"12 Świąt", bo taką nazwę nosi sklep, usytuowany jest w centrum Sankt Petersburga. Otworzyła go żona duchownego prawosławnego. Butik ma pomóc kobietom ubrać się nie tylko elegancko, ale i modnie, no i oczywiście w duchu prawosławia.

Dziś Izrael zezwolił na dostawę do Autonomii Palestyńskiej sprzętu wojskowego. 25 lekkich pojazdów opancerzonych i amunicja ma pomóc proprezydenckiemu Al-Fatah prowadzić kampanię przeciwko Hamasowi i islamskim ekstremistom.

Po pięćdziesięciu latach ugaszono pożar w kopalni węgla Terak, znajdującej się w chińskim regionie Xinjiang. Ogień pochłonął przez ten czas ponad 12 milionów ton węgla.

- To, co się dzieje to cyrk. Jestem kozłem ofiarnym - mówi brytyjskiemu "Guardianowi" Helena Wolińska-Brus, była stalinowska prokurator wojskowa, wobec której wydano Europejski Nakaz Aresztowania.

- To niewybaczalne. Bardzo tego żałuję. Szczerze przepraszam za to, co się stało - powiedział brytyjski minister finansów Alistair Darling dziennikarzom BBC, komentując zniknięcie dysków twardych z danymi osobowymi ponad 25 milionów ludzi.

Przebywający z wizytą w Japonii duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama ostrzegł, że zniszczenie równowagi ekologicznej w Tybecie przez chiński przemysł może negatywnie wpłynąć na setki milionów ludzi.

Pochowano pierwszych 28 spośród 90 górników, wydobytych do tej pory ze sztolni, która zawaliła się w niedzielę w wyniku eksplozji metanu. Najmłodszy z pochowanych górników miał 21 lat, najstarszy 61.

- Do Annapolis w amerykańskim stanie Maryland na konferencję bliskowschodnią zaproszono delegacje 49 państw, organizacji międzynarodowych, instytucji finansowych i osób indywidualnych - poinformowano dziś w Waszyngtonie. Spotkanie rozpocznie się 27 listopada.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas potwierdził, że został zaproszony na konferencję pokojową do USA. Szczyt odbędzie się w przyszłym tygodniu i ma ożywić negocjacje na temat utworzenia niezależnego państwa Palestyna.

W podzielonej geograficznie na bogaty wschód i biedny zachód Boliwii wrze. Uprzemysłowione prowincje kraju sprzeciwiają się nacjonalizacji przemysłu naftowego zaproponowanej przez prezydenta Evo Moralesa i grożą obywatelskim nieposłuszeństwem. Jednak biedny zachód kraju ma dość także swojej sytuacji. Ludzie wychodzą na ulice.

Odszkodowania w wysokości 260 milionów euro domaga się od państwa włoskiego syn ostatniego króla Włoch - Humberta II - Vittorio Emanuele Savoia wraz ze swym synem Emanuele Filiberto. Jak wyjaśnili, ma to być zadośćuczynienie za poniesione przez nich w czasie lat wygnania straty moralne, które uznali za "złamanie fundamentalnych praw człowieka".

"Radosław Sikorski odbył rozmowę telefoniczną z Rupertem Murdochem, właścicielem News Corporation, aby poddać pod uwagę sformułowania, historycznie nieprawdziwe i głęboko szkalujące, które zostały wypowiedziane w sitcomie "Back to you" wyemitowanym przez telewizję Fox News" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu MSZ. Murdoch obiecał ponoć osobistą interwencję.

- Rozważam zerwanie z wielowiekową tradycją i wytypowanie mojego następcy samemu - powiedział Dalaj Lama XIV, duchowy przywódca Tybetu. Do tej pory po śmierci Dalaj Lamy buddyjscy mnisi wybierali jego następcę kierując się snami i znakami identyfikując młodego chłopca.

Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush ułaskawił dziś świątecznego indyka - w tradycyjnym akcie, jakiego przed Świętem Dziękczynienia dokonuje każda urzędująca głowa państwa już od 60 lat.

Na rzymskim Palatynie znaleziono jaskinię, w której legendarna wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta - Romulusa i Remusa. Poinformował o tym we wtorek włoski minister kultury, wicepremier Francesco Rutelli.

28 spośród co najmniej 90 górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni im. Zasiadki zostało we wtorek pochowanych w Doniecku i okolicznych miejscowościach. Najmłodszy z pochowanych górników miał 21 lat, najstarszy 61.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że nie będzie wdawać się w dyskusje o Wielkim Głodzie z lat 1932-33 z rosyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Kilka dni temu Rosja zarzuciła Ukrainie "spekulowanie" na temat Wielkiego Głodu, co z kolei - zdaniem Moskwy - obraża jego ofiary innych narodowości.

Ponad 100 dziennikarzy protestujących w Pakistanie przeciwko stanowi wyjątkowemu oraz zamykaniu ust mediom zostało aresztowanych - donoszą naoczni świadkowie BBC. Większość ma być przetrzymywana w Karaczi, a kilku w Hyderabadzie.

Izraelski premier, Ehud Olmert, przebywa w Egipcie na rozmowach z prezydentem Hosni Mubarakiem. Premier szuka poparcia państw arabskich w przededniu pokojowej konferencji w Annapolis, w Stanach Zjednoczonych.