Świat

Były sekretarz Jana Pawła II o Ukraińcach. "Nie potępili czynów ludobójstwa"

Świat

Jan Paweł II zmarł w 2005 roku
Jan Paweł II zmarł w 2005 rokutvn24
wideo 2/29

- Życie papieża nie jest usłane różami - powiedział dziennikarzom metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przed premierą książki "Sekretarz dwóch papieży". To wywiad rzeka z hierarchą, który przed objęciem biskupstwa we Lwowie był sekretarzem Jana Pawła II i Benedykta XVI.

- Jak życie każdego człowieka, tak i papieży nie jest usłane różami. Są chwile radosne, trudne, smutku. Tak swój pontyfikat przeżywał Jan Paweł II czy Benedykt XVI. Były to konflikty, wojny na świecie, cierpienia najbliższych osób, a także osobiste trudności, zmaganie się z chorobą. Zawsze w tym wszystkim towarzyszyła im łaska Boża, wierni - powiedział przedstawicielom mediów arcybiskup.

Jak dodał, w Watykanie wiele chwil utkwiło mu głęboko w pamięci. - Myślę, że Jan Paweł II pokazał mi, kto to jest człowiek modlitwy, a Ojciec Święty Benedykt XVI także swoją sumienność, wytrwałość w pracy - wspominał. - Pontyfikat Polaka oraz jego następcy były różne ale oba wielkie - dodał.

Historie o codziennym życiu Jana Pawła II

W odpowiedzi na pytanie, czemu zgodził się na wywiad, wyjaśnił, że nie jest głównym aktorem publikacji. Podkreślił, że chciał pozostać w cieniu, a poprzez wywiad pokazać jeszcze raz sylwetkę obu papieży, a także Kościół Archidiecezji Lwowskiej na Ukrainie, któremu aktualnie przewodzi.

Z publikacji, której autorem jest Krzysztof Tadej, czytelnik pozna nie tylko wspomnienia z życia arcybiskupa, ale też historie o codziennym życiu Jana Pawła II i Benedykta XVI (na przykład, jaki mieli harmonogram dnia, ich przyzwyczajenia, codzienne rytuały).

W trakcie uroczystości, która odbyła się w Krakowie w siedzibie kurii metropolitalnej arcybiskup opowiadał, w czym jego zdaniem objawiała się świętość polskiego papieża.

"Człowiek, który kochał Boga, ojczyznę, ludzi"

- Świętość, to rzetelność, pracowitość, uczciwość, odpowiedzialność, pełne, ufne zawierzenie opatrzności Bożej. Myślę, że takim świętym był Jan Paweł II. To przede wszystkim człowiek nie tylko modlący się, przebywający w kaplicy, ale człowiek, który kochał Boga, ojczyznę, ludzi, Kościół - podkreślał arcybiskup Mokrzycki.

Również o sytuacji na Ukrainie

Część książki to wypowiedzi i oceny metropolity lwowskiego odnoszące się do sytuacji na Ukrainie. Jak powiedział we wtorek, nawet gdyby Rosja zajęła cała Ukrainę, to księża rzymskokatoliccy zostaną na tym terenie.

- Krym został zajęty przez Rosję, ale biskup, kapłani pozostali z wiernymi. Dzięki Bogu nie doznają jakichś prześladowań, tym niemniej mieli odwagę, nie uciekli. Nie opuścili swoich placówek. Podobnie na wschodzie Ukrainy, gdzie toczy się wojna - mówił.

- Nie widać końca tej wojny. Myślę, że Pan Bóg poprzez nią chce nam coś powiedzieć, narodowi ukraińskiemu. Upomina się o coś. Upomina się, aby ten naród oczyścił się, by zaczął budować swoją przyszłość na prawdziwych fundamentach, a nie tak jak w tej chwili. Nie tylko nie potępił tych czynów ludobójstwa, ale wręcz przeciwnie, buduje pomniki sprawcom - dodał arcybiskup Mokrzycki, odnosząc się do polsko-ukraińskiego sporu o historię.

List Benedykta XVI

Jak podkreślił Tadej, na uwagę zasługuje list otwierający książkę, napisany przez papieża Benedykta XVI.

Emerytowany papież napisał w nim między innymi o arcybiskupie Mokrzyckim, że jest osobą, która ma w sobie wiele pokory - jednak jest człowiekiem, który potrafi zarządzać i podejmować decyzje, "człowiekiem odwagi w kwestiach zasadniczych".

Prezes Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska, które wydało książkę uważa, że jest ona bardzo ważna gdyż arcybiskup "podjął się trudu opowiedzenia czytelnikom, nam wszystkim o swoich niezwykłych doświadczeniach, sprawach wyjątkowych, tak jak 'mówi' napis na okładce książki: widział to, czego inni nie widzieli".

Postawa Jana Pawła II w sprawie molestowania dzieci przez księży

Jedna z kobiet, która przyszła na premierę, pytała hierarchę, co Jan Paweł II zrobił w sprawie ujawnianych jeszcze za jego życia przypadków molestowania dzieci przez księży. - Kościół ten grzech, jak i inne potępiał, tylko może nie było to wyciągane na stronę zewnętrzną - odparł arcybiskup Mokrzycki.

Z pewnością Ojciec Święty przepraszał za grzechy, które Kościół popełnił w swojej historii - podkreślał hierarcha. Dodał, że w tamtym czasie były podejmowane decyzje usuwania biskupa z diecezji, były też przypadki przenoszenia kapłanów do stanu świeckiego.

12 lat od śmierci Jana Pawła II

W kwietniu minęło 12 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Jego beatyfikacji dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 roku, a kanonizacji - papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Benedykt XVI pod koniec 28 lutego 2013 roku ustąpił z urzędu papieża po siedmiu latach i 10 miesiącach pontyfikatu.

Kardynał Joseph Ratzinger został papieżem 19 kwietnia 2005 roku. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki od 2008 roku jest metropolitą lwowskim. Pełni też funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Autor: arw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: giulio napolitano / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: