Dotychczas, aby usunąć ślepą kiszkę pacjentowi w ruch szedł skalpel. Ale dzięki szwedzkim lekarzom już nie będzie to konieczne - udało im się bowiem usunąć kawałek jelita przez... usta.

Mniejszość serbska spaliła we wtorek dwa posterunki graniczne na północy Kosowa. Interweniowały wezwane na odsiecz przez kosowską policję natowskie siły pokojowe KFOR. Na szczęście obyło się bez ofiar.

- Mam nadzieję, że jego odejście ze szczytów władzy stworzy narodowi kubańskiemu szansę na demokratyzację i rozwój - skomentował zapowiedź Fidela Castro o przejściu na emeryturę szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Nie można przyspieszyć procesu beatyfikacyjnego polskiego papieża - oznajmił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins. Jan Paweł II nie zostanie więc ogłoszony świętym natychmiast, a trochę później - podsumowuje włoska prasa.

- Deklaracja niepodległości Kosowa zagraża międzynarodowej stabilności - ostrzegł telefonicznie szef rosyjskiej dyplomacji Serigej Ławrow sekretarz stanu USA Condoleezę Rice.

Gdy w 26 lipca 1953 r. na czele garstki buntowników bez powodzenia uderzył na kubańskie koszary, nikt nie spodziewał się, że przez następne 50 lat będzie jednym z najsłynniejszych przywódców świata. Początki Fidela Castro jako wodza rewolucji były trudne.

Po 49 latach przewodzenia Kubie i ponad 30 latach na stanowisku szefa Rady Państwa, Fidel Castro odchodzi na emeryturę. Zapowiedział to sam w prasie. Pokonała go starość i choroba.

Rano w Erewanie otwarto lokale wyborcze. Faworytem na stanowisko prezydenta Armenii jest długoletni sojusznik dotychczasowego prezydenta, Serż Sarkisjan. Rządzący dotąd Robert Koczarian, kończy drugą kadencję.

"Eurościeżka" dla kolarzy i turystów rowerowych jest w trakcie budowy i zacznie funkcjonować 12 kwietnia. Jej otwarcie zaplanowano podczas wielkiego paneuropejskiego festynu w Norymberdze - poinformował we wtorek tamtejszy urząd miejski.

Niepełne wyniki poniedziałkowych wyborów do pakistańskiego parlamentu wskazują na porażkę wspierającej Perveza Musharrafa Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej. Wygrywa opozycyjna partia byłego premiera Nawaza Sharifa.

- W imieniu narodu amerykańskiego uznaję Kosowo jako niepodległe i niezależne państwo - napisał do kosowskiego prezydenta George W. Bush, nazywając niepodległość Prisztiny "ważnym krokiem w demokratycznym i narodowym rozwoju".

Parlament Serbii "anulował" deklarację niepodległości ogłoszoną w niedzielę w Prisztinie. Władze w Belgradzie do tego samego wezwały ONZ i odwołały swoich ambasadorów z Francji, Turcji i USA.

Dwuosobowa załoga kutra rybackiego zaginęła po zderzeniu z niszczycielem japońskiej marynarki wojennej. Wyposażony w najnowsze urządzenia radiolokacyjne statek uderzył w rybaków w pobliżu wybrzeży środkowej Japonii.

Szef kalabryjskiej mafii 'Ndranghety Pasquale Condello został aresztowany w poniedziałek wieczorem w Reggio Calabria na południu Włoch. Znajdował się na liście trzydziestu najgroźniejszych włoskich mafiosów poszukiwanych przez policję.

Biblia jako komiks, i to w stylu manga? Owszem, w Wielkiej Brytanii takie dzieło powstało. Jezus jest przedstawiony jako super-bohater gotów walczyć o zbawienie świata. Kościół Anglikański określa dzieło jako błyskotliwe i rewelacyjne.

- Proszę opuścić tę salę i napisać podania o zwolnienie z pracy - tak prezydent Wiktor Juszczenko zakończył spotkanie z szefem ukraińskiej drogówki (DAI) i podległymi mu naczelnikami elitarnej jednostki milicji drogowej "Kobra". Przyczyną był incydent, do którego doszło w weekend na jednej z kijowskich ulic.

W opinii Amerykanów Ronald Reagan był najlepszym prezydentem USA od czasów II wojny światowej, a George W.Bush najgorszym - jeśli wierzyć wynikom sondażu przeprowadzonego przez Harris Interactive.

4,5 tysiąca lat świetlnych od nas polscy astronomowie odkryli nowy układ planetarny. Zobacz jak wygląda "zwykły dzień pracy" naszych astronomów, którzy w chilijskich górach, przez 365 nocy w roku wpatrują się w gwiazdy.

Znów niespokojnie w Kosowie. W poniedziałek wieczorem potężna eksplozja wstrząsnęła Mitrowicą, miastem położonym na północy Kosowa, zamieszkanym zarówno przez Albańczyków, jak i Serbów.

Na 17 marca zaplanowano premierowy oficjalny pokaz filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w Moskwie - poinformowała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.