Już wkrótce w Bułgarii powstanie instytucja, której zadaniem będzie rozprawienie się z korupcją w państwie. Decyzję o powołaniu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego parlament podjął jednomyślnie po wielu aferach korupcyjnych z udziałem urzędników państwowych.

"Wieczni faworyci" – Philips Roth, Mario Vargas Llosa, Joyce Carol Oates czy Amos Oz znów obeszli się smakiem. Nobla dostała mało w Polsce znana brytyjska pisarka Doris Lessing.

Gimnastyczne popisy, famfary, euforyczne okrzyki i kwiaty - Koreańczycy świętują 62. rocznicę założenia Koreańskiej Partii Pracy. Zdumiewającej paradzie na loży honorowej przyglądał się sekretarz generalny partii Kim Dzong Il.

Będzie mniej posad w Parlamencie Europejskim. Deputowani z kilku państw, zwłaszcza z Włoch i Polski, walczyli jak lwy, by nie odbierać ich krajom mandatów. Jednak bez wsparcia polskiego rządu polegli na placu boju.

Turcja ostro skrytykowała rezolucję komisji Kongresu USA, uznającą masakrę Ormian w latach 1915-1917 za ludobójstwo. Prezydent Turcji powiedział, że ta decyzja jest nie do przyjęcia i nie ma żadnego znaczenia dla jego kraju. Turcja od dawna zaprzecza, że jakiekolwiek ludobójstwo miało miejsce.

Jak podała agencja kosmiczna NASA, start wahadłowca Discovery planowany na przyszłą środę może się opóźnić. Powodem jest wykrycie trzech uszkodzeń warstwy izolacyjnej na skrzydłach pojazdu.

Postrzelił pięć osób, potem sam popełnił samobójstwo. 14-letni uczeń liceum w Cleveland, w stanie Ohio na północnym wschodzie USA, wtargnął do szkoły z dwoma rewolwerami kalibru 38 i torbą pełną amunicji.

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, niższej izby amerykańskiego Kongresu, przyjęła symboliczną rezolucję, potępiającą Turcję za masakrę Ormian w latach 1915 - 1917 i uznającą te wydarzenia za ludobójstwo.

Przywódca kontrolującego Strefę Gazy radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas Ismail Hanije oznajmił, że zamierza podjąć rozmowy pojednawcze z ugrupowaniem Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, a elementem porozumienia może być oddanie władzy w Strefie.

Greenpeace wraz z Center for Cetacean Research and Conservation rozpoczął dziś projekt polegający na znakowaniu wielorybów nadajnikami satelitarnymi. Umożliwi to śledzenie ich tras wędrówek i udowodni, że nie jest konieczne ich zabijanie w celach naukowych.

Na autostradzie niedaleko Santa Catarina w Brazylii autobus zderzył się z ciężarówką. Kiedy ekipa ratunkowa wydobywała rannych z autokaru, w ratowników wjechał kolejny TIR. Zginęło co najmniej 25 osób.

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował rosyjski statek Sojuz TMA-11. Na jego pokładzie znajduje się pierwszy malezyjski astronauta dr Sheikh Muszaphar Shukor.

Samolot typu Dash 8 SAS, lecący z Kopenhagi do Gdańska, musiał zawrócić z trasy i awaryjnie lądować w stolicy Danii. Na pokładzie maszyny było 47 pasażerów.

- Uprowadzony przez Talibów blisko trzy miesiące temu w Afganistanie Niemiec Rudolf Blechschmid jest wolny. Wolnych jest też pięciu porwanych razem z nim Afgańczyków, pracowników Czerwonego Krzyża.

Niemiecki naukowiec Gerhard Ertl za badania procesów chemicznych zachodzących na powierzchni ciał stałych otrzymał tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jego odkrycia przyczyniły się m.in. do stworzenia samochodowych katalizatorów.

Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Patruszew twierdzi, że Amerykanie i Anglicy wykorzystują swoich partnerów, w tym Polaków, do działań przeciwko Rosji.

Partia Regionów nie chce wejść do rządu Bloku Julii Tymoszenko i proprezydenckiego bloku Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona. - Nie ma sensu ponosić odpowiedzialności za klęski "pomarańczowej koalicji" - stwierdził Mychajło Czeczetow z Partii Regionów (PR).

Powinien, jak jego rówieśnicy, kończyć podstawówkę a właśnie... zaczyna studia. W Meksyku 12-letni geniusz został studentem - i to na kierunku nie należącym do najłatwiejszych: chirurgii medycznej.

Polska spełnia warunki systemu Schengen. Dysponuje już odpowiednim sprzętem i jest w stanie zapewnić szczelność zewnętrznych granic Unii Europejskiej - tak wynika z tajnego raportu UE, na który powołuje się londyński "Financial Times".