Achmetow: nie wolno bombardować Doniecka, trzeba negocjować

TVN24

Aktualizacja:

Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Mychajło Kowal oświadczył w niedzielę wieczorem, że zostanie wprowadzona blokada Ługańska i Doniecka, aby zmusić prorosyjskich separatystów do złożenia broni. Tymczasem związany z Donieckiem oligarcha Rinat Achmetow apeluje: nie wolno bombardować Donbasu, z rebeliantami trzeba negocjować.

W wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Inter Kowal powiedział, że istnieje już dokładny, strategiczny plan działań, który został zatwierdzony przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Zgodnie z tym planem nastąpi "pełna blokada" Ługańska i Doniecka i zostaną podjęte odpowiednie działania, które "doprowadzą do tego, że separatyści, bandyci będą zmuszeni złożyć broń".

Ukraińskie siły rządowe zajęły w ciągu weekendu kontrolowane od kwietnia przez separatystów miasta w obwodzie donieckim: Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwkę, Artiomowsk i Konstantynówkę. Po wycofaniu się do Doniecka rebelianci zapowiadają przegrupowanie i dalszy opór.

Oligarcha chce negocjacji z rebeliantami

Przed wypowiedzią zastępcy sekretarza RBNiO Kowala najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow oświadczył, że nie wolno bombardować zarówno Doniecka jak i całego Donbasu, czyli Donieckiego Zagłębia Węglowego. Zdaniem biznesmena trzeba zakończyć konflikt drogą pokojową, przy stole negocjacyjnym.

- Nie wolno bombardować Doniecka. Nie wolno bombardować Donbasu. Nie wolno niszczyć miast, wiosek, nie wolno niszczyć infrastruktury. A najważniejsze nie wolno dopuścić do tego, by ginęli i cierpieli ludzie. (...) Nie chcę, żeby trumny wracały z Donbasu na zachodnią Ukrainę, nie chcę, żeby trumny wracały na centralną Ukrainę i do innych regionów naszego kraju. Nie chce, żeby ludzie ginęli w Donbasie i dlatego zawsze wzywałem, wzywam i będę wzywał wszystkich do osiągnięcia pokoju - powiedział Achmetow w niedzielnym wywiadzie dla telewizji Ukraina. 47-letni biznesmen, którego fortunę magazyn "Forbes" szacuje na 12,2 mld dolarów, podkreślił, że widzi Donbas tylko w składzie Ukrainy.

Zdaniem ekspertów rola Achmetowa w wybuchu separatyzmu na wschodzie Ukrainy nie jest do końca jasna.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: