"Święto i wściekłość" - tak włoskie media podsumowują ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Zdaniem "Corriere della Sera" donosi, że proklamacja z Prisztiny "ochładza dyplomację i wywołuje dreszcze na świecie".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Unia Europejska musi działać razem w sprawie Kosowa, które w niedzielę ogłosiło niepodległość. Wiele państw UE powinno powinno uznać nowy kraj, ocenił szef słoweńskiego MSZ przed spotkaniem ministrów w Brukseli.

Kogo dziwi śnieg w zimie? Mieszkańców sródziemnomorskich stolic. W Atenach i Stambule poranek w białym puchu to zapowiedź wolnego dnia - wynika z maili naszych internautów.

W niedzielę parlament Kosowa podjął decyzję o proklamowaniu niepodległości. Choć większość państw UE i USA uznały tę decyzję, to w reakcji premier Serbii Vojislav Kosztunica nazwał Kosowo "fałszywym państwem", a prezydent Boris Tadić zapowiedział, że nigdy nie uzna decyzji Kosowarów.

W poniedziałek nad ranem francuska policja przeprowadziła wielką operację na przedmieściach Paryża, której celem było zatrzymanie przywódców ubiegłorocznych zamieszek. W akcji wzięło udział ponad 1000 policjantów.

Johannes Heesters, 104-letni holenderski aktor i śpiewak, budzący kontrowersje z powodu swej kariery w hitlerowskich Niemczech, po raz pierwszy od 40 lat dał koncert w Holandii - powiadomił w niedzielę internetowy serwis BBC.

W niemal dwa miesiące po zabójstwie Benazir Bhutto Pakistańczycy ruszyli do urn, by wybrać parlament. W przeżywającym kryzys państwie będzie to też sprawdzian popularności prezydenta Musharrafa.

W niedzielę, w narciarskim rejonie Soelden w Austrii zginęła 15-letnia polska uczennica. Zbyt późno zorientowała się, że zboczyła z narciarskiego szlaku.

- Od dziś Kosowo jest dumnym, niepodległym i wolnym krajem - mówił w niedzielę rano premier Hashim Thaci. Setki tysięcy Kosowarów do późnej nocy manifestowało na ulicach swoją radość z niepodległego państwa. Były koncerty i fajerwerki.

W sprawie uznania niepodległości Kosowa Polska jest za "jak największą jednością UE w tej sprawie". Tak stwierdził w Brukseli szef dyplomacji Radosław Sikorski. A b. szef polskiej dyplomacji, eurodeputowany Bronisław Geremek podkreśla, że Unia Europejska musi zrobić wszystko, by nie dopuścić do ponownego rozlewu krwi w Kosowie.

"Anulowania" i "uznania za niebyłą" deklaracji niepodległości Kosowa domagała się Rosja od pilnie zwołanej Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jej zachodni członkowie nie podzielili zdania Moskwy.

Do drugiej tury wyborów prezydenckich na Cyprze przeszli zwolennicy zjednoczenia wyspy. Przeciwnik rozmów z tureckimi separatystami, dotychczasowy prezydent Tasos Papadopulos został wyeliminowany.

Dwutysięczny tłum Serbów kijami i kamieniami zaatakował ambasadę USA w Belgradzie. Z kolei w Kosovskiej Mitrovicy w kierunku budynków ONZ i Unii Europejskiej poleciały granaty. To reakcja na ogłoszenie niepodległości dawnej serbskiej prowincji, Kosowa.

Są pierwsze reakcje na ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Dwie separatystyczne gruzińskie republiki - Abchazja i Osetia Południowa - zapowiadają zwrócenie się do Rosji i ONZ o uznanie ich niepodległości. O sytuacji w Kosowie będzie jeszcze w niedzielę debatować Rada Bezpieczeństwa ONZ.

- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył prezydent Serbii Boris Tadić. A premier Vojislav Kosztunica określił Kosowo mianem "fałszywego państwa". To reakcja na ogłoszenie niepodległości przez dawną serbska prowincję. Belgrad odmówił też współpracy z misją UE w Kosowie.

Pontyfikat Benedykta XVI pełen jest sprzeczności. Z jednej strony papież chce prowadzić dialog ze współczesnością, a z drugiej nawiązuje do "najbardziej autorytarnych" doświadczeń Kościoła - pisze włoski dziennik "La Repubblica".

Przywódca serbskiej cerkwi prawosławnej w wypowiedzi dla dziennika "Glas Javnosti" stwierdził, że serbska armia powinna uznać niepodległe Kosowo za teren okupowany i zmobilizować się, aby je odzyskać siłą.

My mamy orkiestrowe "światełko do nieba", a mieszkańcy Tajwanu swoje "podniebne modlitwy". Na wyspie wejście w nowy rok świętuje się bowiem nie tylko puszczeniem sztucznych ogni. Co roku, kiedy przychodzi pierwsza pełnia, Tajwańczycy wysyłają w niebo małe "latarnie", które mają dać im szczęście.

Lider bułgarskich nacjonalistów Wolen Siderow ostro skrytykował plany ogłoszenia przez Kosowo niepodległości. Jego zdaniem, przywódcy Kosowa są przestępcami.