- To działanie poważnie nadszarpnie stosunki między Chinami a USA. Wyrażamy nasze głębokie niezadowolenie i sprzeciw - to chińska reakcja na zapowiedź Waszyngtonu o przyznaniu Dalajlamie najwyższego amerykańskiego odznaczenia.

- Nie powinniśmy nawet myśleć o użyciu siły w regionie Morza Kaspijskiego - stwierdził podczas wizyty w Teheranie prezydent Władimir Putin. To wyraźny znak sprzeciwu Rosji przeciwko ewentualnemu atakowi na Iran.

10-proc. podwyżka cen alkoholi i 20-proc. wzrost cen papierosów - to element walki prezydenta Hugo Chaveza o stworzenie w Wenezueli "nowego człowieka". "Starzy ludzie" nie są zadowoleni.

W jednej z australijskich szkół 11-letnia dziewczynka i dwaj młodsi o rok chłopcy zjedli tabletki o smaku truskawkowym w czasie przerwy na lunch. Okazało się, że to ecstasy.

- Kiedy Phenian odda ostatnie 50 kg plutonu i zaprzestanie wzbogacania uranu, wtedy rozmowy pokojowe na półwyspie mogą się zacząć - zapewnił główny amerykański negocjator w procesie rozbrojeniowym Korei Północnej Christopher Hill.

Dziś przypada 29. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. W Rzymie hołd polskiemu papieżowi oddają liczni pielgrzymi archidiecezji katowickiej, uczestniczący w obchodach 750-lecia śmierci jej patrona - świętego Jacka Odrowąża. Po południu w watykańskiej Auli Pawła VI odbędzie się uroczysty koncert, w czasie którego z repertuarem utworów sakralnych wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Na londyńskim lotnisku Heathrow, podczas kołowania zderzyły się wczoraj wieczorem dwa samoloty. Nie ma doniesień o ofiarach wypadku.

- Polska zgłasza już tylko Joaninę. I podkreślam: Joanina mieści się w mandacie negocjacyjnym - mówiła w poniedziałek minister SZ Anna Fotyga. - Jestem wielką optymistką - dodała na trzy dni przed unijnym szczytem w Lizbonie.

Prozachodni "pomarańczowi" - Blok Julii Tymoszenko i popierający prezydenta Wiktora Juszczenkę blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) - parafowali porozumienie o wspólnej koalicji w nowym parlamencie.

Ambasador Filipin protestuje przeciwko "wciąganiu Filipin w obecną kampanię wyborczą w Polsce". Twierdzi też, że mało prawdopodobne jest, by Aleksander Kwaśniewski zaraził się w jego kraju.

Budowany pod dnem Bałtyku Gazociąg Północny jest projektem "politycznie pożądanym" stwierdziła w trakcie spotkania z Władimirem Putinem kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Uważam, że realizacja tego projektu będzie postępować - dodała.

Będzie stałe miejsce dla Polski w Trybunale Sprawiedliwości - donosi PAP z ostatnich negocjacji w sprawie traktatu reformującego UE. Wcześniej min. Anna Fotyga mówiła, że "jest tylko jeden kroczek do traktatu", który ma zostać zatwierdzony w końcu tygodnia na szczycie w Lizbonie.

Dwóch polskich żołnierzy zostało lekko rannych, po tym jak iraccy rebelianci ostrzelali moździerzami i bronią ręczną bazę w Diwaniji. Pod ogień dostał się również polski śmigłowiec.

- ONZ musi zastanowić się nad dalszymi sankcjami wobec Iranu w sytuacji, gdy władze w Teheranie nie reagują na żądania dotyczące programu nuklearnego - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla dziennika "Die Welt".

- Za każdym razem, gdy wizytuję palestyńskie terytoria, sytuacja wydaje się coraz gorsza - tak sytuację na Bliskim Wschodzie ocenia specjalny wysłannik ONZ John Dugard i apeluje do organizacji o wycofanie się z tzw. "kwartetu madryckiego".

Władze Birmy oficjalnie ograniczają represje po niedawnych społecznych protestach, ale z zamkniętego kraju wciąż dochodzą wiadomości o kolejnych aresztowaniach. Specjalny wysłannik ONZ wzywa juntę do spokoju.

Rozwój ekonomiczny i walka z korupcją, ale też troska o środowisko naturalne - to główne punkty przemówienia Hu Jintao, które rozpoczęło XVII Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Chiński przywódca zaoferował również negocjacje Tajwanowi.

Co najmniej dziewięć osób nie żyje, a osiem uznaje się za zaginione po powodzi, która nawiedziła Tunezję. Pod wodą jest stolica kraju - Tunis.