Świat

83-letni steward. Ostatni lot rekordzisty

Świat

Wikipedia/Ken Iwelumo (GNU)Pracę dostał w 1949 roku

83-letni Ron Akana, steward amerykańskich linii, który wykonywał swój zawód od 63 lat, trafił do Księgi rekordów Guinnessa. W swój ostatni służbowy rejs, z Denver na wyspę Kauai na Hawajach, poleciał z liniami United Airlines w miniony weekend.

Akana zatrudnił się jako steward, jeszcze studiując na uniwersytecie na Hawajach w 1949 roku, kiedy jego koledzy natknęli się na ogłoszenie w gazecie. - Nie wiedzieliśmy nawet, co robi taki steward - opowiada o czasach, kiedy został jednym z pierwszych w United Airlines mężczyzn - członków personelu kabinowego.

Lubił pracować z dziewczynami

Wśród plusów nowego zajęcia wymienia to, że dawało możliwość pracy na kontynencie, "co wtedy było dużą sprawą", oraz że po prostu odpowiadała mu "praca z dziewczynami".

Wśród chwil, które najgłębiej wryły mu się w pamięć, wspomina spotkanie z obsadą filmu "Stąd do wieczności" z 1953 roku, w tym z Frankiem Sinatrą, oraz przejście z samolotów śmigłowych na odrzutowce, co znacznie skróciło czas podróży. Pracę na dwa lata przerwała mu wojna koreańska.

Choć Akana zakończył karierę w stanie, w którym się ona rozpoczęła, to wcale nie zamierza osiąść tam na emeryturze. Od 2002 roku mieszka w Boulder, w stanie Kolorado, gdzie przeniósł się, aby być bliżej wnuków. Pierwsze dni emerytury steward-rekordzista spędził odpowiadając na depesze z pozdrowieniami i gratulacjami.

200 mil w powietrzu

Aby mieć wyobrażenie o tym, jak dużo czasu Ron Akana spędził w powietrzu, wystarczy przeliczyć 200 milionów przelatanych przez niego mil na program lojalnościowy United Airlines. Umożliwiłby mu on zabranie w podróż pierwszą klasą z Chicago do Honolulu i z powrotem wszystkich mieszkańców ponad 1,1-tysięcznego Big Rock w Illinois.

Nawet po tym miałby jeszcze dość zgromadzonych mil, by raz w miesiącu przez najbliższe 12 lat latać ze swą żoną Elisabeth w dowolne miejsce na terenie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Autor: zś//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Ken Iwelumo (GNU)