- Strzeżcie się podziałów... Świat muzułmański czeka na wasze zjednoczenie pod jednym sztandarem - powiedział w wyemitowanym przez Al-Dżazirę nagraniu Osama bin Laden. Autentyczność nagrań nie została jeszcze potwierdzona.

Amerykańscy eksperci uważają, że Waszyngton powinien być spokojny o współpracę polsko-amerykańską. Uważają tak mimo, że przyszły rząd Donalda Tuska zapowiada twardsze stanowisko w sprawie tarczy antyrakietowej i wycofanie polskich wojsk z Iraku.

- Nie jestem zadowolony z tego, że sojusz, którego członkowie mają ponad dwa miliony żołnierzy, marynarzy i lotników, nie może znaleźć zadeklarowanych wcześniej dodatkowych skromnych środków na misję w Afganistanie - tak sekretarz obrony USA Robert Gates skrytykował amerykańskich sojuszników z NATO.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w oficjalnym oświadczeniu bardzo pozytywnie oceniła przebieg wyborów w Polsce. Jedyne zastrzeżenia dotyczą kontroli nad telewizją publiczną.

Do 20 osób zmniejszą Czesi swój, i tak już skromny, 100 osobowy kontyngent wojskowy w Iraku. W zamian za to Praga wyśle więcej żołnierzy do Afganistanu.

Amerykanie będą współpracować z Turcją i Irakiem "nad rozwiązaniem problemu kurdyjskich terrorystów" - takie zobowiązanie złożył Biały Dom. Ankara zapowiada, że atak na Irak nastąpi dopiero po wykorzystaniu wszystkich środków dyplomatycznych.

Stany Zjednoczone wraz z innymi krajami wysyłają jednoznaczną wiadomość: nie pozwolimy, by Iran posiadał broń nuklearną - powiedział wiceprezydent USA na forum dotyczącym Bliskiego Wschodu zorganizowanym w Waszyngtonie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej pogratulował Donaldowi Tuskowi zwycięstwa PO w wyborach i podkreślił wagę "europejskiego ducha polskiego narodu" - podał rzecznik Jose Manuela Barroso, Johannes Laitenberger.

Co najmniej jedna osoba zginęła, a tysiące zostało ewakuowanych na skutek pożarów, które szaleją w Kalifornii. Ogień strawił już ponad 14 tys. hektarów.

"Polska wybiera normalność", "W Polsce wygrywają liberałowie", "Polski premier uznaje porażkę" - brzmią nagłówki największych światowych mediów.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) ujawniła nazwiska 4 nowych członków Stałego Komitetu Bura Politycznego, dziewięcioosobowej ekipy mającej największy wpływ na rządy w kraju. Dwaj z nich są prawdopodobnymi następcami prezydenta Hu Jintao i premiera Wen Jiabao.

- Bez względu na to, kto utworzy nowy polski rząd, szybkiej poprawy stosunków między Polską i Rosją raczej nie należy się spodziewać - ocenia wyniki wyborów do polskiego parlamentu Dmitrij Babicz, znany rosyjski publicysta.

Turcja jest gotowa zapłacić "każdą cenę" za rozbicie kurdyjskich rebeliantów mających swoje bazy w północnym Iraku - zapowiada administracja prezydenta Turcji. W oświadczeniu czytamy, że integralność terytorialna tego kraju zostanie uszanowana. Jednak niektóre źródła informują o możliwości rozpoczęcia akcji zbrojnej na terenie Iraku.

Polacy w Wielkiej Brytanii i Irlandii wybrali PO. W obu krajach partia Donalda Tuska zyskała ponad 77 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się koalicja LiD, a trzecie miejsce zajęło PiS.

Nacjonaliści ze skrajnie prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) zdobyli 28,8 proc. głosów w odbywających się dziś wyborach parlamentarnych - poinformowała rozgłośnia radiowa SF, opierając się na wstępnych wynikach głosowania.

Podczas wczorajszych walk z żołnierzami amerykańskimi i afgańskimi talibowie wykorzystywali cywilów jako żywe tarcze. Do starć doszło na wschodzie Afganistanu. Zginęło 20 islamskich bojowników oraz jeden cywil; 11 kolejnych zostało rannych.

Kilometrowe kolejki przed konsulatami nie odstraszają emigrantów - Polonia tłumnie stawiła się na wybory. Zarejestrowało się w sumie ponad 170 tysięcy wyborców, a frekwencja zapowiada się wysoka.

Media izraelskie powołując się na szefa wywiadu poinformowały, że w sierpniu tego roku palestyńscy zamachowcy zamierzali zamordować premiera Izraela Ehuda Olmerta. Do zamachu miało dojść podczas jego wizyty na Zachodnim Brzegu Jordanu.