Około 55 ton broni zostanie zniszczonych w Kolumbii i Peru. W kolumbijskim mieście Sogamoso przetopiono prawie 20 tysięcy sztuk broni. W Limie łącznie zniszczonych zostanie dwa razy więcej.

- Jako chrześcijanin nie mogę patrzeć na to, jak przedstawiany jest dziś w kinie obraz kościoła - podkreśla w wywiadzie dla "La Stampy" włoski reżyser Franco Zeffirelli. Artysta, który doradza Stolicy Apostolskiej w sprawach kultury, przyznaje też, że chętnie udzieliłby papieżowi lekcji dobrego stroju.

W Pakistanie nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Prezydent kraju Pervez Musharraf zniósł go w sobotę rano - informują źródła w Islamabadzie.

Szef opozycyjnej partii "Jabłoko" Grigorij Jawliński nie wystartuje w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji. Partia nie wystawi własnego kandydata i udzieli poparcia pisarzowi i byłemu dysydentowi Władimirowi Bukowskiemu.

Na Placu Świętego Piotra w Watykanie rozbłysła kilkoma tysiącami kolorowych lampek świąteczna choinka. Drzewko ma ponad 140 lat, 26 metrów wysokości i waży trzy tony. Ten zwyczaj, podobnie jak tradycję budowę świątecznej szopki, zapoczątkował jeszcze Jan Paweł II.

Stany Zjednoczone przekażą ponad 500 mln dolarów na pomoc mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej. Pieniądze mają posłużyć prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi w walce z ekstremistami z organizacji Hamas.

Wśród polskich polityków zdarzają się kłótnie, walki na słowa. Swoją walecznością przewyższają ich jednak politycy z Korei Południowej, którzy pobili się w parlamencie o miejsce na mównicy.

Powołanie unijnej "grupy refleksji", wysłanie misji do Kosowa i ewentualna gotowość do uznania niepodległości tego regionu to wyniki szczytu szefów rządów państw Unii Europejskiej w Brukseli. W misji policjantów i prawników w Kosowie weźmie udział także Polska.

Amerykański Senat przyjął ustawę w sprawie budżetu obronnego. Określa ona warunki, jakie administracja prezydenta George'a Busha musi spełnić, by uzyskać ostateczną zgodę na budowę tarczy antyrakietowej w Europie. Ustawa zostanie teraz przedstawiona do podpisu prezydentowi.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 30 zostało rannych w wyniku eksplozji w tłumie, który opłakiwał na pogrzebie ofiarę wczorajszego ostrzału izraelskich śmigłowców. Żałobnicy żegnali w Gazie terrorystę z Fatahu.

Beppe Grillo, znany włoski komik i komentator polityczny, złożył dziś w parlamencie obywatelski projekt ustawy "oczyszczony parlament", który zakazuje zasiadania w parlamencie m.in. sądzonym, skazanym i parlamentarzystom z dwukadencyjnym stażem.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział, że wróci na konferencję klimatyczną na Bali, aby pomóc w osiągnięciu porozumienia. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wciąż nie dogadały się w sprawie ograniczeń emisji gazów.

- Polska zachowuje wstrzemięźliwość w sprawie przyszłego statusu Kosowa - powiedział w kuluarach brukselskiego szczytu szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak. Przyszły status Kosowa to najważniejszy punkt obrad przywódców Unii Europejskiej, którzy skłaniają się do uznania niepodległości serbskiej prowincji. Belgrad protestuje.

Pytany o relacje między premierem i prezydentem po czwartkowym spotkaniu w Lizbonie, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska Sławomir Nowak mówi, że były bardzo życzliwe. A do rozmowy między nimi miało dojść... "w malowniczych okolicznościach".

Przyjechał ze Szwajcarii ładą na białoruską granicę i poprosił o azyl polityczny. Osłupiałym pogranicznikom oświadczył, że kocha Lenina, komunizm, a Białoruś na równi z Kubą i Wenezuelą jest najlepsza na świecie. Po 10 dniach zmienił zdanie.

Zamieszania z prezydenckim zdjęciem w broszurkach Unii Europejskiej ciąg dalszy. Tym razem fotografia Lecha Kaczyńskiego znalazła się w folderze szczytu UE w Brukseli. Problem w tym, że prezydenta tam nie ma...

- Mimo oznak poprawy sytuacji w Afganistanie, siły NATO nie zostaną wycofane z tego kraju w najbliższym czasie - zakomunikował sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer.

Piątkowe dzienniki obszernie relacjonują podpisanie w Lizbonie unijnego Traktatu Reformującego. Przeważają euforyczne komentarze o "nowej Europie", ale nie brak również zastrzeżeń i uwag pod adresem nowego kursu UE.

Osiem lat więzienia i zwolnienie z armii grozi amerykańskiemu marine, który podczas patrolu zadźgał swojego irakijskiego towarzysza. Uznano to za nieumyślne zabójstwo.