Turecki prezydent ogłasza, że zwalczy Kurdów "za wszelką cenę", nawet w Iraku. Kilka godzin później dostaje telefon od George'a W. Busha - Amerykanin zapewnia go, że premier Iraku chce współpracy.

Co najmniej 655 domów mieszkalnych i 168 przedsiębiorstw poszło do tej pory z dymem w ogarniętej szalejącymi pożarami Kalifornii.

Polacy za granicą wykazali pewną rozbieżność preferencji wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w Stanach Zjednoczonych, natomiast na Wyspach Brytyjskich - zdecydowanie Platforma. Zaskakująco dobry rezultat uzyskała Partia Kobiet w... Belgii.

Z poparciem 29% zwyciężyła skrajnie prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) w wyborach parlamentarnych w Szwajcarii. To oficjalne wyniki, podane przez Federalne Biuro Statystyczne.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła swoje poparcie dla pomysłu upamiętnienia w Berlinie losów Niemców przymusowo wysiedlonych po II Wojnie Światowej z Europy Środkowej i Wschodnie. Według jej zapowiedzi, wkrótce znany będzie dokładny projekt takiej placówki.

Armatki wodne i gaz łzawiący powstrzymały kilka tysięcy skrajnie prawicowych demonstrantów, którzy chcieli szturmem zdobyć gmach budapesztańskiej opery, w której przemawiał znienawidzony przez nich socjalistyczny premier Ferencs Gyurcsany.

- Strzeżcie się podziałów... Świat muzułmański czeka na wasze zjednoczenie pod jednym sztandarem - powiedział w wyemitowanym przez Al-Dżazirę nagraniu Osama bin Laden. Autentyczność nagrań nie została jeszcze potwierdzona.

Amerykańscy eksperci uważają, że Waszyngton powinien być spokojny o współpracę polsko-amerykańską. Uważają tak mimo, że przyszły rząd Donalda Tuska zapowiada twardsze stanowisko w sprawie tarczy antyrakietowej i wycofanie polskich wojsk z Iraku.

- Nie jestem zadowolony z tego, że sojusz, którego członkowie mają ponad dwa miliony żołnierzy, marynarzy i lotników, nie może znaleźć zadeklarowanych wcześniej dodatkowych skromnych środków na misję w Afganistanie - tak sekretarz obrony USA Robert Gates skrytykował amerykańskich sojuszników z NATO.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w oficjalnym oświadczeniu bardzo pozytywnie oceniła przebieg wyborów w Polsce. Jedyne zastrzeżenia dotyczą kontroli nad telewizją publiczną.

Do 20 osób zmniejszą Czesi swój, i tak już skromny, 100 osobowy kontyngent wojskowy w Iraku. W zamian za to Praga wyśle więcej żołnierzy do Afganistanu.

Amerykanie będą współpracować z Turcją i Irakiem "nad rozwiązaniem problemu kurdyjskich terrorystów" - takie zobowiązanie złożył Biały Dom. Ankara zapowiada, że atak na Irak nastąpi dopiero po wykorzystaniu wszystkich środków dyplomatycznych.

Stany Zjednoczone wraz z innymi krajami wysyłają jednoznaczną wiadomość: nie pozwolimy, by Iran posiadał broń nuklearną - powiedział wiceprezydent USA na forum dotyczącym Bliskiego Wschodu zorganizowanym w Waszyngtonie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej pogratulował Donaldowi Tuskowi zwycięstwa PO w wyborach i podkreślił wagę "europejskiego ducha polskiego narodu" - podał rzecznik Jose Manuela Barroso, Johannes Laitenberger.

Co najmniej jedna osoba zginęła, a tysiące zostało ewakuowanych na skutek pożarów, które szaleją w Kalifornii. Ogień strawił już ponad 14 tys. hektarów.

"Polska wybiera normalność", "W Polsce wygrywają liberałowie", "Polski premier uznaje porażkę" - brzmią nagłówki największych światowych mediów.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) ujawniła nazwiska 4 nowych członków Stałego Komitetu Bura Politycznego, dziewięcioosobowej ekipy mającej największy wpływ na rządy w kraju. Dwaj z nich są prawdopodobnymi następcami prezydenta Hu Jintao i premiera Wen Jiabao.

- Bez względu na to, kto utworzy nowy polski rząd, szybkiej poprawy stosunków między Polską i Rosją raczej nie należy się spodziewać - ocenia wyniki wyborów do polskiego parlamentu Dmitrij Babicz, znany rosyjski publicysta.