Czechy przyjmą jednostronną deklarację w sprawie Karty Praw Podstawowych o podobnej wymowie jak protokół ograniczający stosowanie KPP w Polsce i Wielkiej Brytanii - powiedział czeski eurodeputowany Jan Zahradil.

Benedykt XVI w liście do przywódców muzułmańskich z całego świata podkreślił znaczenie dialogu opartego na poszanowaniu godności człowieka, obiektywnej znajomości drugiej religii oraz krzewieniu wzajemnego szacunku i akceptacji.

Ogromną większością Parlament Europejki przyjął rezolucję, w której poparł Kartę Praw Podstawowych. Zwrócił się też z gorącym apelem do Polski i Wielkiej Brytanii, by zrezygnowały z protokołu ograniczającego stosowanie dokumentu w tych dwóch krajach.

- NATO zrówna z ziemią miejsca, z których atakowane są polskie i amerykańskie wojska - ostrzegał cywilów gubernator afgańskiej prowincji. Do takich informacji dotarli dziennikarze RMF FM i gazety "Polska. Głos Wielkopolski".

Garri Kasparow, były szachowy mistrz świata, a obecnie jeden z liderów rosyjskiej opozycji, został wypuszczony z aresztu. Spędził w nim pięć dni po tym, jak milicja zatrzymała go wraz z 50 innymi osobami za protest przeciwko prezydentowi Putinowi.

Prezydent Władimir Putin wezwał Rosjan do udziału w niedzielnych wyborach do Dumy i do głosowania na jego partię - Jedną Rosję. W tym samym momencie milicja zatrzymywała właśnie Władimira Bukowskiego, opozycyjnego kandydata na prezydenta, za... przejście przez ulicę w niedozwolonym miejscu.

Hotel "Peninsula", który około 9 rano polskiego czasu został opanowany przez zbuntowanych żołnierzy, został odbity przez specjalną, antyterrorystyczną jednostkę komandosów. Buntownicy zostali aresztowani, a rząd wprowadził od północy godzinę policyjną.

Powstanie nowej politycznej koalicji, Bloku Julii Tymoszenko i prezydenckiego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, poparło 228 z 450 deputowanych. Tym samym czołowi rewolucjoniści z 2004 roku znowu, po 3-letnim konflikcie, zaczęli działać razem.

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf został zaprzysiężony na drugą kadencję, tym razem jako cywil. Wczoraj bowiem, zgodnie z obietnicą, ustąpił ze stanowiska szefa armii - był to konstytucyjny wymóg, z którego spełnieniem prezydent długo się ociągał.

Autor muzyki do największych hollywoodzkich klasyków sięga po... nagrania Jana Pawła II. Współpracując z gwiazdą włoskiej produkcji muzycznej kompozytor Simon Boswell stworzył serię klipów wideo przedstawiających Jana Pawła II wydanych na DVD pt. "Santo Subito!".

Setki policjantów przywróciły względny porządek na ulicach Villiers le Bel, choć nie obyło się bez sporadycznych, pojedynczych incydentów na paryskich przedmieściach.

W Houston w Teksasie NASA ujawniła szczegóły planu wysłania załogowej misji na Marsa. W 30-miesięczną podróż miałaby polecieć "minimalna" załoga i ważący około 400 ton statek kosmiczny.

Meksykańska policja i armia spaliły w Manzanillo 23,5 tony kokainy skonfiskowanymi w miejscowym porcie w październiku. Była to wtedy największa udaremniona próba przemytu.

Mieszkańcy północnej Kolumbii od ponad pół roku borykają się z obfitymi opadami deszczu. W powodziach przez nie spowodowanych zginęło już 80 osób.

Słowacka i węgierska policja aresztowały trzech mężczyzn podejrzewanych o próbę sprzedaży około kilograma materiałów radioaktywnych. Transakcja miała być warta około miliona dolarów.

Prezydent USA George W. Bush powiedział w środę, że pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy, a Stany Zjednoczone będą aktywnie uczestniczyć w procesie zmierzającym do jego osiągnięcia.

Siły bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej aresztowały 208 osób należących do kilku komórek terrorystycznych. Jak podano, planowały one ataki na instalacje naftowe, przywódców religijnych i przedstawicieli sił bezpieczeństwa.

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim eurodeputowani ostro skrytykowali polsko-brytyjski protokół ograniczający stosowanie Karty Praw Podstawowych w obu krajach.