W sprawie uznania niepodległości Kosowa Polska jest za "jak największą jednością UE w tej sprawie". Tak stwierdził w Brukseli szef dyplomacji Radosław Sikorski. A b. szef polskiej dyplomacji, eurodeputowany Bronisław Geremek podkreśla, że Unia Europejska musi zrobić wszystko, by nie dopuścić do ponownego rozlewu krwi w Kosowie.

"Anulowania" i "uznania za niebyłą" deklaracji niepodległości Kosowa domagała się Rosja od pilnie zwołanej Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jej zachodni członkowie nie podzielili zdania Moskwy.

Do drugiej tury wyborów prezydenckich na Cyprze przeszli zwolennicy zjednoczenia wyspy. Przeciwnik rozmów z tureckimi separatystami, dotychczasowy prezydent Tasos Papadopulos został wyeliminowany.

Dwutysięczny tłum Serbów kijami i kamieniami zaatakował ambasadę USA w Belgradzie. Z kolei w Kosovskiej Mitrovicy w kierunku budynków ONZ i Unii Europejskiej poleciały granaty. To reakcja na ogłoszenie niepodległości dawnej serbskiej prowincji, Kosowa.

Są pierwsze reakcje na ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Dwie separatystyczne gruzińskie republiki - Abchazja i Osetia Południowa - zapowiadają zwrócenie się do Rosji i ONZ o uznanie ich niepodległości. O sytuacji w Kosowie będzie jeszcze w niedzielę debatować Rada Bezpieczeństwa ONZ.

- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył prezydent Serbii Boris Tadić. A premier Vojislav Kosztunica określił Kosowo mianem "fałszywego państwa". To reakcja na ogłoszenie niepodległości przez dawną serbska prowincję. Belgrad odmówił też współpracy z misją UE w Kosowie.

Pontyfikat Benedykta XVI pełen jest sprzeczności. Z jednej strony papież chce prowadzić dialog ze współczesnością, a z drugiej nawiązuje do "najbardziej autorytarnych" doświadczeń Kościoła - pisze włoski dziennik "La Repubblica".

Przywódca serbskiej cerkwi prawosławnej w wypowiedzi dla dziennika "Glas Javnosti" stwierdził, że serbska armia powinna uznać niepodległe Kosowo za teren okupowany i zmobilizować się, aby je odzyskać siłą.

My mamy orkiestrowe "światełko do nieba", a mieszkańcy Tajwanu swoje "podniebne modlitwy". Na wyspie wejście w nowy rok świętuje się bowiem nie tylko puszczeniem sztucznych ogni. Co roku, kiedy przychodzi pierwsza pełnia, Tajwańczycy wysyłają w niebo małe "latarnie", które mają dać im szczęście.

Lider bułgarskich nacjonalistów Wolen Siderow ostro skrytykował plany ogłoszenia przez Kosowo niepodległości. Jego zdaniem, przywódcy Kosowa są przestępcami.

Prezydent George Bush poparł niepodległość Kosowa pod międzynarodowym nadzorem. Przebywający z wizytą w Tanzanii przywodca USA zaapelował również o wolne i uczciwe wybory prezydenckie w Zimbabwe.

80 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych na skutek zamachu przeprowadzonego w niedzielę podczas walki psów w mieście Kandahar na południu Afganistanu - poinformował gubernator prowincji Kandahar Asadullah Chalid. Według władz prowincji, był to zamach samobójczy.

- W przypadku Kosowa nie ma rozwiązania idealnego. Cierpią Serbowie, wcześniej bardzo cierpieli Kosowarzy. Sądzę, że perspektywa członkostwa w Unii Europejskiej Serbii i Kosowa mogłaby oba kraje pogodzić - mówił w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Przed ambasadą Słowenii w Belgradzie demonstrowano przeciwko spodziewanemu w niedziele ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo. Słowenia przewodzi w tym półroczu Unii Europejskiej, którą Belgrad uważa za stronnika Albańczyków dążących do oderwania Kosowa od Serbii.

Trudne warunki pogodowe w Brazylii. Padające od kilku dni ulewne deszcze powodują osunięcia ziemi i błotne lawiny. Zginęły już trzy osoby.

Siódmą noc z rzędu trwały w Danii zamieszki wywołane przez młodocianych emigrantów. W Kopenhadze, Aarhus, Ringsted, Slagelse i innych miastach podpalano samochody, kosze na śmieci i niszczono budynki szkół. Policja aresztowała 11 osób za wzniecanie pożarów i obrzucanie policjantów kamieniami.

Liczba śmiertelnych ofiar samobójczego zamachu w Parachinar w północno-zachodnim Pakistanie wzrosła do 46 osób. Blisko sto osób zostało rannych. Celem terrorystów było biuro kandydata w wyborach powszechnych popieranego przez Pakistańską Partię Ludową nieżyjącej już, byłej premier Benazir Bhutto.

Albańscy mieszkańcy Kosowa są powszechnie przekonani, że niedziela będzie dniem ogłoszenia niepodległości. Premier Hashim Thaci późnym wieczorem jednak zapowiedział jedynie, że tego dnia zapadnie decyzja, kiedy dokładnie to się stanie.

Największa afera finansowa w historii Niemiec zatacza coraz szersze kręgi. O oszustwa podatkowe podejrzewane są osoby z pierwszych stron gazet. Budżet mógł stracić na malwersacjach ponad trzy miliardy euro. Sprawę wyjaśniają służby specjalne.

Większość palaczy porzuciłaby nałóg, gdyby utrudniono im zakup papierosów, nakładając na nich wymóg uzyskania specjalnej licencji - uważa Julian Le Grand doradca rządu brytyjskiego, szef wpływowej organizacji Health England. Taki dokument trzeba by odnawiać i płacić co roku 10 funtów.