W sobotę w Finlandii wchodzi w życie nowy przepis, który zakazuje akcji strajkowych, porzucania i wymawiania pracy bez zgody pracodawcy przez najważniejszych pracowników służby zdrowia. Przepis dotyczy około 2500 osób.

Przez 20 lat wróżka z San Remo sprzedawała eliksiry i napoje miłosne pewnej naiwnej kobiecie, mające zapewnić jej znalezienie wymarzonego mężczyzny. W ten sposób wyłudziła dziesiątki tysięcy euro. Teraz odpowie za to przed sądem.

- Kanclerz Angela Merkel bardzo dobrze zna nowego szefa polskiego rządu Donalda Tuska i cieszy się na jak najszybsze spotkanie z nim w Berlinie - oświadczył w piątek zastępca rzecznik rządu RFN Thomas Steg.

Olive Greenhalgh, lat 82, jej mąż George, 84 i syn Shaun, 46 - wszyscy troje zostali skazani za podrabianie obrazów, rzeźb i rysunków przez Brytyjski sąd. Najwyższy wyrok usłyszał syn - ponad 4 lata i 8 miesięcy w więzieniu.

Dwóch Polaków, zatrudnionych przy zbiorach owoców koło miejscowości Huesca w północnej Hiszpanii, zmarło wskutek zaczadzenia - poinformowały władze miasta. Kilka innych osób uległo zatruciu tlenkiem węgla, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Sąd apelacyjny w Arabii Saudyjskiej podwoił karę chłosty, jaką sąd I instancji przyznał ofierze zbiorowego gwałtu. Dodatkowo jeszcze zasądził karę więzienia. Wszystko dlatego, że ofiara podczas gwałtu znalazła się w samochodzie obcego mężczyzny, czym naruszyła zasady segregacji kobiet i mężczyzn.

Podczas konkursu filmów reklamowych jedna z agencji próbowała przedstawić spot, w którym hasło z nad bramy obozu Auschwitz - "Praca czyni wolnym" - zamieniono na "Nie pracuj, czas wolny czyni wolnym".

- To zwykła wymówka, wymyślone powody i domniemane trudności w uzyskaniu wiz, które w rzeczywistości OBWE już otrzymała - tak minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odpierał zarzuty OBWE, która wycofała się z misji obserwowania wyborów w Rosji.

W dniu zniesienia stanu wyjątkowego, prezydent Gruzji Mikheil Saakaszwili pozbawił urzędu premiera Zuraba Nogajdeliego i przekazał parlamentowi nowe nazwisko. Nowym szefem rządu został Lado Gurgenidze, dotychczas przewodniczący Banku Gruzji.

Warszawskie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE poinformowało rosyjskie władze, że nie będzie w stanie obserwować rosyjskich wyborów do Dumy. Powodem są piętrzone przez Moskwę problemy.

Od czterech strzałów zginął w swoim biurze Ihya Balak - dyrektor tureckiej loterii narodowej. Zabójcą okazał się były pracownik totalizatora, ale powody zbrodni nie są znane.

- Chińska działalność szpiegowska w USA jest tak rozległa, że stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa technologii amerykańskich - stwierdza raport dla amerykańskiego Kongresu. Pekin jest oburzony.

Typowana na zwycięzcę przyszłotygodniowych wyborów w Australii, opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, że wycofa z Iraku połowę australijskich żołnierzy. Wojsko z antypodów miałoby za to wzmocnić misję afgańską.

Na południu Niemiec śnieg nie przestaje padać od soboty. Ale Chorwacja szybko "nadrabia" stracony czas... Choć pierwszy śnieg pojawił się tam kilkadziesiąt godzin temu, to na ulicach leży już ponad 40-centymetrowa warstwa puchu. Dzieci się cieszą, a zmotoryzowani rodzice klną pod nosem spóźniając się do pracy.

Podczas prób silnikowych i "przejażdżki" po lotnisku pod Tuluzą na południu Francji Airbus 340 wjechał w betonową zaporę oddzielającą pas startowy od drogi szybkiego ruchu. 10 osób zostało rannych. Samolot miał być sprzedany, a trafi na samolotowy szrot.

30-letni obywatel Polski próbował przemycić do Irlandii kilogram kokainy. Narkotyk miał ukryty w żołądku. Zatrzymano go na lotnisku w Dublinie.

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Stockwell Day zapowiedział w czwartek rewizję procedur stosowania paralizatorów. Jest to reakcja na kontrowersje, jakie wzbudził w Kanadzie film dokumentujący październikowy incydent na lotnisku w Vancouver, gdzie policjanci śmiertelnie porazili taserem 40-letniego Polaka.

Pakistański rząd zwolnił Benazir Bhutto z aresztu domowego, nałożonego na nią w poniedziałek w celu uniemożliwienia jej uczestnictwa w marszu przeciwko urzędującemu prezydentowi Pervezowi Musharrafowi. Funkcjonariusze pozostaną jednak przy byłej premier.

Sąd Wyższej Instancji w prowincji Hebei na północy Chin zatwierdził w czwartek wyrok śmierci na dyrektora przedsiębiorstwa budowlanego, który dokonał malwersacji funduszy publicznych i przyjął 14,8 miliona dolarów łapówek - podała agencja Xinhua.

Od początku przyszłego roku w Szwecji wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące aborcji. Dzięki zmianom usunąć ciążę będą tam mogły również cudzoziemki, nawet jeśli w ich kraju pochodzenia takie zabiegi są zakazane.