Władze zatrzymują kolejnych opozycjonistów, była premier Benazir Bhutto apeluje o przeciwstawienie się prezydentowi, a sędziowie i prawnicy zapowiadają, że od poniedziałku nie będą brali udziału w żadnych rozprawach - to reakcje na decyzję prezydenta Perveza Musharrafa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Rosyjski rząd rozważa wprowadzenie nowych ograniczeń w działalności organizacji pozarządowych (NGO), aby uniemożliwić im współpracę z międzynarodowymi instytucjami demokratycznymi np. OBWE - alarmuje szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Tysiące ludzi protestowały w stolicy Wenezueli Caracas przeciw planowanej przez prezydenta Hugo Chaveza reformie konstytucji, dzięki której mógłby się ubiegać o reelekcję, ile razy zechce.

Sukcesem zakończył się kolejny kosmiczny spacer amerykańskich astronautów. Załoga promu Discovery wyszła w otwartą przestrzeń kosmiczną, żeby naprawić uszkodzony panel baterii słonecznych, niezbędnych dla funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Ponad osiem tysięcy osób protestowało w Rydze przeciwko odwołaniu szefa urzędu antykorupcyjnego KNAB przez łotewski centro-prawicowy rząd. Przeciwników premiera Aigarsa Kalvitisa nie odstraszył nawet zimny wiatr i śnieg.

- Przysięgam Wam pomoc. Nie zostawimy Was samych i o to samo apeluję do świata. Pomóżcie! - mówił w dramatycznym apelu prezydent Meksyku Felipe Calderon. Trwa najgorsza katastrofa w historii Meksyku, a deszcz nie przestaje padać.

- Irak jest gotów aresztować przywódców kurdyjskiej partii PKK, którzy używają północnego Iraku jako bazy wypadowej przeciwko tureckim żołnierzom - oświadczył rzecznik rządu w Bagdadzie Ali al-Dabbagh podczas konferencji pokojowej w Stambule w sobotę.

Ciało polskiego żołnierza, plutonowego Andrzeja Filipka, który zginął w piątek rano w Iraku, wraca do kraju. - To był bardzo dobry, doświadczony żołnierz - mówił o nim jego dowódca płk Sławomir Wierzbieniec. Premier przyznał rodzinie zmarłego rentę.

- Domagamy się podwyżek płac, zrównania kwestii socjalnych i praw autorskich z sytuacją aktorów. Chcemy też prowizji od sprzedaży filmów - oświadczył związek scenarzystów amerykańskich. I zapowiedział na czwartek strajk.

Libijska grupa bojowników islamskich przyłączyła się do Al-Kaidy Osamy bin Ladena - poinformował w sobotę na islamskiej stronie internetowej jeden z głównych liderów Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybyła z wizytą do Kabulu, gdzie m.in. ma spotkać się z prezydentem Hamidem Karzajem.

- Zespół amerykańskich ekspertów nuklearnych ma przybyć do północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego Jongbjon, by w poniedziałek rozpocząć prace przy wygaszaniu znajdującego się tam reaktora - poinformował Christopher Hill, przewodzący negocjacjom z Koreańczykami.

Brytyjska policja i służby imigracyjne aresztowały Vinayagamoorthi Muralitharana, lepiej znanego jako pułkownik Karuna - przywódcę jednej z frakcji Tamilskich Tygrysów.

70 tys. ludzi domaga się na ulicach Tibilisi ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego. Demonstranci chcą nowych wyborów i władzy, która "służy ludowi", zarzucając Saakaszwilemu dyktatorskie zapędy i łamanie wolności obywatelskich.

Walcząca o prawa człowieka organizacja Amnesty International zaapelowała do wszystkich rządów, by nie wydalały do Rwandy osób podejrzanych o ludobójstwo w 1994 roku. Zdaniem AI nie mogą one liczyć tam na uczciwy proces.

Rządząca Birmą junta usuwa z kraju najwyższego rangą dyplomatę ONZ Charlesa Petrie. Decyzję tę ogłoszono zaledwie dzień przed powrotem Imbrahima Gambariego - specjalnego wysłannika Narodów Zjednoczonych.

Od początku roku w Afganistanie aresztowano 349 terrorystów i co najmniej 307 handlarzy narkotyków - ogłosił afgański generał kierujący walką z przestępczością. - Kosztowało to życie 350 policjantów - dodał.

Rosjanie mają zakusy na ukrócenie prawa do występowania organizacji pozarządowych na forum OBWE - informuje Reuters, powołując się na tajny dokument Kremla. Rosyjska propozycja najwyraźniej ma jednak małe szanse powodzenia.