23 pracujących na czarno górników zginęło w pożarze kopalni w Welkom w Republice Południowej Afryki - powiadomił w poniedziałek rosyjski portal internetowy Lenta.ru za agencją AFP. Do pożaru doszło we wtorek, ale ciała górników zostały odkryte i wydobyte na powierzchnię dopiero wczoraj.

Słowacja chce chronić przez Polakami swoja przyrodę. Nasi południowi sąsiedzi obawiają się, że po wejściu Polski do strefy Schengen nasi turyści będą przekraczać nielegalnie granicę między krajami. A co za tym idzie, turyści będą niszczyć tak pieczołowicie strzeżoną przez Słowaków przyrodę - donosi "Gazeta Krakowska".

Serbska policja zatrzymała trzydziestu nacjonalistów, którzy przerwali antyfaszystowską demonstrację w Nowym Sadzie. Doszło do starć z funkcjonariuszami - w ruch poszły pałki i kamienie.

Dr J. Craig Venter, nazywany "złym chłopcem" genetyki, stworzył w laboratorium sztuczny chromosom. Naukowcy już się podzielili w tej sprawie. Niektórzy pytają: jaka przestrzeń dzieli nas jeszcze od manipulacji boskim stworzeniem? - pisze "Dziennik".

Około 75 protestujących, głównie Indian, zatrzymali funkcjonariusze policji w Denver w Stanach Zjednoczonych. Indianie chcieli zablokować coroczną paradę, organizowaną w związku ze słynnym "Columbus Day". Udało im się ją opóźnić o godzinę.

Prezydent Lech Kaczyński przybył już do Paryża. Dziś spotka się tam z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym i premierem Francoisem Fillonem. Politycy mają rozmawiać o Traktacie Reformującym UE, bezpieczeństwem energetycznym i przyszłej współpracy w ramach strefy Schengen.

Wracamy do domu czy wyjeżdżamy na Wyspy? Według "The Sunday Telegraph" w 2008 do Wielkiej Brytanii przyjedzie milion Polaków. Z kolei zdaniem "The Observer" emigranci wracają do Polski, bo boją się rasistowskich ataków.

Ostatnie barykady zniknęły z ulic Rangunu. Mimo to ludzie siedzą w domach zastraszeni, internetu wciąż nie przywrócono, aresztowania trwają, a siły bezpieczeństwa wciąż kontrolują kluczowe miejsca w mieście. W wielu miejscach na świecie trwają też marsze poparcia dla Birmańczyków.

Polska zamienia się w niewygodnego partnera psującego unijne fiesty - napisał hiszpański dziennik "El Pais". Jak dodaje, polski rząd przed wyborami gra w grę "wszystko albo nic".

Jason Lewis wyruszył w swoją wielką podróż mając 27 lat. Ukończył ją mając 40. Przez ten czas okrążył kulę ziemską polegając tylko i wyłącznie na sile własnych mięśni.

Katastrofalna powódź w Wietnamie. Po przejściu tajfunu Lekima zalane są całe prowincje. Tysiące ludzi straciło dach nad głową, co najmniej 46 osób nie żyje.

Około dwóch tysięcy osób zabrało się na Placu Puszkina w Moskwie w rocznicę zabójstwa opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej. - Powinniśmy zachować Annę w naszych sercach i nie powinniśmy słuchać instrukcji Putina - powiedział do zgromadzonych Dimitrij Muratow, redaktor naczelny "Nowej Gaziety", gdzie pracowała dziennikarka.

Tysiące osób w Bilbao, San Sebastian i innych miastach Baskonii i Nawarry protestowały przeciwko aresztowaniu czołowych działaczy Batasuna. Zwolennicy zakazanej baskijskiej partii politycznej nazywają je porwaniami.

Podczas sobotniej demonstracji młodzieży w Kopenhadze doszło do zamieszek - policja użyła gazu łzawiącego. Protestujący domagali się zapewnienia im nowego centrum młodzieżowego.

Rosja będzie sprzedawać broń po niższej cenie niektórym sojusznikom ze Wspólnoty Niepodległych Państw. W zamian oczekuje większego udziału w operacjach pokojowych w regionie.