Prezydent Autonomii Palestyńskiej zrezygnował z funkcji szefa OWP

Wikipeda (CC BY-SA 3.0) / Antonio Cruz/ABrPrzyczyny rezygnacji Mahmuda Abbasa nie są znane

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zrezygnował z funkcji szefa Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Do dymisji podała się też blisko połowa liczącego 18 członków komitetu wykonawczego OWP - poinformowała w sobotę telewizja Al-Arabija.

Abbas pozostaje prezydentem Autonomii Palestyńskiej; przyczyny jego rezygnacji nie są jeszcze znane. Według AFP Abbas chce doprowadzić do wyborów wewnątrzpartyjnych, ale dziennik "Times of Israel" napisał w minionym tygodniu, gdy pojawiły się informacje o planowanej rezygnacji, że jest to pochodną "politycznej niestabilności" w Autonomii Palestyńskiej i podziałów na frakcje. Według obserwatorów palestyńskiej polityki chodzi tu o taktyczny manewr Abbasa, mający na celu wyeliminowanie wewnętrznych rywali i obsadzenie komitetu wykonawczego OWP swoimi sojusznikami - napisała dpa.

Wybory w ciągu miesiąca

Palestyńska Rada Narodowa (pełniąca funkcję parlamentu) zaapelowała o zorganizowanie wyborów w ciągu miesiąca, które wyłonią nowy skład egzekutywy OWP. W czerwcu do dymisji podał się utworzony w 2014 roku palestyński rząd jedności Ramiego Hamdallaha. Powodem były rosnące podziały między Zachodnim Brzegiem Jordanu a Strefą Gazy i tajne rozmowy Hamasu z Izraelem.

Autor: js//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 3.0) / Antonio Cruz/ABr

Pozostałe wiadomości