Prezydent leci do USA. Lech Kaczyński w ciągu czterech dni weźmie udział w 62. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także w poświęconym zmianom klimatycznym spotkaniu światowych przywódców. W Nowym Jorku i Chicago Lech Kaczyński spotka się też z Polonią.

W Wielkiej Brytanii wykryto pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka wśród krów. Zarażone zwierzę znaleziono w gospodarstwie w pobliżu Ipswich, ok. 110 km na północny wschód od Londynu.

Alberto Fujimori już w Peru. Były prezydent pod policyjną eskortą przyleciał z Chile i teraz odpowie przed sądem za łamanie praw człowieka i korupcję na wielką skalę.

Około 10 tys. buddyjskich mnichów wyszło na ulice Mandalaj, drugiego co do wielkości miasta Birmy, by zaprotestować przeciwko rządzącej krajem juncie wojskowej. Według świadków to największa demonstracja przeciw birmańskim władzom od 1988 roku.

Zorganizowany w Chinach "Dzień bez Samochodu" nie wzbudził specjalnego entuzjazmu kierowców. W największych miastach ruch samochodowy był najzupełniej normalny. Nie pomogło nawet zamknięcie niektórych ulic.

Wielkimi paradami wojskowymi Iran świętuje zakończenie ośmioletniej wojny z Irakiem. Przy tej okazji Mahmoud Ahmadinejad ogłosił, że nie znajdzie się taka sankcja, która powstrzymałaby Iran przed rozwojem nuklearnym.

W Danii po dramatycznym pościgu policja zatrzymała trzech rabusiów, którzy napadli na sklep jubilerski. Pomógł im pracownik sklepu, który w pościg za Polakami wyruszył uzbrojony w myśliwską dubeltówkę.

174 festiwal piwa Oktoberfest czas zacząć. W Monachium w Niemczech rusza największa na świecie impreza smakoszy złotego trunku.

Chorujący od ponad roku przywódca komunistycznej Kuby Fidel Castro wystąpił w piątek wieczorem w kubańskiej telewizji państwowej.

Niemcy mają Knuta, a Amerykanie - małą pandę. Miś ma dopiero dwa miesiące i nie ma jeszcze imienia, za to ma już tysiące fanów w całych Stanach Zjednoczonych.

Gwałtowne burze dotknęły Hiszpanię. W Andaluzji pod wodą znalazło się kilka miejscowości. W okolicach Malagi padał grad wielkości piłek golfowych.

"Moskwa widzi zagrożenie w ulokowaniu elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej i szykuje się na nią odpowiedź" - oświadczył Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.

Światowi liderzy będą rozmawiać o zmianach klimatu. Nowe porozumienie, które zastąpi protokół z Kioto, powinno być mniej rygorystyczne. A i tak najwięksi "truciciele" - USA i Chiny - mogą go nie zaakceptować.

Już wkrótce ze słynnej amsterdamskiej dzielnicy rozpusty zniknie około 1/3 okien z czerwonymi światłami. Powód - właściciel kilku największych domów publicznych sprzedaje swoje imperium.

Grzebień z nazwiskami Polaków zamordowanych przez NKWD i pochowanych w lesie w podkijowskiej Bykowni odnaleźli pracujący tam specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Północnokoreańska agencja KCNA poinformowała o odbywających się w Phenianie rozmowach z delegacją Syrii. Kilka dni temu pojawiły się zarzuty, że Korea Północna pomaga temu krajowi w realizacji programu nuklearnego.

Izrael zdecydował się na nietypowy sposób promocji kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało serię materiałów promocyjnych pokazujących skąpo ubrane kobiety w wojskowych mundurach.