Coraz więcej obcokrajowców wspiera rebelię afgańskich talibów - pisze amerykański "The New York Times". Tymczasem dziś w Afganistanie zginął kolejny żołnierz międzynarodowej koalicji.

Siedem osób, w tym sam zamachowiec, zginęło dziś w samobójczym ataku w obozie wojskowym pod Islamabadem, odległym o mniej niż kilometr od kwatery głównej armii pakistańskiej i kancelarii prezydenta Perveza Musharrafa.

Współpraca gospodarcza i wojskowa będą głównym tematem rozmów Angeli Merkel z indyjskim partnerami. Niemiecka kanclerz rozpoczęła swoją pierwszą wizytę w Indiach.

- W wyniku targów udało się uzyskać satysfakcjonującą cenę - tak o sposobie uwolnienia Polaków porwanych przez Nigeryjczyków powiedział rzecznik MSZ Robert Szaniawski. Pieniędzy nie wyłożył jednak MSZ.

Amerykański Departament Stanu złożył najemnikom z Blackwater oskarżonym o zamordowanie 17 Irakijczyków nadzwyczajną ofertę - donosi "The New York Times". W zamian za "uczciwe zeznania" gwarantuje im nietykalność.

Litwinienko zginął, bo walczył z rosyjską mafią - ujawniają na łamach dziennika "Polska" byli oficerowie KGB, płk Oleg Gordijewski i płk Boris Volodarsky. Według nich, Litwinienko nie był szpiegiem żadnego wywiadu.

Opary toksycznego kwasu solnego wydobywają się z wagonu jednego z dwóch wykolejonych w USA pociągów. Po zderzeniu jadących z naprzeciwka pojazdów wykoleiło się ponad 80 wagonów.

Od ponad tygodnia trwa turecko-kurdyjski konflikt we wschodniej części kraju. Niespokojnie jest także w tureckich miastach, gdzie ludzie protestują przeciwko atakom kurdyjskich separatystów.

Wirusa HIV przywiózł samotny Haitańczyk, który przybył do jednego z większych miast w Stanach Zjednoczonych w 1969 roku i zaczął zarażać Amerykanów - wynika z najnowszego raportów naukowców z Uniwersytetu Arizona.

- Polska nie będzie "pluszakiem" dla swych europejskich partnerów, nawet po zmianach politycznych, które wyniosły do władzy proeuropejski rząd - uważa unijny komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu Guenter Verheugen.

Ośmiu z dziesięciu uprowadzonych w Bagdadzie sunnickich i szyickich szejków zostało uwolnionych - poinformował rzecznik irackiego ministerstwa obrony generał Mohammed al-Askari.

Naruszenie zasad bezpieczeństwa spowodowało radioaktywny wyciek w dużych zakładach nuklearnych na Uralu, ale nie ma zagrożenia dla ludzi - poinformowało rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Amerykańska Federalna Agencja ds. walki z klęskami żywiołowymi (FEMA - Federal Emergency Management Agency) zainscenizowała konferencję prasową o pożarach w Kalifornii. Nie było na niej żadnego dziennikarza, a pytania zadawali... pracownicy agencji.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy raptownie zakończył wywiad dla amerykańskiej telewizji, uznając go za "głupi" i odmawiając odpowiedzi na pytania o swoją żonę - donosi agencja AP.

Okręgowy Sąd Wojskowy w Moskwie skazał w poniedziałek majora armii rosyjskiej Siergieja Jurenia na siedem lat łagru za szpiegostwo na rzecz Polski. Rzecznik sądu Aleksandr Minczanowski poinformował, że Jureń został uznany za winnego zdrady ojczyzny.

Mniej obserwatorów niż poprzednio zostanie zaproszonych na grudniowe wybory do Dumy, izby niższej rosyjskiego parlamentu. Szef Centralnej Komsji Wyborczej zapowiedział w poniedziałek zaproszenie 300-400 osób, w tym z OBWE.

Mieszkańcy Bukaresztu utworzyli najdłuższy łańcuch z prezerwatyw - powiązali ze sobą 25 tysięcy kondomów, by zwrócić uwagę na problem AIDS w Rumunii.

Władze Iraku oficjalnie przejęły od sił koalicyjnych kontrolę nad położoną na południe od Bagdadu prowincją Karbala. Uczestniczący w uroczystości premier Nuri al-Maliki przyznał, iż jego rząd zbyt późno przystąpił do odbudowy własnych sił bezpieczeństwa.

Jeśli Rosja nie wycofa się z planów wystąpienia z traktatu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie, to może wywołać nowy wyścig zbrojeń - stwierdzają we wspólnym artykule szefowie MSZ Niemiec i Francji.