Wykorzystywanie dostaw energii jako narzędzia osiągania celów politycznych budzi niepokój Polski - tłumaczył podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku prezydent Lech Kaczyński. O Rosji mówił również w kontekście konfliktu na Kaukazie. - To była agresja na niepodległe państwo. Naruszona została integralność terytorialna Gruzji. Jeśli nie zareagujemy, to będziemy świadkami setek podobnych konfliktów - przekonywał polski prezydent.

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła w środę projekt ustawy dotyczącej środków na elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Projekt, który obcina budżet o prawie 246 milionów dolarów.

Izba Reprezentantów Kongresu USA skrytykowała Polskę za nierozwiązanie problemu restytucji mienia prywatnego, zagrabionego przez Niemcy hitlerowskie i komunistyczne władze PRL. Politycy wezwali tym samym rząd RP do uchwalenia ustawy w tej sprawie.

- Siła nie może zastępować prawa. Może służyć tylko realizowaniu prawa, ale nigdy działać przeciwko niemu - taką myśl będzie starał się przekazać uczestnikom 63. Sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych Lech Kaczyński podczas swojego wystąpienia na forum ONZ.

Islamskie bojówki przypuściły gwałtowny atak na żołnierzy sił pokojowych Unii Afrykańskiej w stolicy Somalii. Według świadków w Mogadiszu zginęło co najmniej siedemnastu cywilów. - Walki były tak ciężkie i zacięte, że aż czuliśmy jak ziemia drży nam pod nogami - opowiada somalijski operator kamery.

- Na pokładzie może być bomba podłożona przez Al-Kaidę - ta informacja zelektryzowała załogę samolotu izraelskich linii lotniczych El Al, lecącego z Paryża do Tel Awiwu. Na szczęście Boeing 767 zdołał szczęśliwie wylądować na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, a po przeszukaniu maszyny niczego nie znaleziono.

Dwudziestu polskich policjantów wejdzie w skład Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji. Rząd uchwalił utworzenie polskiego kontyngentu policyjnego, wydzielonego na potrzeby tej unijnej misji. Misja ma m.in. pracować na rzecz stabilizacji w regionie.

Po 2017 roku na Ukrainie nie będzie miejsca ani dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, ani dla baz wojskowych innych państw - oświadczyła premier Julia Tymoszenko.

Rusłan Jamadajew, były deputowany do rosyjskiej Dumy i brat dowódcy kontrolowanego przez rosyjski wywiad wojskowy czeczeńskiego batalionu "Wostok", zginął w centrum Moskwy. Jamadajew był zaciekłym wrogiem prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Chociaż od zjednoczenia Niemiec minęło 18 lat, na wschodzie kraju "nadal bardzo powszechne jest poczucie przynależności do drugiej kategorii" - wynika z przyjętego przez rząd w Berlinie "Raportu o stanie jedności Niemiec".

130 milionów euro może wynieść główna nagroda w loterii Super Euro Millions. Na wygraną ostrzą sobie zęby gracze z 9 europejskich krajów, w których dostępne są kupony gry. Organizatorzy spodziewają się ponad 30 milionów zakładów.

- Mamy nadzieję, że wyposażone w lizaki manekiny skłonią uczestników ruchu drogowego do zmniejszenia prędkości - ogłosiła Państwowa Inspekcja Drogowa na Ukrainie. Jednak w trosce o większe bezpieczeństwo, poproszono też księży, by poświęcili drogowe "czarne punkty".

Trzy wybrane polskie ambasady, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Biuro Ochrony Rządu sprawdza Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy badają czy polscy dyplomaci mogą czuć się bezpiecznie.

Zagraniczni turyści i Egipcjanie, porwani na Saharze w ubiegłym tygodniu, są cali i zdrowi. Egipskie i sudańskie władze bezpieczeństwa obserwują ich z oddali, ale w obawie o zakładników nie decydują się na ich odbicie.

To nie awaria silnika spowodowała katastrofę Boeinga 737 linii Aerofłot-Nord 14 września w Permie - ustalili eksperci komisji badającej przyczyny tragedii. Według najnowszych ustaleń do katastrofy doszło z powodu pomyłki pilotów.

Chiny, Korea Północna, Birma, Syria, Wenezuela i Kuba - do listy państw autorytarnych i totalitarnych sporządzonej przez Biały Dom dołączyła Rosja.

Serbia, największy sojusznik Rosji na Bałkanach, nie uzna niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Kolejny raz swoje "nie" dla niepodległości separatystów powtórzyła też Ukraina.

Kościół katolicki w Wietnamie od dawna domaga się zwrotu ziem, skonfiskowanych przez komunistów po wojnie w 1975 r. Władze na jednym z spornych terenów zaczęły budować park, demonstrując w ten sposób swoją siłę.