Prom kosmiczny Discovery odcumował już od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), rozpoczynając zaplanowaną na dwa dni podróż powrotną na Ziemię - poinformowało centrum lotów kosmicznych w Houston.

Chang'e to według chińskiej mitologii imię bogini, która mieszkała na Srebrnym Globie. Teraz jest to również nazwa pierwszego chińskiego sztucznego satelity Księżyca. Po 12 dniach "nadniebnej" podróży sonda doleciała do celu, czyli na księżycową orbitę.

Większość ludzi jest skłonnych podjąć osobiste wyrzeczenia i zmienić swój sposób życia, by zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym - wynika z przeprowadzonych na zlecenie BBC badań.

Z jednej strony partia flamandzkich chadeków, z drugiej walońskich liberałów i polityczny impas. Rokowania w sprawie utworzenia rządzącej koalicji w Belgii trwają już piąty miesiąc. Dziś Belgia wyrównuje, a jutro pobije parlamentarny rekord - będzie to 149. dzień bez prawomocnie funkcjonującego rządu.

Brytyjski kontrwywiad MI5 twierdzi, że liczba rosyjskich szpiegów działających w Wielkiej Brytanii jest tak wysoka, jak w czasach zimnej wojny. Ich działalność odciąga uwagę brytyjskich służb od Al-Kaidy - skarży się wywiad.

Policja w Karaczi zatrzymała kilkadziesiąt i pobiła kilkaset osób w szturmie na pokojową, antyprezydencką demonstrację. W pochodzie przeciwko ogłoszeniu stanu wyjątkowego uczestniczyli głównie prawnicy i sędziowie.

Prezydent Rumunii Traian Basescu ostro krytykuje kontrowersyjny dekret włoskiego rządu wymierzony w rumuńskich imigrantów. Nowe prawo, które ma pomóc ograniczyć przestępczość pozwala wydalać z Włoch imigrantów jedynie za "podejrzenie popełnienia przestępstwa". Mieszkający we Włoszech Rumuni mówią wprost: wypowiedziano nam wojnę!

"Muszarraf uderzył w swojego głównego sojusznika, to jest klęska Pakistanu", "To wymysł. Generał nie działa w obronie kraju", "To atak na sędziów, nie terrorystów" - grzmią nagłówki gazet w Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Padające bez przerwy od kilku dni deszcze zagroziły kolejnym stanom Meksyku. Pod wodą jest już praktycznie cały stan Tabasco, a 800 tys. osób straciło dach nad głową. Powodzian odwiedził dziś prezydent Meksyku Felipe Calderon.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w Pakistanie. Prezydent powinien dotrzymać słowa i przeprowadzić w styczniu wybory - oświadczyły w tym samym czasie rządy Chin, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Co najmniej 29 więźniów zginęło w pożarze wznieconym w więzieniu w północnej Argentynie - podały w poniedziałek władze. Dziesiątki innych osób zostało rannych - w tym członkowie rodzin osadzonych, których zaatakowała policja podczas protestu przed więzieniem.

Po przeciwnikach zmiany konstytucji - w niedzielę na ulice wyszli jej zwolennicy. Nowa ustawa zasadnicza ma pozwolić Chavezowi rządzić przez kolejne kadencje.

Rozpalone słońce, 200 tys. widzów i samoloty pędzące 400 km/h zaledwie kilka metrów nad wodą. W australijskim Perth odbyły się finałowe zawody serii Red Bull Air Race. Cały cykl wygrał Amerykanin Mike Mangold.

Ośmiu Afgańczyków i trzech Jordańczyków, więzionych w bazie Guantanamo na Kubie z powodu podejrzeń o terroryzm, zostało przekazanych swoim krajom.

Co najmniej sześć osób zginęło w wypadku małego samolotu, który spadł na budynki mieszkalne w Sao Paulo w Brazylii. Przyczyny katastrofy nie są znane.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a dziesiątki zostało rannych w gigantycznym karambolu, do którego doszło w Kalifornii. Przyczyną wypadku była gęsta mgła.

Jedna z największych stacji telewizyjnych w Rosji TV Centr (TVC) zanegowała w sobotę prawdę o mordzie katyńskim, dokonanym przez NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.

- Są ludzie, którzy mają źle w głowie. Wciąż twierdzą, że konieczny jest rozbiór naszego kraju - mówił prezydent Władimir Putin, uczestniczący w obchodach Dnia Jedności Narodowej w Moskwie.

Aleksander Milinkiewicz, lider białoruskiej opozycji, został zatrzymany przez milicję pod zarzutem organizowania nielegalnej manifestacji, gdy w Mostach w obwodzie grodzieńskim rozmawiał z mieszkańcami miasta.