U wybrzeży Somalii piraci uprowadzili francuski żaglowiec z 32-osobową załogą. Francuskie władze informują, że nie miały żadnego kontaktu ani z porywaczami, ani z załogą jednostki.

20 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w wyniku wypadku autobusu w Kalkucie. Większość ofiar śmiertelnych wypadku to uczniowie pobliskiej szkoły, którzy zostali uwięzieni w tonącej maszynie.

Co najmniej trzy osoby zginęły w pożarze, spowodowanym przez eksplozję w wieżowcu w północnej części Moskwy. Trwa identyfikacja ofiar oraz ustalanie przyczyn wybuchu. W budynku nie było instalacji gazowej.

Pierwszy od dziesięciu lat kongres Krajowego Związku Pisarzy i Artystów Kuby (UNEAC) ocenił jako "początek przełomu" reformy nowego prezydenta Raula Castro, które są przyznaniem, że "nie można budować na dogmatach".

Amerykański bombowiec B-1 zapalił się po lądowaniu w wojskowej bazie lotniczej w Katarze. Wszyscy czterej członkowie załogi uratowali się.

Rosyjska marynarka wojenna ujawniła, że planuje zamówienie 5-6 lotniskowców. Dowódca floty admirał Władymir Wysocki poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej. Wiadomości o wzmożonych zbrojeniach rosyjskich pojawiły się w dniu zakończenia bukaresztańskiego szczytu NATO.

Pięcioro Polaków przesłuchuje policja w Limerick (zachodnia Irlandia) w związku ze znalezieniem konopi indyjskich o wartości ocenianej na 180 tys. euro w ich samochodzie - poinformował rzecznik posterunku policyjnego przy Henry Street w Limerick.

Filip książę Edynburga, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, trafił do szpitala z powodu infekcji płuc - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham.

Benedykt XVI może odwiedzić wschodnie Niemcy w przyszłym roku - spekulują w piątek niemieckie media. Okazją do pielgrzymki mogłaby być 20. rocznica upadku Muru Berlińskiego, przypadająca właśnie w 2009 roku. Watykan na razie nie potwierdza, jakoby papież planował podróż do swej ojczyzny.

- Władze Sojuszu zobowiązują się, że Gruzja i Ukraina staną się pewnego dnia jego członkami - te słowa szefa NATO Jaapa de Hoop Scheffera były możliwe tylko dzięki upartej postawie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wywiadzie dla Radia Wolna Europa szef czeskiej dyplomacji ujawnia kulisy rozmów w Bukareszcie. Prezydent wylądował już w Warszawie.

- Nie mogę zameldować, byśmy tego ranka dostrzegli oszałamiający przełom - podsumował rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Bułgarski rząd jest powiązany z mafią - oskarża miejscowa opozycja i składa wniosek o wotum nieufności wobec koalicyjnego gabinetu Sergieja Staniszewa. To pokłosie afery, jaka wybuchła w bułgarskim MSW.

- Ja z prezydentem Putinem nie rozmawiałem i nie mam, jeżeli chodzi o dzisiejszy dzień, takiego zamiaru - powiedział ostatniego dnia szczytu NATO w Bukareszcie prezydent Lech Kaczyński. Zastrzegł jednak, że rosyjskiego prezydenta nie będzie unikał.

Pierwszy europejski transportowiec kosmiczny "Juliusz Verne" przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Co ważne, operacja odbyła się całkowicie automatycznie, bez udziału załogi.

Sekretarz generalny Jaap de Hoop Scheffer oświadczył, że Ukraina i Gruzja zostaną członkami Sojuszu, a następnym krokiem będzie objęcie ich Planem Działań na rzecz Członkostwa w NATO - to jedna z najważniejszych decyzji szczytu w Bukareszcie. Formalne zaproszenie do sojuszu otrzymały za to Chorwacja i Albania. Obrażeni Macedończycy, którzy takiego zaproszenia nie dostali, postanowili opuścić szczyt przed oficjalnym zakończeniem.

Propozycja połączenia systemów obrony antyrakietowej: rosyjskiego, amerykańskiego i przyszłego natowskiego czeka na Władimira Putina. Prezydent Rosji przyleciał do Bukaresztu, gdzie weźmie udział w planowanym na piątek posiedzeniu Rady NATO-Rosja.

- On nie jest w stanie wygrać - tak o Baracku Obamie miała w rozmowie z jednym z "superdelegatów" powiedzieć Hilary Clinton. Mimo to Bill Richardson, którego przekonywała była Pierwsza Dama, i tak poparł czarnoskórego senatora. Z kolei sami Amerykanie pytani w sondażach, czy są gotowi na Afroamerykanina prezydenta, w 3/4 mówią, że tak.

Prezydent Lech Kaczyński optymistycznie ocenił swoje spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - Są problemy, ale mam nadzieję, że będziemy je rozwiązywać po kolei - powiedział prezydent dziennikarzom po czwartkowej rozmowie z szefową niemieckiego rządu w Bukareszcie.

Trybunał ONZ uniewinnił w czwartek byłego premiera Kosowa, Ramusha Haradinaja, oskarżanego o zbrodnie wojenne. Mniej szczęścia miał chorwacki generał, Ivan Korade, który popełnił samobójstwo podczas próby zatrzymania go przez policję.