, w tym Rosja, której ambasada była celem samobójczego zamachu bombowego przy jej bramie, w którym zginęło dwóch członków rosyjskiego personelu i czterech obywateli afgańskich.

Bojownicy Państwa Islamskiego przyznali się do tego ataku i kilku innych, których celem byli obcokrajowcy, w tym zamachu na hotel popularny wśród chińskich biznesmenów i nieudanej próby zabicia szefa misji Pakistanu w jego ambasadzie.

Państwo Islamskie od lat celuje również w instalacje ochronne w Arabii Saudyjskiej, która jest największym eksporterem ropy naftowej na świecie i miejscem narodzin islamu.

Talibowie powiedzieli, że są skupieni na eliminacji Państwa Islamskiego i innych zagrożeń dla bezpieczeństwa, i dołożą wszelkich starań, aby chronić zagraniczne interesy w Afganistanie.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters