Premier Rosji Wiktor Zubkow polecił w czwartek ministrowi finansów Aleksiejowi Kudrinowi, by - jak to ujął - "odnalazł" miliard rubli, które przeznaczone dla Sachalina po trzęsieniu ziemi nie dotarły do adresata.

Według raportu czeskich ekspertów, którzy wrócili Wyspach Marshalla, skąd USA chce przenieść do Czech radar wchodzący w skład tarczy antyrakietowej, urządzenie nie jest szkodliwe dla zdrowia okolicznych mieszkańców.

Wskazany przez prezydenta Putina kandydat na jego następcę - Dimitrij Miedwiediew, prowadzi w opublikowanym dziś sondażu przedwyborczym. Na stanowisku prezydenta chciałoby go widzieć 35 proc. badanych.

George Clooney i Don Cheadle zostali nagrodzeni przez noblistów, którzy zjechali do Rzymu na zjazd laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Do Wiecznego miasta przyjechali m.in. Dalajlama, Michaił Gorbaczow i Lech Wałęsa.

Holenderski dyplomata Raymond Poeteray i jego żona Meta wywołali międzynarodowy skandal, gdy oddali do ponownej adopcji siedmioletnią Koreankę, którą sami adoptowali jeszcze jako niemowlę. Tłumaczą, że nie chciała jeść ich potraw.

Na szczycie w Lizbonie doszło do wpadki. W informatorze o składzie poszczególnych delegacji zabrakło zdjęcia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polskie MSZ zapewnia, że przesłało do Lizbony 3-osobowy skład delegacji. Ale zrobiono to dopiero dwa dni przed szczytem.

Polski interes powinien być uwzględniony podczas realizacji Gazociągu Północnego - stwierdził prezes zarządu koncernu energetycznego E.ON Ruhrgas Burckhard Bergmann. - Jest pytanie, czy i jak Polska mogłaby jeszcze zostać włączona w zaopatrzenie - powiedział Bergmann.

Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Reformujący. W imieniu Polski zrobili to premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Lech Kaczyński, który przewodniczył polskiej delegacji, zaraz po złożeniu podpisów uścisnął serdecznie premiera.

Jedni autobusem czy pociągiem, inni rowerem, a niektórzy nawet pieszo i na kolanach - do bazyliki Matki Bożej z Gwadelupe zdążają od wczoraj miliony pielgrzymów z całego świata. W świątyni trwają uroczystości 476 rocznicy objawień maryjnych.

Znany z wiernopoddańczych adresów do władz Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II znów okazał się niezawodny. W wielkich słowach zaapelował do Władimira Putina, by łaskawie zgodził się zostać premierem Rosji.

Cztery japońskie kutry rybackie zatrzymali rosyjscy marynarze w pobliżu Wysp Kurylskich. Tokio uznało taki krok za "nie do przyjęcia" i domaga się wyjaśnień od Moskwy.

Przed Międzynarodowy Trybunał dla byłej Jugosławii w Hadze doprowadzała zbrodniarzy wojennych ze Slobodanem Miloszewiciem na czele, w Belgradzie nazywano ją "gestapówą" - Carla del Ponte, niezłomna oenzetowska prokurator po ośmiu latach kończy pracę międzynarodowej śledczej.

Co najmniej pięć osób zginęło w eksplozji indyjskiego pociągu pasażerskiego w stanie Assam. Podróżni i tak jednak mogą mówić o szczęściu.

Chiny przygotowują się do obchodów 70 rocznicy masakry w Nanking, w której życie straciło 300 tysięcy Chińczyków. Ludobójstwa dokonali japońscy żołnierze po zdobyciu miasta 13 grudnia 1937 roku.

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła miażdzącym stosunkiem głosów ustawę, która łagodzi niektóre wcześniej formułowane postulaty w sprawie tarczy i daje prezydentowi ostateczną zgodę na jej budowę w Polsce i Czechach.

- Kanadyjska policja ma niezwłocznie ograniczyć używanie paralizatorów - napisano w raporcie Komisji Skarg Publicznych opublikowanym w środę w Ottawie. Sprawa trafiła do Komisji po śmierci 40-letniego Polaka na lotnisku w Vancouver. Robert Dziekański zmarł po interwencji policji.

Milicja rozbiła pokojową demonstrację opozycji w Mińsku. Protest dotyczył wizyty Władimira Putina, który w czwartek rozpoczyna wizytę w Mińsku. Co najmniej jedna osoba trafiła do szpitala z obrażeniami głowy.

Włoscy kierowcy, których strajk od trzech dni paraliżował kraj, zdecydowali się na zawieszenie protestu. Stało się tak, gdy rząd obiecał spełnić część ich żądań.