Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Stockwell Day zapowiedział w czwartek rewizję procedur stosowania paralizatorów. Jest to reakcja na kontrowersje, jakie wzbudził w Kanadzie film dokumentujący październikowy incydent na lotnisku w Vancouver, gdzie policjanci śmiertelnie porazili taserem 40-letniego Polaka.

Pakistański rząd zwolnił Benazir Bhutto z aresztu domowego, nałożonego na nią w poniedziałek w celu uniemożliwienia jej uczestnictwa w marszu przeciwko urzędującemu prezydentowi Pervezowi Musharrafowi. Funkcjonariusze pozostaną jednak przy byłej premier.

Sąd Wyższej Instancji w prowincji Hebei na północy Chin zatwierdził w czwartek wyrok śmierci na dyrektora przedsiębiorstwa budowlanego, który dokonał malwersacji funduszy publicznych i przyjął 14,8 miliona dolarów łapówek - podała agencja Xinhua.

Od początku przyszłego roku w Szwecji wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące aborcji. Dzięki zmianom usunąć ciążę będą tam mogły również cudzoziemki, nawet jeśli w ich kraju pochodzenia takie zabiegi są zakazane.

Opublikowany dziś przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej stwierdza, że Iran dostarczył informacji na temat swojego programu jądrowego. Zaznaczono jednak, że nie zaprzestał wzbogacania uranu, czego domagała się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

- Włoscy karabinierzy pomylili znaną rumuńską aktorkę Laurę Vasiliu z handlarką dziećmi - poinformowały w czwartek rumuńskie media. Vasiliu w tym roku otrzymała Złotą Palmę w Cannes.

- Musimy usunąć klikę, która zbrojnie przejęła kontrolę w Gazie i powoduje wiele cierpień naszego narodu - powiedział dziś prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Gruziński parlament uchwalił zniesienie stanu wyjątkowego jutro o godzinie 16 czasu polskiego. Uchwała przeszła przy 152 głosach za i jedynie dwóch sprzeciwu.

Watykan opublikował dziś wspólną deklarację katolicko-prawosławną. Najważniejsze w dokumencie są gotowość przedstawicieli prawosławia do dyskusji na temat prymatu papieża oraz Rzymu jako centrum chrześcijaństwa.

Pojawienie się desek sedesowych zdobionych wersetami Koranu w sklepach w regionie Lacjum (centrum Włoch) wywołało falę protestów ze strony muzułmanów - donosi włoski dziennik "Il Giornale".

Kanadyjskie media są oburzone brutalnością policji, po tym jak telewizje wyemitowały nagranie, na którym widać jak policjanci z lotniska w Vancouver obezwładniają 40 letniego Polaka paralizatorem elektrycznym. W wyniku tej interwencji mężczyzna zmarł.

- Wycofywanie żołnierzy rosyjskich i sprzętu wojskowego z Gruzji zostało zakończone - poinformował nad ranem dowódca rosyjskich wojsk lądowych, gen. Aleksiej Masłow. Ostatni pociąg z żołnierzami wyjechał z Gruzji w nocy.

Płacz, nerwowe śmiechy, dziesiątki ciasnych metalowych łóżek, a na nich chore dzieci skrępowane grubymi skórzanymi pasami - to przerażający obraz serbskich szpitali psychiatrycznych, które ujawniła amerykańska organizacja praw człowieka.

Dwie osoby zginęły a ponad 100 osób zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi w północnej części Chile. Potężne wstrząsy o sile 7,7 stopni w skali Richtera był odczuwalne nawet w oddalonej od epicentrum o ponad tysiąc dwieście kilometrów stolicy kraju, Santiago.

Tylko 50 mld dolarów i to pod warunkiem wycofania większości wojsk do końca przyszłego roku - to środki jakie kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów przeznaczyła na wojnę w Iraku. Republikanie zapowiadają, że zablokują ustawę.

Zawierający wzmianki o stosowaniu gazu pieprzowego czy izolatek "Podręcznik postępowania w więzieniu Guantanamo" został w całości opublikowany w internecie. Jego autentyczność potwierdziła amerykańska armia.

- Stan wyjątkowy zagwarantuje spokojne wybory! - mówi prezydent Musharraf na łamach "New York Times". Tego samego dnia w "Washington Post" jego główna przeciwniczka odpowiada: - To, co dzieje się w Pakistanie, to farsa!

Rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywa Moskwę do rozpoczęcia rozmów o partnerstwie i współpracy. Eurodeputowani wyrazili też swoje zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka w Rosji.

W czwartek nawet niektórzy koneserzy odstawiają na bok kosztujące po kilka tysięcy Bordeaux, by spróbować młodego wina. Tradycyjnie w trzeci czwartek listopada cały świat świętuje dzień beaujolais nouveau.