Zabieg wszczepienia rozrusznika serca Lechowi Wałęsie został przełożony na piątek - dowiaduje się TVN24. Były prezydent Lech Wałęsa przeszedł w środę wieczorem jedynie zabieg udrożnienia arterii.

Po sześciu latach skończył się dramat czworga kolumbijskich polityków, których przetrzymywała w dżungli lewicowa organizacja partyzancka FARC. Do uwolnienia Kolumbijczykjów przyczynił się wenezuelski prezydent Hugo Chavez.

Trzy tygodnie temu prezydent Francji Nicolas Sarkozy wystąpił z kontrowersyjnym projektem uczczenia ofiar Holokaustu: każdy kończący szkołę podstawową Francuz miałby się nauczyć na pamięć historii życia jednego dziecka-ofiary Holokaustu. Dziś prezydent wycofał się z tego pomysłu.

W katastrofie policyjnej Cessny 210, która rozbiła się w środę na przedmieściach stolicy Chile, Santiago zginęło sześć osób, które leciał samolotem i pięć na ziemi - poinformowały chilijskie władze.

Przebywający z wizytą w USA premier Czech Mirek Topolanek wyraził w środę przekonanie, że Polska, podobnie jak Czechy, sfinalizuje wkrótce porozumienie z USA na temat lokalizacji tarczy antyrakietowej na swoim terytorium. Dodał, że choć Czechy są w negocjacjach "trochę przed Polską", to umowę mogą podpisać jednocześnie.

Marksistowscy partyzanci uwolnili w środę czterech byłych członków kolumbijskiego kongresu, porwanych ponad 6 lat temu i przetrzymywanych od tego czasu w dżungli. Uwolnienie było możliwe dzięki mediacji prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza.

Prezydent USA George W. Bush i premier Czech Mirek Topolanek ocenili po spotkaniu w środę, że porozumienie w sprawie umieszczenia w Czechach radarów amerykańskiej tarczy antyrakietowej jest bliskie.

- Choć wydaje się, że Kreml wygrałby nawet w wolnych, uczciwych wyborach, nie pozwolił na nie - powiedział Andreas Gross, szef obserwatorów z ramienia Rady Europy. Zapowiedział, że zaplanowane na 2 marce wybory prezydenckie ocenione zostaną bardzo surowo.

Najsilniejsze od prawie 25 lat trzęsienie ziemi o nawiedziło w nocy Wyspy Brytyjskie. Ziemia zatrzęsła się z siłą około 5 stopni w skali Richtera. O wydarzeniu poinformowali nas, za pośrednictwem platformy "Kontakt", nasi internauci i na gorąco podzielili się swoimi wrażeniami.

Od 5 do 14 lat spędzą za kratami islamscy radykaliści, którzy planowali wysadzić w powietrze budynek Sądu Najwyższego w Madrycie. Taki wyrok orzekł madrycki sąd.

Ambasador Rosji przy ONZ powiedział, że Rosja poprze nowe sankcje Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Iranowi, jeśli Teheran nie skończy ze wzbogacaniem uranu.

Sekretarz obrony USA Robert Gates powiedział, że tureckie operacje prowadzone przeciwko kurdyjskim bojownikom w północnym Iraku muszą skończyć się tak szybko, jak to tylko możliwe. Zwrócił też Turcji uwagę na konieczność podjęcia kroków niemilitarnych.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski nie wyklucza, że rozmów z Waszyngtonem o tarczy antyrakietowej nie uda się zakończyć za kadencji George'a W. Busha. Nowy amerykański prezydent zostanie zaprzysiężony w styczniu 2009 roku.

Źródłem plag nazwał Kosowo Dmitrij Miedwiediew, faworyt do fotela prezydenta Rosji w marcowych wyborach. Stany Zjednoczone oskarżył o podejmowanie nieodpowiedzialnych decyzji na Bałkanach.

Grupa brytyjskich ekologów w nietypowy sposób postanowiła zaprotestować przeciwko rozbudowie londyńskiego lotniska Heathrow. Zmylili ochronę i wdrapali się na dach budynku parlamentu.

We wtorek Lech Kaczyński przyjął w Polsce prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i zapewnił, że jego kraj jest dla Warszawy strategicznym partnerem. Dlaczego ten południowokaukaski kraj jest dla Polski tak ważny?

Rakiety, które mają być instalowane w Polsce w ramach systemu tarczy rakietowej mogą być użyte ofensywnie i byłyby najszybszym środkiem do zadania Rosji ciosu nuklearnego - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

- Przestudiujemy możliwość budowy wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej - oświadczył podczas wizyty w Indiach amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Do tej pory Delhi taki system chciało budować samodzielnie.

W nocy z wtorku na środę doszło do najsilniejszego na Wyspach Brytyjskich od blisko 25 lat trzęsienia ziemi. Nie ma informacji o ofiarach, ani większych zniszczeniach. Wstrząsy dochodziły do 5,3 stopni w skali Richtera.

Awaria sieci energetycznej pozbawiła w nocy z wtorku na środę prądu ponad 4,4 miliona mieszkańców Florydy. Rano w środę nadal nie było elektryczności w ponad ośmiu tysiącach miejscowości tego amerykańskiego stanu.