- W odpowiedzi na budowę w Europie systemu obrony przeciwrakietowej Rosja może przekazać na Białoruś operacyjno-taktyczne kompleksy rakietowe Iskander - poinformował generał Władimir Zaricki, dowódca wojsk rakietowych i artylerii rosyjskich sił zbrojnych.

Były łzy wzruszenia i okrzyki radości - po ponad 50 latach rozdzielone rodziny z Południowej i Północnej Korei mogły znów się zobaczyć. Choć oznak szczęścia nie było końca, radość nie trwała długo, bo po kilku minutach rodziny znów zniknęły ze szklanego ekranu.

- Jestem upoważniona do oświadczenia w imieniu rządu, że stan wyjątkowy zostanie zniesiony 16 listopada na terenie całego kraju - zapowiedziała przewodnicząca gruzińskiego parlamentu Nino Burdżanadze. Kilka dni wcześniej Tbilisi zgodziło się na przedterminowe wybory prezydenckie.

Wrześniowa masakra na bagdadzkim placu Nisur, gdy najemnicy z amerykańskiej firmy Blackwater zastrzelili 17 Irakijczyków, wstrząsnęła zachodnią opinią publiczną, a rząd w Bagdadzie wprawiła w nieobserwowaną do tej pory irytację. Najnowsze przecieki z dochodzenia FBI, do których dotarł "New York Times", pokazują, że tylko troje z zabitych cywili mogło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa najemników.

W Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, miała się dziś rano rozpocząć międzynarodowa konferencja na temat klęsk żywiołowych w Azji Środkowej. Zagraniczni goście, m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, musieli jednak zmienić miejsce i czas jej rozpoczęcia, po tym jak przed budynkiem konferencyjnym wybuchła bomba. Jedna osoba nie żyje.

Kilkuset muzułmańskich rebeliantów pod wodzą Maulany Fazlullaha, zwanego "Mułłą Radio", zdobyło miasto Alpurai w zbuntowanej dolinie Swat na zachodzie kraju. Stratę potwierdza pakistańska armia.

Co najmniej 11 osób zginęło w pożarze baru karaoke na północy Chin. Zmarli dołączyli do długiej listy kilkudziesięciu ofiar nocnego życia w chińskich lokalach.

Koszty wojny w Iraku i Afganistanie są prawie dwukrotnie wyższe od wydatków zatwierdzonych w budżecie USA od początku tych konfliktów - stwierdzili w przedstawionym w Kongresie raporcie Demokraci z komisji ekonomicznej. Wszystko przez ukryte koszty, których wcześniej nikt nie wliczał do budżetu wojny.

Likwidacja skutków katastrofy ekologicznej w łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym Cieśninie Kerczeńskiej zajmie co najmniej 10 lat, a koszty oczyszczania wody i wybrzeża wyniosą ponad 160 mln dolarów.

Rosja formalnie zakończyła swą obecność wojskową w Gruzji, zamykając ostatnią bazę militarną w tym kraju. Wojska rosyjskie przebywały na ziemi gruzińskiej ponad dwa stulecia.

Premier Danii Anders Fogh Rasmussen może już triumfować. Jego rząd oparty na koalicji liberalno-konserwatywnej zwyciężył we wtorkowych przedterminowych wyborach parlamentarnych i będzie rządził przez trzecią kadencję.

Setki działaczy opozycji rozpoczęły we wtorek "długi marsz" z Lahore do Islamabadu w ramach protestu przeciwko prezydentowi Muszarrafowi. Byłoby ich więcej, ale policja prewencyjnie aresztowała w nocy kilka tysięcy opozycjonistów.

- Możemy odmawiać różne modlitwy, lecz nasze oczy są skierowane ku temu samemu niebu i ku tej samej wizji Bliskiego Wschodu - powiedział prezydent Izraela, Szimon Peres, podczas pierwszego w historii przemówienia prezydenta Izraela przed parlamentem w państwie muzułmańskim.

Niemiecki sąd w Winsen aresztował byłego senatora Henryka Stokłosę, którego przekazania domaga się Polska na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Informację o aresztowaniu biznesmena potwierdziła jego żona.

Potężna eksplozja wstrząsnęła wejściem do Kongresu Filipin. W wyniku wybuchu zginęły co najmniej dwie osoby, a wiele jest rannych - w tym parlamentarzyści. Według doniesień świadków bomba została podłożona w zaparkowanym obok samochodzie.

Brytyjski minister środowiska potwierdził, że wykryte przypadki ptasiej grypy na jednej z ferm we wschodniej Anglii to groźny dla ludzi szczep H5N1. Rozpoczęło się masowe wybijanie tysięcy indyków, a teren fermy objęto strefą ochronną.

Czterech tureckich żołnierzy zginęło w zasadzce przeprowadzonej przez Kurdów z PKK. W tym samym czasie tureckie śmigłowce zaatakowały terytorium kurdyjskie w Iraku, jednak cel - cywilna wioska - był opuszczony, toteż nikt nie ucierpiał.

Kilkuset członków partii Fatah zostało okrążonych i aresztowanych przez bojówki Hamasu w palestyńskiej Strefie Gazy. Jest to ciąg dalszy wczorajszych wydarzeń, gdy hamasowcy otworzyli ogień do tłumu demonstrantów zabijając 7 osób.