Faszystowskie pozdrowienia, płomienne mowy i setki demonstrantów – prawicowi zwolennicy reżimu Francisco Franco demonstrowali w Madrycie w 32. rocznicę śmierci generalissimusa. Kilka ulic dalej w nocy z policją walczyli antyfaszyści.

Prezydent Mahmud Ahmadinedżad, rozważa przeniesienie nielegalnego, irańskiego programu atomowego "do kraju neutralnego, takiego jak Szwajcaria", aby uniknąć oskarżeń dotyczących jego ewentualnego militarnego charakteru, które wysuwają UE, Stany Zjednoczone i Izrael.

Co najmniej 28 osób zginęło w wielkim pożarze, jaki wybuchł w sobotę w nocy w saudyjskiej instalacji gazowej - podał w Rijadzie narodowy koncern naftowy Aramco. Wśród zabitych jest pięciu pracowników tego narodowego koncernu Arabii Saudyjskiej.

W ciągu trzech dni, odkąd do wybrzeży Bangladeszu dotarł cyklon Sidr, zginęło już ponad 3 tysięce ludzi - poinformowała w niedzielę lokalna, prywatna stacja telewizyjna ATN Bangla. Oficjalne źródła mówią o 2200 ofiarach, zaś Czerwony Półksiężyc ostrzega, że ofiar może być nawet 10 tysięcy.

Przyszli wspominać zabitego przez neonazistów kolegę - skończyło się na bijatyce. Madryt przeżył kolejny dzień starć - tym razem antyfaszystów z policją. Rannych zostało kilkanaście osób, a 7 zostało zatrzymanych. Ostatnie tygodnie w Hiszpanii to ostre walki - uliczne i medialne - między skrajną lewicą a prawicą.

Mimo międzynarodowych umów, apeli i protestów obrońców zwierząt z japońskiego portu Shimonoseki ruszyła największa od 1960 roku wyprawa na wieloryby. Choć kaszaloty to gatunek zagrożony wyginięciem, Japończycy wysoko cenią sobie ich mięso.

W ostatnich tygodniach w dawnym domu Petera Tobina, skazanego na dożywocie za zamordowanie 23-letniej Polki, znaleziono kolejne dwa ciała. Media spekulują jednak, że morderca może być sprawcą śmierci nawet 15 ofiar.

Niedziela jest już piątym dniem strajku francuskich transportowców. Nadal sparaliżowana jest komunikacja kolejowa, stoi także transport miejski w Paryżu.

Czterej funkcjonariusze kanadyjskiej policji, którzy użyli paralizatora i śmiertelnie porazili polskiego imigranta Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver, zostali przeniesieni do innych zadań - informuje kanadyjska policja federalna.

Fala powodziowa zalała drogi, domy, zniszczyła mosty, sieć kolejową i energetyczną na północy Grecji. Ulewny deszcz spowodował, że wiele rzek wystąpiło z brzegów. W niektórych regionach wprowadzono stan wyjątkowy.

Ma prawie 80 metrów, waży 280 ton i zużywa mnóstwo prądu, bo świeci tysiącami kolorowych lampek. W Porto, drugim co do wielkości Portugalskim mieście stanęła najwyższa europejska choinka. Będzie można ją oglądać do 7 stycznia.

- Władze Pakistanu muszą znieść trwający od dwóch tygodni stan wyjątkowy i uwolnić osoby zatrzymane ze względów politycznych - stwierdził specjalny wysłannik rządu USA John Negroponte, który przyjechał z wizytą do Pakistanu.

336 tys. euro zapłacił prywatny kolekcjoner z jednego z krajów europejskich za jeden z pierwszych aparatów małoobrazkowych na świecie - Leicę z 1923 roku. Jest to najdroższy małoobrazkowy aparat fotograficzny sprzedany kiedykolwiek na aukcji i drugi najdroższy aparat fotograficzny w ogóle.

Dawny przywódca albańskich partyzantów,dziś lider Demokratycznej Partii Kosowa Hashim Thaci obwieścił w nocy wygraną swojej partii w sobotnich wyborach parlamentarnych. - Dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli w osiągnięciu tego zwycięstwa - mówił na wiecu w stolicy Kosowa Prisztinie.

W kilku kanadyjskich miastach odbyły się uroczystości upamiętniające śmierć Roberta Dziekańskiego - Polaka, który zmarł na lotnisku gdy porazili go paralizatorem funkcjonariusze kanadyjskiej policji. Po tym zdarzeniu kanadyjski rząd rozważa ograniczenia w ich używaniu.

Czekających na "dzień sądu ostatecznego" jest co najmniej trzydziestu. Członkowie sekty zamierzają siedzieć w pieczarze do maja, gdy według ich lidera Piotra Kuzniecowa nadejdzie koniec świata. Guru nie dołączył jednak do swoich wyznawców bo wcześniej został aresztowany i skierowany do szpitala na badania psychiatryczne.

Dwóch rannych policjantów i kilkanaście zatrzymanych osób - to bilans zamieszek na przedmieściach miasta Van w połudnowo-wschodniej Turcji. Demonstranci zaatakowali funkcjonariuszy ponieważ nie chcieli dopuścić do zatrzymania trojga przedstawicieli prokudyjskiej Demokratycznej Partii Społecznej.

- Pokusa eutanazji jest jednym z najbardziej niepokojących objawów kultury śmierci, szerzącej się zwłaszcza w społeczeństwach dobrobytu - pouczał lekarzy i pielęgniarki papież Benedykt XVI.