TVN24 | Świat

Władze w Afganistanie: brakuje leków potrzebnych do leczenia rannych wyniku trzęsienia ziemi

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Afganistan nie dysponuje środkami medycznymi potrzebnymi do leczenia rannych w wyniku trzęsienia ziemi, którego nawiedziło ten kraj w środę – powiedział agencji Reutera wysoki rangą urzędnik. We wstrząsach wtórnych, które wystąpiły na wschodzie Afganistanu w piątek rano, zginęło co najmniej 5 osób, a 11 jest rannych - przekazało afgańskie ministerstwo zdrowia.

W środowym, najbardziej tragicznym w skutkach od lat trzęsieniu ziemi, zginęło ponad 1000 osób, a 2000 zostało rannych, jednak talibski rząd zakończył akcję poszukiwawczo-ratowniczą już w piątek, dwa dni po katastrofie.

Amerykańska agencja geologiczna USGS podała, że magnituda piątkowych wstrząsów wyniosła 4,3 i wystąpiły one niedaleko granicy Afganistanu z Pakistanem. Środowe trzęsienie ziemi miało magnitudę, według różnych źródeł, między 5,9 a 6,1. Urzędnik ministerstwa zdrowia powiedział, że w wyniku wstrząsów wtórnych zginęło pięć osób, a 11 jest rannych.

- Ministerstwo zdrowia nie ma wystarczającej ilości leków – powiedział rzecznik afgańskiego ministerstwa ds. katastrof Mohammad Nassim. – Potrzebujemy pomocy medycznej i innych niezbędnych rzeczy, ponieważ doświadczamy wielkiej katastrofy – dodał.

Słaba komunikacja drogowa utrudnia pomoc humanitarną w kraju, w którym sytuacja gwałtownie pogorszyła się po przejęciu władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku po wycofaniu się sił międzynarodowych – przekazała agencja Reutera.

Afganistan liczy na pomoc międzynarodową

Katastrofa w Afganistanie jest poważnym testem dla islamistycznych władz, które są izolowane przez społeczność międzynarodową i odcięte od bezpośredniej pomocy międzynarodowej z powodu sankcji.

W czwartek władze w Japonii, Korei Południowej, Tajwanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały, że planują wysłać pomoc. Dostawy z sąsiadującego Pakistanu już przekroczyły granicę. Indie, które mają napięte relacje z talibami, poinformowały, że wysłały dwoma lotami 27 ton zapasów, aby przekazać je międzynarodowym agencjom pomocy.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców pospieszyła z dostawami i wysłała ekspertów w celu wsparcia akcji humanitarnej. - Cztery dekady konfliktu i niestabilności w Afganistanie pozostawiły miliony ludzi na krawędzi głodu – powiedział rzecznik organizacji Shabia Mantoo.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości