Unia Europejska podpisała umowę stowarzyszeniową z Serbią. Stało się to możliwe po tym jak Belgia i Holandia zrezygnowały z blokowania rozmów ze względu na nikłą współpracę Belgradu z trybunałem ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Komitet Centralny Komunistycznej Partii Kuby zamienił kilkunastu skazanym karę śmierci na wyroki wieloletniego więzienia. Kara nie została jednak zniesiona. Na jej wykonanie oczekują wciąż trzy osoby oskarżone o terroryzm.

Bosco Ntaganda, ps. Terminator, w czasie krwawej wojny domowej w Kongu (d. Zair) rekrutował do rebelianckiej armii dzieci. Od 2006 r. Międzynarodowy Trybunał Karny chce go za to ukarać, ale dopiero teraz zdecydował się na ujawnienie nakazu jego aresztowania.

Nowy prezydent Rosji może się przyczynić do poprawy stosunków Moskwy z Unią Europejską, stwierdził w wywiadzie dla "Financial Times" szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Dmitrij Miedwiedew jest bowiem prawnikiem i dlatego, według ministra, ma predyspozycje do negocjowania opartą na prawie organizacją, jaką jest UE.

W zeszłym tygodniu owce, a teraz krowy przegrały starcie z niemiecką koleją. W pobliżu miasta Arnstadt w Turyngi rozpędzony pociąg uderzył w stado krów. Osiem przypłaciło zderzenie życiem.

Gruzja szykuje się do wojny z Abchazją, oświadczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Do walki szykują się też ochotnicy z rosyjskiego Północnego Kaukazu. W przypadku konfliktu chcą stanąć po abchaskiej stronie.

W najbliższym czasie rząd w New Delhi chce wydać 10 mld dolarów na zakup 126 samolotów bojowych. Swoje oferty przedstawili najwięksi producenci myśliwców świata.

Polska nie ma już powodów, by opóźniać rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowej umowy o partnerstwie Unia Europejska - Rosja. Taką deklarację złożył szef MSZ Radosław Sikorski tuż przed spotkaniem unijnych ministrów w Luksemburgu.

Do tego, że w Chinach produkuje się prawie wszystko, już się przyzwyczailiśmy. Jednak chiński pociąg do pieniądza może nadal zadziwić - miejscowa policja odkryła fabrykę, która produkowała... flagi wolnego Tybetu.

17 osób zostało skazanych przez chiński sąd w Lhasie na kary od trzech lat więzienia do dożywocia za udział w marcowych zamieszkach w Tybecie. Według niepotwierdzonych informacji zginęło wtedy co najmniej 150 osób.

Cztery osoby nie żyją, a kolejne cztery są ranne po tym, jak niewielki samolot spadł na budynek w jednym z miast w Wenezueli.

Kilkuset amerykańskich kierowców ciężarówek przyjechało do Waszyngtonu swoimi samochodami, by protestować przeciwko rosnącym cenom paliwa.

- Projekt tarczy antyrakietowej nie jest projektem Republikanów w USA rozwiniętym za rządów George'a W. Busha, lecz ma szerszy, polityczny i ponadpartyjny wymiar - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w poniedziałek na spotkaniu w brytyjskim Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych - Chatham House. Wcześniej rozmawiał z szefem Foreign Office, Davidem Milibandem.

- Sądzę, że Josef Fritzl wiedział, co robi, trzymając córkę w piwnicy przez 24 lata - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" prawnik Piotr Kruszyński. Jak dodał, prawdopodobnie nie wyjdzie już z więzienia do końca życia. Czy o dramacie córki wiedziała jej matka? - Myślę, że tak - uważa seksuolog Andrzej Komorowski.

Już trzeci dzień pożar pustoszy lasy na południu stanu Kalifornia. Z ogniem walczy około 400 strażaków. Jak powiadomiły amerykańskie służby ratunkowe - z zagrożonych obszarów ewakuowano dotychczas około tysiąc osób.

Komisje weryfikujące legalność eutanazji zarejestrowały w ubiegłym roku w Holandii 2120 przypadków eutanazji, podczas gdy w roku 2006 było ich 1923 - informuje raport opublikowany w poniedziałek.

Gruzja blokuje rozmowy o wejściu Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Powód? Agresywna polityka Moskwy, która zacieśnia współpracę ze zbuntowanymi gruzińskim regionami - Abchazją i Osetią Południową. Abchascy separatyści zapraszają do siebie rosyjskie wojska, a Siergiej Mironow, szef izby wyższej rosyjskiego parlamentu grozi Gruzji wojną.

Szwedzka Policja Bezpieczeństwa (Sapo) ostrzega, że Szwecja stała się bazą rekrutacyjną, logistyczną oraz finansową islamskiego terroryzmu. - Dysponujemy na to dowodami - powiedziała Malena Rembe, główny analityk wydziału antyterrorystycznego Sapo.