Na rzymskim Palatynie znaleziono jaskinię, w której legendarna wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta - Romulusa i Remusa. Poinformował o tym we wtorek włoski minister kultury, wicepremier Francesco Rutelli.

28 spośród co najmniej 90 górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni im. Zasiadki zostało we wtorek pochowanych w Doniecku i okolicznych miejscowościach. Najmłodszy z pochowanych górników miał 21 lat, najstarszy 61.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że nie będzie wdawać się w dyskusje o Wielkim Głodzie z lat 1932-33 z rosyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Kilka dni temu Rosja zarzuciła Ukrainie "spekulowanie" na temat Wielkiego Głodu, co z kolei - zdaniem Moskwy - obraża jego ofiary innych narodowości.

Ponad 100 dziennikarzy protestujących w Pakistanie przeciwko stanowi wyjątkowemu oraz zamykaniu ust mediom zostało aresztowanych - donoszą naoczni świadkowie BBC. Większość ma być przetrzymywana w Karaczi, a kilku w Hyderabadzie.

Izraelski premier, Ehud Olmert, przebywa w Egipcie na rozmowach z prezydentem Hosni Mubarakiem. Premier szuka poparcia państw arabskich w przededniu pokojowej konferencji w Annapolis, w Stanach Zjednoczonych.

- Nowe dowody ujrzały światło dziennie i w związku z tym rekomendujemy postawienie Bilalowi Husseinowi kryminalnych zarzutów - oświadczył we wtorek Pentagon. Hussein to dziennikarz Associated Press, zatrzymany w 2006 roku w związku z podejrzeniem "pomocy irackim rebeliantom".

Pakistańskie władze uwolniły ponad 3 tys. opozycjonistów zatrzymanych po wprowadzeniu przez prezydenta Perveza Musharrafa stanu wyjątkowego w kraju. Tymczasem centralna komisja wyborcza potwierdziła, ze wybory parlamentarne odbędą się 8 stycznia.

Ryzyko antykurdyjskiej tureckiej interwencji na północy Iraku jest coraz mniejsze. To efekt lepszej współpracy między Bagdadem a Ankarą - oświadczył szef irackiej dyplomacji Hosziar Zebari.

- Nasze siły atomowe muszą być przygotowane do szybkiej i adekwatnej odpowiedzi każdemu agresorowi - powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu z generalicją. Szef sztabu armii zapowiedział z kolei, że od decyzji o wyjściu Rosji z CFE nie ma odwrotu.

Prawosławny ksiądz ze wsi Nikolskoje bezskutecznie próbował przekonać członków sekty, którzy w wykopanej przez siebie pieczarze czekają na "dzień sądu ostatecznego", do opuszczenia jaskini. - Wypuście przynajmniej dzieci - apelował duchowny.

Dziś cała Ukraina, zgodnie z dekretem prezydenta Wiktora Juszczenki, pogrążona jest w żałobie po górnikach, którzy zginęli w wybuchu metanu w kopalni w Doniecku. Lista ofiar katastrofy nie jest zamknięta - do tej pory jest na niej 88 nazwisk.

Krakowscy kombatanci rozpoczynają walkę o zwolnienie z aresztu szeregowych żołnierzy, aresztowanych w związku z masakrą ludności cywilnej w Afganistanie - donosi "Super Ekspress"

Organizacja Narodów Zjednoczonych zapowiedziała, że pomoc ludziom dotkniętym katastrofą w Czarnobylu powinna skupić się na odbudowie pewności siebie mieszkańców skażonych regionów, a nie ciągłym traktowaniu ich jak ofiary wybuchu.

Polonia w Chicago gwałtownie protestuje przeciw słowom jednego z bohaterów serialu komediowego telewizji Fox, który powiedział, że Polacy "mają we krwi współpracę z nazistami".

Dwóch Amerykanów i 31 innych cudzoziemców, a także 10 Irakiczyków aresztowały irackie siły bezpieczeństwa w związku z postrzeleniem w centrum Bagdadu niewinnej kobiety. To kolejny incydent z udziałem uzbrojonych obcokrajowców.

Rząd USA i Unia Europejska poprosiły Polskę o pomoc w mediacji między gruzińskimi władzami a opozycyjnymi mediami - wynika ze słów szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. 23 listopada do Tbilisi wybiera się prezydent Lech Kaczyński.

Nowy szef MON Bogdan Klich po raz kolejny zapewnił, że Polacy wycofają się z Iraku w 2008 roku, ale jeszcze dokładnie nie wiadomo kiedy. Żołnierze nie wyjadą jednak z Afganistanu, a 350 pojedzie na misję pokojową do Czadu.