Benazir Bhutto, była premier i szefowa opozycyjnej Pakistańskiej Partii Ludowej, próbowała sforsować samochodem policyjną blokadę, jaką wokół jej domu zorganizowały władze w Islamabadzie. Nie udało się.

Wbrew wcześniejszym obawom, strajk generalny we Włoszech nie sparaliżował kraju. Akcja protestacyjna radykalnych związków zawodowych spowodowała jedynie utrudnienia. Najbardziej cierpią podróżni.

- Na nas spoczywa cała odpowiedzialność przed partnerami ze strefy Schengen. Nasi ukraińscy przyjaciele muszą to zrozumieć - tak szef MSWiA Władysław Stasiak usprawiedliwiał obostrzenia przepisów granicznych na wschodniej granicy w związku ze wstąpieniem Polski do strefy Schengen.

Mimo wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen, nasza wspólna granica w Tatrach pozostanie zamknięta - informuje "Gazeta Wyborcza". Słowacy boją się bowiem, że polscy turyści zadepczą ich Tatrzański Park Narodowy.

Krytyka irackiej polityki amerykańskiego prezydenta jest "wielce niesprawiedliwa" - tak przynajmniej uważa ojciec obecnego rezydenta Białego Domu George Herbert Bush. Senior rodu ma za złe opinii publicznej, że zapomniała o brutalności reżimu Saddama Husajna.

Amerykański Senat zatwierdził prezydencką nominację Michaela Mukasey'a na nowego prokuratora generalnego. Wcześniej kandydat wzbudził zdumienie części senatorów swoim stosunkiem do tortur.

Gruzińska opozycja z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta Micheila Saakaszwilego o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów prezydenckich 5 stycznia. Z alei Rustawelego w Tbilisi, gdzie w ostatnich dniach trwały antyprezydenckie zamieszki, wycofały się wszystkie oddziały policji.

32 górników zginęło w wypadku w kopalni w południowo-zachodnich Chinach - podała państwowa agencja Xinhua. Bilans ofiar może wzrosnąć, nadal trzech górników uważa się za zaginionych.

Fala studenckich protestów we Francji przeciwko przyjętej ustawie o autonomii uniwersytetów rozszerza się. Do zamieszek doszło w m.in. w Paryżu, Tuluzie, Nantes i Marsylii. W strajkach i blokadach wzięły udział tysiące studentów.

Puszki w galerii to nic nowego. Od czasu Andy'ego Warhola ich używanie w podobnych miejscach jest zupełnie normalne. Ale amerykańskie zawody "Canstroction", czyli budowanie konstrukcji z puszek dodaje do sztuki jeszcze element współzawodnictwa.

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku katastrofy budowlanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Dubaju dźwig uderzył w niedokończony most, powodując zawalenie się konstrukcji.

Do sześciu wzrosła liczba ofiar w katastrofy wojskowego śmigłowca, który runął na ziemię w rejonie Treviso na północy Włoch. Pięć osób jest rannych, jeden żołnierz nadal przebywa w szpitalu w bardzo poważnym stanie.

Amerykańska armia w Iraku uwolniła ponad 500 więźniów przebywających w amerykańskich aresztach i więzieniach na terenie Iraku - oznajmił rzecznik wojsk amerykańskich w Bagdadzie.

Al-Kaida przygotowuje ataki na centra handlowe w USA w czasie zwiększonych zakupów w okresie świąt - ostrzega amerykańska agencja bezpieczeństwa FBI. W Stanach Zjednoczonych święta rozpoczynają się już pod koniec listopada, od Święta Dziękczynienia.

W Finlandii na znak żałoby po siedmiu uczniach i dyrektorce szkoły zamordowanych wczoraj w liceum w Tuusula opuszczono flagi do połowy masztu. Dziewiątą ofiarą jest sam morderca, który odebrał sobie życie.

Chińskie zabawki, które według naukowców są szkodliwe dla zdrowia, zostaną zbadane w laboratorium w Niemczech. Jednak nie czekając na wyniki badań już wieczorem dystrybutor zdecydował o wycofaniu zabawek ze sklepów.

- Donald Tusk w swoją pierwszą podróż zagraniczną jako premier poleci do Brukseli, gdzie 15 listopada spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.

- Żądaliście wcześniejszych wyborów, teraz macie je nawet wcześniej - powiedział w czwartek prezydent Gruzji Mikheil Saakaszwili. Opozycja ma zatem najwyżej półtora miesiąca na kampanię, bowiem przez 2 najbliższe tygodnie będzie trwał stan wyjątkowy.

Rada Unii Europejskiej zdecydowała o ostatecznym terminie otwarcia granic lądowych dla Polski i 8 innych nowych państw UE. Nastąpi to w nocy z 20 na 21 grudnia tego roku. W Polsce odbędą się obchody rozszerzenia strefy. Wezmą w nich udział oficjele z całego kontynentu.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich 5 stycznia. Wczoraj ogłosił w w całym kraju stan wyjątkowy, po fali masowych protestów, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia.