16 górników zostało hospitalizowanych po wybuchu w kopalni węgla kamiennego "Czerwonoarmijska-Zachidna" w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - podała w poniedziałek agencja informacyjna UNIAN.

Dziewięciu radykalnych bojowników islamskich uciekło w poniedziałek z marokańskiego więzienia o zaostrzonym rygorze. Skazano ich na dożywocie za współudział w samobójczych zamachach w Casablance z 2003 roku, w których zginęło 45 osób.

Olimpijski ogień, pomimo licznych perturbacji, ostatecznie pokonał paryski etap. Na całej trasie sztafety trwały antychińskie protesty i z ich powodu organizatorzy musieli nawet na chwilę zgasić święty ogień. Zrezygnowano także z ceremonii przeniesienia ognia olimpijskiego przed paryskim ratuszem.

38 kalabryjskich mafiosów aresztowała podczas wielkiej obławy włoska policja na południu Włoch. W akcji wzięło udział około 300 funkcjonariuszy.

Dwie osoby zmarły w Hiszpanii na chorobę Creutzfeldta-Jakoba, czyli groźną dla ludzi odmianę choroby szalonych krów. O zgonach poinformowały w poniedziałek służby medyczne regionu Kastylia-Leon.

Antyislamski film "Fitna" wciąż będzie dostępny w Internecie. Przedstawiający Koran jako agresywną księgę i zachęcający do przemocy obraz Greeta Wildersa obejrzały już w sieci miliony ludzi. Wywołał on histeryczną reakcję w niektórych krajach islamskich.

Były kanclerz Gerhard Schroeder zdementował doniesienia mediów, jakoby był odpowiedzialny za skandal związany ze szkoleniami libijskiej służby bezpieczeństwa przez niemieckich komandosów. W Bundestagu pojawiają się wezwania do powołania komisji śledczej do wyjaśnienia tej sprawy.

Rosyjski parlament głosować będzie 8 maja nad zatwierdzeniem Władimira Putina na stanowisko premiera - poinformował Boris Gryzłow, przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu.

Do tragedii doszło podczas biegu maratońskiego w mieście Weliwerija na Sri Lance. Zamachowiec samobójca wysadził się w tłumie kibiców. Na miejscy zginęło 14 osób.

Rosja i Polska omówią we wtorek w Moskwie problemy związane z planami instalacji elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej - poinformował w poniedziałek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Kislak.

180 kobiet, dzieci i niemowląt ewakuowano z gigantycznej świątyni w Teksasie. Policja stanowa zlikwidowała sektę poligamistów. Powodem były praktykowane przez grupę akty seksualne oraz małżeństwa z nieletnimi.

Kandydatka na prezydenta USA Hillary Clinton straciła głównego stratega swojej kampanii wyborczej. Mark Penn odchodzi z powodu nieporozumienia ze swoją szefową na temat polityki zagranicznej Waszyngtonu.

7 kwietnia, jak co roku od 60 lat, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina o negatywnym wpływie zmian klimatycznych na ludzkie zdrowie.

Tysiące Francuzów, w tym członkowie rządu oraz znane osobistości, wyszły na ulice Paryża oraz innych francuskich miast, aby domagać się uwolnienia Ingrid Betancourt, od sześciu lat przetrzymywanej w kolumbijskiej dżungli przez lewacką partyzantkę FARC. Obok francuskiego ministra spraw zagranicznych Bernarda Kouchnera oraz Pierwszej Damy Carli Bruni, udział w marszu wzięła także przebywająca z dwudniową wizytą we Francji prezydent Argentyny Cristina Fernandez.

Oleg Gordijewski, były oficer radzieckiego wywiadu, który zdradził KGB i uciekł do Wielkiej Brytanii, jest przekonany, że Kreml kazał go zabić. Próba otrucia miała mieć miejsce w listopadzie 2007 r.

Antychińscy demonstranci zakłócili przebieg sztafety niosącej ogień olimpijski. Udało im się przedrzeć przez kordon policji, kilka osób zagrodziło trasę sztafety rzucając się na ulicę, a jeden z mężczyzn chwycił pochodnię. Na Kontakt TVN24 dostaliśmy zdjęcia z tego zajścia.

Według prognoz powyborczych, na które powołuje się Reuters, Filip Vujanović zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich w Czarnogórze z poparciem 51,2 proc. głosujących.

Dalajlama zaprzeczył oskarżeniom chińskiej propagandy, jakoby on lub rząd na wygnaniu organizowali antychińskie wystąpienia w Lhasie oraz wspierali grupy niepodległościowe planujące dokonać zamachów samobójczych.

W nocy z soboty na niedzielę sprofanowanych zostało 148 grobów muzułmańskich żołnierzy. Akt wandalizmu miał miejsce na cmentarzu wojskowym Notre-Dame de Lorrete, niedaleko Arras w północnej Francji. Prezydent Nicolas Sarcozy nazwał ten fakt "niedopuszczalnym aktem rasizmu".

Tureckie siły bezpieczeństwa przechwyciły 400 kg heroiny przemycanej w samochodzie ciężarowym z oliwkami, który miał zostać odprawiony przez granicę z Bułgarią - podała w niedzielę agencja Anatolia.