Zamieszanie po spotkaniu Światowego Kongresu Żydów (WJC) z Benedyktem XVI w Watykanie. - Sprawa Radia Maryja nie była poruszana na audiencji u papieża - powiedział Maram Stern, zastępca sekretarza generalnego organizacji. Tymczasem w komunikacie opisującym spotkanie, znalazła się bardzo krytyczna informacja o Radiu Maryja.

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział dziś, że wiosną przyszłego roku zacznie się redukcja wojsk przebywających w Iraku. Z ponad pięciu tysięcy Brytyjskich żołnierzy ma tam zostać dwa i pół tysiąca.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko daje partiom, które wygrały wybory, pięć dni na stworzenie nowego rządu i powołanie premiera. Ruch należy do Julii Tymoszenko - liderki powstającej na ukrainie "pomarańczowej koalicji". Ta wyciąga rękę do Wiktora Janukowycza i mówi, że może oddać niebieskim teke wicepremiera.

Jeden z najrzadszych kamieni szlachetnych na świecie, błękitny diament został sprzedany na aukcji w Hong Kongu. Za 6,04 karata kupujący zapłacił 7,98 miliona dolarów. To absolutny rekord: 1,32 miliona dolarów za karat.

Ernesto "Che" Guevara zginął w boliwijskiej dżungli dokładnie 40 lat temu. Od tego czasu z ikony rewolucji stał się… ikoną popkultury. Jego twarz w słynnym berecie spogląda z niezliczonej ilości koszulek, kubeczków, a nawet skarpetek.

- Europa ma wiele zyskać od Polski, ale także Polska ma także wiele do zyskania od Europy - powiedział dziś szef Komisji Europejskiej odpowiadając na pytanie, czy nie boi się, że Polska zablokuje prace nad Traktatem Reformującym UE.

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: Mario R. Capecchi, Martin J. Evans i Oliver Smithies za serię odkryć dotyczących komórek macierzystych oraz zjawiska rekombinacji DNA w komórkach ssaków.

- Tarcza antyrakietowa zmniejszy ryzyko wojny z Iranem i ograniczy wydatki wojskowe poszczególnych państw NATO - przekonywał parlamentarzystów z krajów NATO przedstawiciel amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

- Jak na razie nie oskarżyliśmy zabójcy, ale wiemy, kto to jest - powiedział "Nowej Gaziecie" Petros Garibjan, śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie zabójstwa Anny Politkowskiej.

Rozbił się jeden z helikopterów towarzyszących prezydentowi Pakistanu Pervezowi Musharaffowi podczas wizyty w Kaszmirze - czterech żołnierzy zginęło. Armia zaprzecza, by katastrofa była wynikiem zamachu.

Kilkadziesiąt osób oglądało z dachów okolicznych budynków spektakularne wysadzenie w powietrze dawnego parkingu samochodowego w Baltimore w USA. Na gruzach budynku ma powstać dwudziestopiętrowy szpital.

"Śmierć dyktatorowi!" z jednej strony, a z drugiej "Rewolucyjny prezydencie, wspieramy cię!" - przed teherańskim uniwersytetem doszło do przepychanek między przeciwnikami a zwolennikami prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Jeden turecki żołnierz zginął, a trzech zostało rannych w wybuchu miny podłożonej prawdopodobnie przez kurdyjskich partyzantów. Dzień wcześniej w starciu armii z rebeliantami zginęło 13 tureckich wojskowych.

Szesnastu islamskich rebeliantów zginęło w niedzielę od amerykańskich bomb w afgańskiej prowincji Paktika na wschodzie kraju. Dzisiaj w stolicy południowej prowincji Helmand zamachowiec-samobójca próbował zaatakować wojskowy konwój, ale jego ładunek eksplodował w pobliżu grupy dzieci - raniąc trójkę z nich.

"18 noży, jedna siekiera, proce i jeden pocisk o kalibrze 9 mm" - to "arsenał" znaleziony przez wojsko w klasztorach buddyjskich mnichów. W Birmie trwają aresztowania po wrześniowych pokojowych protestach - w nocy siły bezpieczeństwa zatrzymały kilkadziesiąt osób.

Oktoberfest, ale nie w Niemczech, tylko w Argentynie. Mniejszość niemiecka zorganizowała tam święto piwa, w niczym nie ustępujące bawarskiemu oryginałowi.

Cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych w zasadzce czeczeńskich rebeliantów w pobliżu miasta Wedeno - donoszą rosyjskie agencje informacyjne. W sobotę w innym rejonie Czeczenii zginął jeden z bojowników.

Tragicznie zakończył się rozgrywany w niedzielę 30. maraton w Chicago. Jedna osoba zmarła, a 350 trafiło do szpitala.

Sześć osób, w tym 14-letnia dziewczynka, zginęło z rąk 20-letniego zastępcy szeryfa w małej miejscowości Crandon w amerykańskim stanie Wisconsin. Motywem zabójstwa była prawdopodobnie zazdrość.

Zaangażowanie wojskowe USA i ich sojuszników w Iraku i Afganistanie jest "katastrofą". Nie tylko nie zdołało ustanowić pokoju w tych krajach, ale stworzyło teren dla działalności Al-Kaidy - głosi raport opublikowany przez ośrodek analiz Oxford Research Group.