Wojska NATO i afgańskie wojska rządowe całkowicie rozgromiły talibów w okolicach Kandaharu. Tak przynajmniej chwali się gubernator prowincji Asadullah Chalid. NATO jest bardziej powściągliwe.

O godz. 5 czasu polskiego w Strefie Gazy weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem i kontrolującym Strefę radykalnym ugrupowaniem palestyńskim Hamas.

Kadrowe roszady u Demokratów. Doradcy Hillary Clinton przechodzą na stronę Baracka Obamy. Senator z Illinois spotkał się w środę z blisko 40 emerytowanymi generałami. Jak twierdzą obserwatorzy, szuka wśród nich kandydata na wiceprezydenta.

Kanadyjscy funkcjonariusze będą rzadziej używać paralizatorów i to tylko wobec osób stwarzających "poważne zagrożenie". To odpowiedź policji federalnej na zalecenia z raportu komisji, która zajmuje się skargami publicznymi. Raport powstał po tym, jak na lotnisku w Vancouver zmarł polski imigrant, porażony paralizatorem przez funkcjonariuszy.

Irlandzcy parlamentarzyści debatowali w środę nad odrzuconym kilka dni wcześniej przez społeczeństwo Traktatem Lizbońskim. W tym samym czasie ważny gest uczyniła brytyjska Izba Lordów, która opowiedziała się za przyjęciem dokumentu. Traktat musi jeszcze podpisać królowa Elżbieta II.

Władze afrykańskiej Gwinei Równikowej zapowiedziały, że będą się starać o ekstradycję Marka Thatchera, syna byłej brytyjskiej premier. Zarzucają mu kierowaniem spiskiem dążącym do zamachu stanu,

W wybuchu przydrożnej pułapki minowej w prowincji Helmand na południu Afganistanu zginęło czterech wojskowych z Wielkiej Brytanii, w tym pierwsza w tej wojnie żołnierka. W tym samym czasie w prowincji Kandahar trwa ofensywa na pozycje talibów.

Znany z używania mało dyplomatycznego języka Dmitrij Rogozin, ambasador Rosji przy NATO, znów dał o sobie znać. Tym razem w wywiadzie dla dziennika "Izwiestija", ostrzegł, że Ukraina "zatrzeszczy w szwach", gdy tylko "pomarańczowi" spróbują wciągnąć ją do NATO.

Radio France i Radio France Internationale wstrzymało emisję programów informacyjnych. To część strajku francuskich mediów publicznych przeciwko projektowi ustawy, który zakaże pokazywania reklam w publicznej telewizji.

Trzech mężczyzn o nierosyjsko brzmiących nazwiskach oskarżyła rosyjska prokuratura o zabójstwo w 2006 r. znanej dziennikarki Anny Politkowskiej. Przyjaciele dziennikarki są zdania, że samo oskarżenie nic nie wyjaśnia.

Litewski Sejm zakazał używania symboli radzieckiej przeszłości. Dotyczy to zarówno sierpa i młota, jak i radzieckiego hymnu, który ma identyczną melodię, jak współczesny rosyjski.

Zasług "Solidarności" i Lecha Wałęsy nie trzeba nikomu udowadniać, choć były prezydent nie jest najlepszym adwokatem we własnej sprawie - ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując polską dyskusję o przeszłości Wałęsy.

Wilno nie prowadzi rozmów z USA o rozmieszczeniu na swoim terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - litewski MSZ stanowczo zdementował wtorkową wypowiedź wiceszefa polskiej dyplomacji Witolda Waszyczkowskiego, który o takich negocjacjach informował.

Izrael potwierdził, że w czwartek rano wejdzie w życie rozejm z palestyńskim Hamasem, który sprawuje wyłączną kontrolę nad Strefą Gazy.

- Zatrzymaliśmy 14 rosyjskich żołnierzy - poinformowały we wtorek gruzińskie władze. Szybko się jednak okazało, że w ich rękach jest tylko czterech Rosjan. Nad ranem wszyscy odzyskali wolność.

Oklahoma jako szósty stan USA wznowiła wykonywanie kary śmierci. We wtorek stracono tam 47-letniego mężczyznę, który został skazany za zabójstwo japońskiego studenta.

Były przywódca Kuby po raz pierwszy od pięciu miesięcy pokazał się swoim rodakom. Nagranie ze spotkania Fidela Castro z prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem wyemitowała we wtorek wieczorem kubańska telewizja.

Pięć miesięcy więzienia więzienia za obrazę narodu tureckiego - taką karę wymierzył sąd wydawcy książki o pogromie Ormian z lat 1915-1917. Tureccy sędziowie uznali Ragipa Zarakolu za winnego "obrazy instytucji Republiki Turcji". Zarakolu wydał książkę brytyjskiego autora George'a Jerijana o zagładzie 1,5 mln Ormian w schyłkowych latach Imperium Osmańskiego.