Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zagroził wstrzymaniem eksportu ropy do USA, jeśli rząd amerykański podejmie próby destabilizacji jego kraju i ingerencji w niedzielne referendum na temat zmian w konstytucji. Nawiązał też do incydentu dyplomatycznego z królem Hiszpanii.

Happeningi, konferencje i marsze pamięci - tak na całym świecie, już po raz dwudziesty, obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym roku upłynie on pod hasłem "HIV: zacznijmy rozmawiać". Znakiem rozpoznawczym wszystkich zaangażowanych w kampanię ma być czerwona wstążka przypięta do ubrania.

Dramatyczne sceny rozegrały się na ulicach peruwiańskiego miasta Piura. Gdy policja chciała wysiedlić około 200 rodzin zamieszkujących tamtejsze slumsy ich mieszkańcy stawili zdecydowany opór.

W nalocie izraelskich samolotów w Strefie Gazy zginęło co najmniej czterech bojowników Hamasu. Według źródeł palestyńskich jest też kilku rannych.

38 milionów euro wolnych od podatku - tyle można wygrać, jeżeli poprawnie wytypuje się "szczęśliwy numerek" i sześć liczb w sobotnim losowaniu niemieckiego Lotto. To najwyższa suma w historii tamtejszej loterii, czyli od 1955 roku.

Pędzący pociąg pasażerski uderzył w tył pociągu towarowego w południowej części Chicago. Co najmniej kilkanaście osób zostało rannych. Stan pięciorga z poszkodowanych lekarze określają jako krytyczny.

Szczęśliwy finał dramatu w biurze wyborczym Hillary Clinton w Rochester w stanie New Hampshire, gdzie przez ponad pięć godzin chory psychicznie mężczyzna przetrzymywał zakładników. CNN pokazała film, na którym widać było leżącego, skrępowanego mężczyznę. Potem agenci odprowadzili go do samochodu.

Rząd Holandii postanowił przedłużyć do końca 2010 roku swoją misję wojskową w Afganistanie. Mandat dla 1700 holenderskich żołnierzy miał wygasnąć w 2008 roku.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana jest rozczarowany po rozmowach z irańską delegacją w Londynie, a Iran ocenił je "pozytywnie". Wyniki spotkania mogą mieć wpływ na zakres ewentualnych nowych sankcji na Iran, jakie jutro ma omawiać Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Około 10 tys. demonstrantów przeszło ulicami Chartumu, stolicy Sudanu, wzywając do pozbawienia Gillian Gibbons życia. Gibbons to nauczycielka z Wielkiej Brytanii, która od czwartku przebywa w areszcie za to, że pozwoliła swoim wychowankom nazwać pluszowego misia imieniem proroka Mahometa.

Rebelianci w Czadzie oświadczyli, że będą walczyć z europejskimi siłami pokojowymi, które zostaną rozmieszczone w tym kraju w najbliższych tygodniach. Do Czadu ma wyjechać 350 polskich żołnierzy.

Ogłoszona dziś w Watykanie druga encyklika Benedykta XVI "Spe salvi" ("W nadziei zbawieni") jest filozoficznym, teologicznym hymnem, sławiącym chrześcijańską nadzieję.

Ośmiogodzinny strajk we wszystkich środkach komunikacji sparaliżował Włochy. W większości miast nie kursują metro, autobusy i tramwaje. Protestują też kolejarze oraz część pracowników ruchu lotniczego i promowego.

- Bardzo chciałbym, aby relacje mojego rządu z prezydentem Rzeczypospolitej były jak najlepsze, i będą - odpowiedział na pytanie o stosunki z Lechem Kaczyńskim, przebywający z wizytą na Litwie Donald Tusk.

Polacy są zaniepokojeni decyzją prezydenta Władimira Putina, który w piątek podpisał ustawę zawieszającą udział Rosji w traktacie o ograniczaniu konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE).

Wietnamczycy nie patyczkują się z handlarzami narkotyków. Tylko w tym tygodniu na kary śmierci za handel narkotykami skazano 27 osób.

Niedawno wybrane proprezydenckie Zgromadzenie Konstytucyjne w Ekwadorze uchwaliło w czwartek rozwiązanie Kongresu. Prawicowi posłowie od dłuższego czasu pozostawali w konflikcie z lewicowym prezydentem Rafaelem Coreą.

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu lecącego do Isparty, który rozbił się w nocy z czwartku na piątek w środkowej Turcji. Na pokładzie było 56 osób.

Australijski premier - elekt Kevin Rudd zapowiedział w Sydney, że Australia wycofa swe oddziały wojskowe z Iraku do połowy przyszłego roku.

Premier Donald Tusk jedzie z oficjalną wizytą na Litwę. Należy się spodziewać, że omówione zostaną wspólne projekty energetyczne i infrastrukturalne, kwestia elektrowni atomowej i budowy dróg. A my podpowiadamy, o czym warto jeszcze pamiętać...