USA formalnie uznały niepodległość Kosowa. Podobną decyzję podjęło także kilka czołowych państw UE. Na szczycie w Brukseli wszystkie kraje Wspólnoty wypracowały wspólną deklarację w sprawie Kosowa, ale każde z nich samodzielnie decyduje, czy uznać niepodległość prowincji.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył wniosek do rządu o uznanie niepodległości Kosowa. Szef polskiej dyplomacji liczy na podjęcie decyzji już we wtorek. Oficjalnie za suwerenne państwo Kosowo uznali już m.in. Francuzi, Włosi i Brytyjczycy.

Czy na mapie Europy pojawi się więcej nowych państw? Zachęceni przykładem Kosowa, ze zdwojoną siłą o niepodległość mogą teraz walczyć mieszkańcy m.in. Katalonii, Kraju Basków, Abchazji czy nawet Sycylii.

Prom kosmiczny Atlantis odłączył się już od Międzynarodowej Stancji Kosmicznej i w środę (ok. 12.00 czasu polskiego) ma wrócić na Ziemię. Będzie lądował w ośrodku kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Kilkanaście tysięcy Serbów demonstruje w Serbskiej Mitrowicy przeciw ogłoszeniu niepodległości Kosowa. W mieście, podzielonym na część serbską i albańską i pozostającym pod kontrolą żołnierzy KFOR-u gwałtownie rośnie napięcie.

Serbska policja skierowała akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Kosowa Fatmirowi Sejdiu, premierowi Hashimowi Thaci i przewodniczącemu parlamentu Jakupowi Krasniqi za "zorganizowanie proklamacji fałszywego państwa na serbskim terytorium" - podała agencja Tanjug.

- Samobójczy zamach na konwój wojsk kanadyjskich w Afganistanie pochłonął 35 ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej - informuje gubernator prowincji, w której doszło do ataku Według Reutersa rannych jest ponad 20 osób.

Szef irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Mohammad Ali Jafari zapowiedział w poniedziałek, że Izrael zostanie wkrótce zniszczony "rękami Hezbollahu".

Rosja będzie domagać się od misji ONZ w Kosowie anulowania deklaracji o niepodległości tego kraju. Poinformował o tym wiceszef 3-go Europejskiego Departamentu MSZ Rosji Aleksander Bocan-Charczenko.

"Święto i wściekłość" - tak włoskie media podsumowują ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Zdaniem "Corriere della Sera" donosi, że proklamacja z Prisztiny "ochładza dyplomację i wywołuje dreszcze na świecie".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Unia Europejska musi działać razem w sprawie Kosowa, które w niedzielę ogłosiło niepodległość. Wiele państw UE powinno powinno uznać nowy kraj, ocenił szef słoweńskiego MSZ przed spotkaniem ministrów w Brukseli.

Kogo dziwi śnieg w zimie? Mieszkańców sródziemnomorskich stolic. W Atenach i Stambule poranek w białym puchu to zapowiedź wolnego dnia - wynika z maili naszych internautów.

W niedzielę parlament Kosowa podjął decyzję o proklamowaniu niepodległości. Choć większość państw UE i USA uznały tę decyzję, to w reakcji premier Serbii Vojislav Kosztunica nazwał Kosowo "fałszywym państwem", a prezydent Boris Tadić zapowiedział, że nigdy nie uzna decyzji Kosowarów.

W poniedziałek nad ranem francuska policja przeprowadziła wielką operację na przedmieściach Paryża, której celem było zatrzymanie przywódców ubiegłorocznych zamieszek. W akcji wzięło udział ponad 1000 policjantów.

Johannes Heesters, 104-letni holenderski aktor i śpiewak, budzący kontrowersje z powodu swej kariery w hitlerowskich Niemczech, po raz pierwszy od 40 lat dał koncert w Holandii - powiadomił w niedzielę internetowy serwis BBC.

W niemal dwa miesiące po zabójstwie Benazir Bhutto Pakistańczycy ruszyli do urn, by wybrać parlament. W przeżywającym kryzys państwie będzie to też sprawdzian popularności prezydenta Musharrafa.

W niedzielę, w narciarskim rejonie Soelden w Austrii zginęła 15-letnia polska uczennica. Zbyt późno zorientowała się, że zboczyła z narciarskiego szlaku.

- Od dziś Kosowo jest dumnym, niepodległym i wolnym krajem - mówił w niedzielę rano premier Hashim Thaci. Setki tysięcy Kosowarów do późnej nocy manifestowało na ulicach swoją radość z niepodległego państwa. Były koncerty i fajerwerki.

W sprawie uznania niepodległości Kosowa Polska jest za "jak największą jednością UE w tej sprawie". Tak stwierdził w Brukseli szef dyplomacji Radosław Sikorski. A b. szef polskiej dyplomacji, eurodeputowany Bronisław Geremek podkreśla, że Unia Europejska musi zrobić wszystko, by nie dopuścić do ponownego rozlewu krwi w Kosowie.