Po raz pierwszy od 1980 roku prezydent Zimbabwe stracił większość w parlamencie - wynika z pierwszych informacji po ponownym przeliczeniu głosów. Według Komisji Wyborczej Zimbabwe (ZEC) wyniki nie zmieniły się w 18 z 23 okręgów, w których ponownie liczono głosy.

Na ulicach meksykańskiego miasta Tijuana na pograniczu z USA starli się "żołnierze" narkotykowych gangów. Zginęło 15 osób, jest dziewięciu rannych, w tym policjant.

Chiny powiadomiły o wystrzeleniu satelity, które jest początkiem przygotowań do inauguracyjnego spaceru chińskiego astronauty w przestrzeni kosmicznej. Tymczasem z Bajkonuru wystartował drugi satelita systemu nawigacyjnego Galileo, mającego stać się konkurencją dla amerykańskiego Global Positioning System - GPS.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w manifestacji białoruskiej opozycji upamiętniającej wybuch w Czarnobylu. To już 19 taki marsz upamiętniający wydarzenia sprzed 22 lat. Międzynarodowi eksperci uznali, że w wyniku eksplozji i radioaktywnego skażenia najbardziej ucierpiała Białoruś.

Dziesiątki tysięcy chrześcijan obrządków wschodnich przybyły w sobotę do Jerozolimy na uroczystość zstąpienia świętego ognia w Bazylice Grobu Pańskiego przy okazji prawosławnej Wielkanocy. Wyniesiony ze świątyni płomień wierni przekazywali sobie na ulicach miasta.

Jedna osoba nie żyje, a około 10 jest rannych - to tragiczny bilans wypadku, do którego doszło podczas pokazu lotniczego w Eisenach w środkowych Niemczech. Mały samolot po wylądowaniu wjechał w tłum widzów.

Przynajmniej 55 osób zginęło w pożarze, który wybuchł w sobotę w fabryce materaców w Casablance. Dalszych 12 osób trafiło do szpitala, ich stan jest bardzo ciężki. Ogień przez 3 godziny gasiło ponad 100 strażaków.

Somalijscy piraci wypuścili w sobotę na wolność 26-osobową załogę hiszpańskiego trawlera - podały władze w Madrycie. Według źródeł somalijskich za zakładników zapłacono okup w wysokości 1,2 mln dolarów.

- Doniesienia dziennika "Le Figaro" dotyczące stanu zdrowia Papieża są absolutnie absurdalne - stwierdził rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Francuski dziennik napisał, że Benedykt XVI ma kłopoty z krążeniem i słabe serce.

Turcja przeprowadziła największą w tym roku operację militarną przeciwko kurdyjskim separatystom w północnym Iraku. Celem precyzyjnego nalotu były ich bazy w północnym Kurdystanie.

Rząd Holandii chce całkowitego zakazu sprzedaży halucynogennych grzybków. Ustawa przygotowana przez ministerstwo zdrowia trafi teraz do parlamentu. Najprawdopodobniej poprze ją większość posłów.

To bezpośrednia groźba agresji i naruszenie prawa międzynarodowego - tak na piątkowa deklaracje Moskwy zareagowało gruzińskie MSZ. Rosjanie ostrzegli, że w razie konfliktu między Tbilisi a Abchazją i Osetią Południową, użyją wszelkich metod, w tym militarnych.

Centralna Rada Żydów w Niemczech opowiedziała się za opublikowaniem książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf", ale opatrzonej krytycznym, naukowym komentarzem. Zdaniem sekretarza generalnego rady Stephana Kramera publikacja powinna także ukazać się w internecie.

Dwie osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych po tym jak ciężarówka wjechała w grupę ludzi. Do zdarzenia doszło na przystanku autobusowym w Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Po dwumiesięcznym procesie nowojorski sąd uniewinnił trzech policjantów, którzy zastrzelili czarnoskórego Seana Bella. Bawił się on na wieczorze kawalerskim w nocnym klubie przed swoim ślubem i był... nieuzbrojony. Przed sądem doszło do przepychanek.

Kryzys na Kaukazie, starcie Baracka Obamy i Hillary Clinton w Pensylwanii i protesty na trasie ognia olimpijskiego były najważniejszymi tematami, o których pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

Była dokładnie 1.23 w nocy, kiedy rdzeń czwartego reaktora w Czarnobylu zaczął się topić. Kilkanaście sekund później doszło do eksplozji, która spowodowała największą katastrofę atomową w historii. Właśnie mijają dokładnie dwadzieścia dwa lata od tego wydarzenia.

W wybuchu autobusu na Sri Lance zginęło 16 osób, a 40 kolejnych jest rannych. Za krwawy zamach odpowiedzialne jest najprawdopodobniej ugrupowanie Tamilskich Tygrysów.

Komentarza nie będzie: Unia Europejska nie zamierza odnosić się do kontrowersyjnych słów Silvio Berlusconiego na temat homoseksualizmu. Wygląda na to, że włoskiemu politykowi znowu się upiecze.