Władze Rzymu i siły porządkowe są bezradne wobec handlarzy podróbkami, którzy dosłownie opanowali okolice Watykanu. Powrócili oni tam masowo po kilku policyjnych akcjach latem tego roku, które - jak się okazało - tylko na krótko oczyściły rejon Placu świętego Piotra z setek obnośnych sprzedawców.

W czeskiej Pradze doszło do starć anarchistów z neonazistami. Skrajnym prawicowcom zakazano przemarszu przez historyczną, żydowską dzielnicę miasta w rocznicę "nocy kryształowej" - pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech.

Kilka tysięcy Turków mieszkających w Niemczech manifestowało pokojowo w sobotę w Monachium i Frankfurcie przeciwko "polityce terroru" Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Oba miasta zamieszkuje duża społeczność turecka.

Z okazji trzeciej rocznicy śmierci Jasera Arafata w Ramallah, w którym Palestyńczyk spędził ostatnie lata życia, otwarto jego mauzoleum. Podczas uroczystości palestyński prezydent zapowiedział, że będzie się starał, by Arafat ostatecznie został pochowany w Jerozolimie.

To, że były premier Włoch Silvio Berlsuconi obecnego szefa rządu Romano Prodiego nie lubi, to nie tajemnica. Teraz postanowił zmusić go do ustąpienia przez ogólnonarodowy apel o dymisję. Pierwszą osobą, która go podpisała była... 97-letnia matka prawicowego polityka.

Bezgłowe ciało Mohameda Tahy, redaktora jednej z sudańskich gazet, znaleziono na przedmieściach Chartumu prawie dokładnie rok temu. Dziś sudański sąd uznał za winnych jego śmierci 10 mężczyzn i skazał ich na bezprecedensowy wyrok śmierci przez rozstrzelanie. Obrońcy zarzucają sędziom bezprawie.

Nie słabną represje pakistańskich władz wobec byłej premier i przywódczyni opozycji Benazir Bhutto. Dzień po uwolnieniu z aresztu domowego nie pozwolono jej spotkać się z innym przeciwnikiem prezydenta Perveza Musharrafa, zdymisjonowanym sędzią sądu najwyższego Iftikharem Chaudhrym.

Co najmniej trzy osoby zadeptane i 31 ciężko rannych, to wynik rozpoczętej dzisiaj wyprzedaży w sklepie sieci Carrefour.

Około 500 demonstrantów z okrzykami "Allach jest wielki" i "Ratujcie Malezję" przeszło ulicami Kuala Lumpur w proteście przeciwko obowiązującej ordynacji wyborczej. Policja użyła siły.

Chiny oficjalnie poinformowały, że wstrzymują eksport zabawek zawierających groźną substancję, która po połknięciu działa jak w "pigułka gwałtu". Zabawki były dostępne m.in. w Polsce.

Czterech wenezuelskich policjantów zostało rannych, po tym jak jeden z uczestników antyrządowej demonstracji w Meridze zaczął strzelać w kierunku interweniujących funkcjonariuszy. To nie pierwsze ofiary w sporze o reformę konstytucyjną prezydenta Hugo Chaveza.

Gruzińska opozycja, która przez tydzień w gwałtownych demonstracjach domagała się przedterminowych wyborów prezydenckich, rozpoczęła rozmowy z władzami. Pośrednikiem w dialogu jest gruzińska cerkiew prawosławna.

Sześciu amerykańskich i trzech afgańskich żołnierzy zginęło w zasadzce talibów w prowincji Nuristan na wschodzie Afganistanu. Patrol wracał ze spotkania ze starszyzną plemienną w jednej z wiosek.

W Zatoce San Francisco tankowiec zderzył się z mostem. Z dziurawego kadłuba statku do wody wyciekło około 220 tysięcy ton ropy. Gubernator stanu Kalifornia Arnold Schwarzenegger wprowadził w mieście stan wyjątkowy. Trwa usuwanie skutków katastrofy.

Co kryją w sobie obrazy Leonarda Da Vinci? Na "Ostatniej wieczerzy", malowidle ściennym, które znajduje się w reflektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, artyści i informatycy doszukali się zapisu nutowego.

Pasażerowie Airbusa A340 lecącego z Madrytu do Quito - stolicy Ekwadoru, nie zaliczą swojego lotu do najprzyjemniejszych. Podczas lądowania, tuż po zetknięciu z pasem startowym w maszynie wybuchły zużyte opony. Samolot wpadł w poślizg i zjechał na trawę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Utworzenie sojuszu energetycznego państw Ameryki Łacińskiej zaproponował prezydent Wenezueli Hugo Chavez. W stolicy Chile - Santiago odbywa się właśnie trzydniowy Szczyt Iberoamerykański.

Trzy osoby nie żyją, kilka zostało rannych po wybuchu gazu w jednym z bloków w stolicy Rosji. Kilkudziesięciu mieszkańców zostało ewakuowanych.

Kanclerz Niemiec przybyła w piątek na ranczo prezydenta USA w Crawford w Teksasie. Wizyta w tak szczególnym miejscu ma zademonstrować bliskie więzi łączące oba kraje.