Andyjski wulkan Tungurahua znów się ożywił. W ciągu ostatniej doby sejsmolodzy ekwadorscy odnotowali kilka eksplozji o sile 4,7 stopnia. Tydzień temu z okolic ewakuowano ponad 1200 osób, teraz domy opuściły kolejne rodziny.

Wbrew sondażom, senator Hillary Clinton pokonała we wtorkowych w prawyborach w New Hampshire swego głównego rywala w walce o prezydencki fotel, senatora Baracka Obamę.

John McCain wygrał republikańskie prawybory w stanie New Hampshire. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych, niepełnych na razie danych. Senator z Arizony i bohater wojny wietnamskiej uzyskał 37 procent głosów. W obozie Demokratów prowadzi na razie Hillary Clinton z 40 proc. poparciem.

Międzynarodowa ekipa naukowców z "Greenpeace" wykonała serię rzadkich nagrań odgłosów humbaków żyjących w wodach niedaleko Antarktydy. Nagrania są cenną zdobyczą dla świata naukowego i pozwolą lepiej poznać zwyczaje tych wielorybów.

Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku okazały się dla Amerykanów tak silnym wstrząsem, że w ciągu trzech kolejnych lat wśród dorosłych mieszkańców kraju odnotowano wzrost liczby problemów kardiologicznych o ponad połowę.

- Telewizja państwowa dopuściła się bluźnierstwa - grzmią rosyjscy komuniści i oskarżają państwowe media o profanację świąt Bożego Narodzenia. Ich zdaniem telewizja przekształciła bożonarodzeniową mszę w kampanię reklamową potencjalnego następcy Putina Dimitrija Miedwiediewa.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins powiedział w wywiadzie dla "L'Osservatore Romano", że w Watykanie nie mówi się jeszcze o terminie beatyfikacji Jana Pawła II. Jak podkreślił purpurat, potrzeba jeszcze czasu.

Demokrata Barack Obama i Republikanin John McCain są faworytami trwających od 12:00 czasu środkowoeuropejskego prezydenckich prawyborów w stanie New Hampshire. Obama wyprzedza w sondażach o 13 proc. Hillary Clinton, McCain - o 9 proc. Mitta Romneya.

Pięciu irańskich kryminalistów zostało skazanych na dawno niewykonywaną w tym kraju karę amputacji kończyn - obcięto im prawe dłonie i lewe stopy. Mężczyźni zostali uznani za winnych napadu z bronią w ręku, wzięcia zakładników i strzelania do policjantów, choć oficjalnie skazano ich m.in. za "działanie przeciwko Bogu".

Przywódca kenijskiej opozycji Raila Odinga odrzucił rządową propozycję rozmów dwustronnych w mających na celu rozwiązanie kryzysu politycznego w Kenii. Odinga domaga się mediacji sekretarza Unii Afrykańskiej, prezydenta Ghany Johna Kufuora, który we wtorek przybędzie do kraju.

Gruzińska opozycja nie ma zamiaru uznawać wyników sobotnich wyborów prezydenckich, w których wygrał Micheil Saakaszwili. Jego główny przeciwnik Lewan Gaczecziładze zażądał we wtorek od przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej ustąpienia ze stanowiska.

Bilawal, syn zamordowanej pod koniec grudnia przywódczyni pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto, zaapelował o przeprowadzenie niezależnego, oenzetowskiego śledztwa w sprawie śmierci jego matki. Poprosił również, żeby media uszanowały jego prywatność.

Gruziński oligarcha Badri Patarkaciszwili, kandydujący na prezydenta Gruzji, chciał zapłacić 100 milionów dolarów za pomoc w obaleniu rządu. Główną rolę w spisku miał odegrać szef specnazu MSW. Plan się nie powiódł bo korumpowany funkcjonariusz od początku współpracował z władzami.

- Są duże szanse, że dowiecie się o tym, kiedy będzie po wszystkim - tak enigmatycznie prezydent Francji Nicolas Sarkozy odpowiedział na kolejne nagabywania dziennikarzy w sprawie jego ślubu z Carlą Bruni.

Były talibski dowódca polowy w wojnie z Amerykanami stanął na czele lokalnych władz w prowincji Helmand. Nominacja Mułły Salaama jest przykładem nowej polityki afgańskiego rządu, który stara się pozyskać "nieubrudzonych" talibów.

- Prezydent ściskał dłonie swoim zwolennikom, gdy młody człowiek próbował pchnąć go kuchennym nożem - tak rzecznik prezydenta Malediwów opisuje zamach na swojego szefa. Zamach nieudany, bo napastnika powstrzymał przypadkowy chłopiec.

Podpisanie z Serbią porozumienia, które otworzyłoby Belgradowi drogę do Unii Europejskiej powinno nastąpić jak najszybciej - zadeklarował szef dyplomacji przewodzącej w tym półroczu UE Słowenii.

Tydzień po zerwaniu rozejmu przez rząd Sri Lanki, Tamilskie Tygrysy zaatakowały bezpośrednio lankijski gabinet. W zamachu bombowym w drodze na lotnisko w Kolombo zginął minister ds. integracji narodowej. Cztery osoby zostały ranne.

Ponad miliard dolarów - tyle według kenijskiego ministra finansów wyniosły do tej pory straty wynikłe z zamieszek, w których Kenia pogrążyła się po grudniowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Dziś z zamiarem mediacji między rządem a opozycją do Nairobi przyleci szef Unii Afrykańskiej John Kufuor.