900 miliardów dolarów na wojnę

TVN24

Aktualizacja:

Operacje wojskowe Stanów Zjednoczonych kosztowały od 2001 roku ponad 904 miliardy dolarów - donosi niezależny amerykański instytut CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments). Do 2018 roku wydatki te mogą wzrosnąć do 1,7 biliona dolarów.

Inwazja na Irak i trwająca tam wojna domowa kosztowały USA 687 miliardów dolarów. To najdroższa wojna w historii, z wyjątkiem drugiej wojny światowej, jeśliby wziąć pod uwagę inflację.

Afganistan kosztował 184 miliardy dolarów. Do kosztów działań wojennych należy jeszcze dodać wydatki związane ze zwiększeniem środków bezpieczeństwa w kraju i odszkodowania dla weteranów. Suma - 904 miliardy dolarów - przytłacza.

To jeszcze nie koniec

Zdaniem CSBA podatnicy do 2018 roku zapłacą jeszcze od 416 do 817 miliardów dolarów - w zależności od polityki nowej administracji i podejmowanych działań.

Instytucja wylicza też wojska stacjonujące za granicą. I tak w Iraku stacjonują obecnie 143 tys. żołnierzy amerykańskich, a w Afganistanie - 31 tys.

Choć Amerykanie zgodzili się na wycofanie z Iraku do 2011 roku, to część wojsk (prawdopodobnie ponad 20 tys.) zostanie przerzuconych do walki z talibami w ciągu następnego półtora roku.

Źródło: Reuters