Świat

Panuje ponad pół wieku i nie myśli o abdykacji. Elżbieta II kończy 90 lat

Świat


W czwartek przypadają 90. urodziny królowej Wielkiej Brytanii. Elżbieta II ma dziś w planach obiad rodzinny w Windsorze. W Londynie z okazji urodzin monarchini oddana zostanie salwa armatnia.

To rocznica kalendarzowa, oficjalne uroczystości w Wielkiej Brytanii obchodzi się zwykle w drugą sobotę czerwca - w tym roku okazja ta wypada 11 czerwca. W czwartek monarchini ma w planach obiad rodzinny w Windsorze, a w Londynie na jej cześć zagrzmi salwa armatnia.

Pokazano zdjęcia królowej

Z okazji urodzin Pałac Buckingham przypomina rzadko widywane zdjęcia Elżbiety z młodości - głównie z młodszą siostrą, Małgorzatą (zmarła w 2002 roku). Ponadto dzień przed urodzinami opublikowano zdjęcie królowej prezentujące cztery pokolenia rodziny królewskiej. Na fotografii widzimy ją z synem - księciem Karolem, wnukiem - księciem Williamem oraz trzeci w kolejce do tronu prawnukiem - księciem George'm.

W czwartek opublikowano także zdjęcie królowej w towarzystwie jej ukochanych psów rasy corgi (królowa przez całe swoje życie miała ponad 30 takich zwierząt). Możemy zobaczyć także zdjęcie Elżbiety z jej jedyną córką, 66-letnią księżną Anną.

Zdjęcie z najmłodszymi członkami rodziny

Pojawiło się także zdjęcie królowej z zamku w Windsorze zrobione po Wielkanocy, pokazujące królową w towarzystwie wnucząt i prawnucząt.

Trzymająca torebkę królowej to Mia Tindall - dwuletnia córka Zary, wnuczki królowej od strony jej córki - księżnej Anny. Chłopiec to 8-letni wicehrabia Severn - James, a stojąca obok niego dziewczyna to 12-letnia lady Louise. To najmłodsze wnuki królowej, dzieci jej ostatniego syna - Edwarda.

Na zdjęciu widzimy także 5-letnią Savannahę Phillips i jej 3-letnią siostrę - Islę Phillips. To dzieci najstarszego wnuka królowej - Petera, syna jedynej córki Elżbiety.

U boku monarchini stoi książę George, czyli niespełna trzyletni trzeci z pretendentów do brytyjskiego tronu. Na kolanach królowej siedzi natomiast 11-miesięczna księżna Charlotte, jego młodsza siostra. To dzieci księcia Williama i księżnej Kate.

Książę William o babci

- Gdy straciłem matkę jako dziecko potrzebowałem kogoś takiego jak królowa, kto mnie zrozumie, wesprze i pomoże przeżyć tę tragedię. Była dla mnie w tym trudnym czasie dla wielkim wsparciem i cieszę się że się mną opiekowała - mówił o babci książę William.

- Mam w niej niesamowity przykład kogoś, kto ofiarował ludziom ogromną ilość dobra. Jest prawdopodobnie najlepszym wzorem do naśladowania, jaki mógłbym sobie wymarzyć - podkreślił.

Do królowej płyną życzenia urodzinowe z całego świata. Przyłączył się do nich także polski prezydent Andrzej Duda.

Królowa Wielkiej Brytanii

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie przy Bruton Street 17 jako córka Alberta Fryderyka Artura Jerzego, syna króla Jerzego V. Nic nie wskazywało w momencie jej narodzin, że może wstąpić na tron, była dopiero trzecia w kolejce do tronu.

Jej życie zmieniło się w wieku 10 lat kiedy to jej wuj - panujący król Edward VIII po niecałych 11 miesiącach panowania ustąpił, aby poślubić rozwódkę Wallis Simpson. Królem Wielkiej Brytanii został niespodziewanie ojciec Elżbiety książę Yorku Albert, który przyjął imię Jerzy VI. Wówczas następczynią tronu została właśnie Elżbieta. Jej ojciec panował nad brytyjskim imperium do 1952 roku. Po jego śmierci Elżbieta wstąpiła na tron w wieku zaledwie 26 lat. Oficjalnie koronowano ją 2 czerwca 1953 roku.

Od tej pory panuje nieprzerwanie w bezkonfliktowy sposób, unikając kontrowersji. W tym czasie Wielką Brytanią rządziło 12 premierów. Pierwszym był Winston Churchill (1951-55), ostatnim David Cameron (wybrany w maju 2015 r. na drugą pięcioletnia kadencję).

Od 9 września 2015 r. Elżbieta jest najdłużej panującym monarchią Wielkiej Brytanii. Wtedy pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni). Elżbieta to prawnuczka Wiktorii.

Autor: kło / Źródło: tvn24.pl