Egzemplarz "Hobbita" J.R.R. Tolkiena z pierwszego wydania z 1937 roku trafi na aukcję. Ma się ona odbyć w przyszłym miesiącu w brytyjskim domu aukcyjnym Bonhams. Organizatorzy spodziewają się, że cena książki przekroczy 30 tys. funtów.

- Władimir Putin nie jest entuzjastą rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Zapewniłem jednak, że te działania nie są wymierzone przeciwko Rosji - powiedział w piątek po spotkaniu z prezydentem Donald Tusk. Premier powiedział, że "ten rodzący się na nowo dialog" dobrze rokuje, a strona rosyjska nie stawiała Polsce żadnych wymagań.

W piątek, w trzech miastach na Węgrzech, doszło do zamachów na domy deputowanych z rządzącej partii socjalistycznej. Nikt nie odniósł obrażeń, ale co najmniej jeden z domów został poważnie uszkodzony.

Szef norweskiego kontrwywiadu Jorn Holme oświadczył w piątek, że nigdy wcześniej jego kraj nie był obiektem tak zmasowanej ingerencji zagranicznych wywiadów. W jego ocenie podejmowane przez szpiegów działania przekraczają swą intensywnością lata zimnej wojny.

"Nasz człowiek w Warszawie" - tak jeden z największych rosyjskich serwisów internetowych wita Donalda Tuska podczas jego wizyty w Moskwie. Pierwszy wicepremier Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas rozmowy z Donaldem Tuskiem powiedział, że liczy na umocnienie kontaktów polsko-rosyjskich.

- Kosowo ogłosi niepodległość 17 lutego - wyjawił, powołując się na rządowe źródła, serbski minister ds. Kosowa Slobodan Samardżić. Kilkanaście dni wcześniej podobnie mówili sami kosowscy Albańczycy.

Białoruskie władze ostro skrytykowały przyjętą w zeszłym roku przez Sejm Kartę Polaka, która daje przywileje Polakom zamieszkałym poza granicami kraju, głównie na Wschodzie.

- Rozpoczął się nowy wyścig zbrojeń - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na kilka godzin przed spotkaniem z premierem Tuskiem. Oficjalnie ta deklaracja nie ma nic wspólnego z wizytą szefa polskiego rządu.

Uzbrojona w nóż kobieta - imigrantka z Somalii - zaatakowała pilotów samolotu nowozelandzkich linii krajowych. Zażądała lotu do Australii.

- Al-Kaida planuje zamachy w Niemczech - ostrzegł w piątek na łamach "Die Welt" zastępca szefa niemieckiego Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Bernhard Falk. Według niego Niemcy "awansowały" w hierarchii celów terrorystów po zaangażowaniu się Bundeswehry w Afganistanie.

Była premier Pakistanu Benazir Bhutto nie zginęła od kul - informuje brytyjski Scotland Yard, który pomaga władzom w Islamabadzie w wyjaśnieniu sprawy zabójstwa przywódczyni opozycji w grudniu 2007 roku.

Po wycofaniu się Mitta Romney'a na amerykańskiej prawicy w wyścigu o prezydencką nominację liczy się już tylko John McCain. Mimo niemal pewnego zwycięstwa zaapelował do wyborców swojego byłego rywala, by w następnych stanowych prawyborach poparli właśnie jego.

Premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fajed wątpi by w tym roku doszło do zawarcia porozumienia izraelsko-palestyńskiego. Podczas styczniowej wizyty na Bliskim Wschodzie zapowiadał je amerykański prezydent George W. Bush.

11-miesięczy Kyson został znaleziony w błocie 150 metrów od miejsca, gdzie kiedyś stał jego dom, zmieciony z powierzchni ziemi przez tornado, jakie przeszło w czwartek przez stan Tennessee w USA. Chłopczyk jest cały i zdrowy.

Ożywił się ekwadorski wulkan Tungurahua. Z krateru buchają płomienie i chmury trujących popiołów. Na razie nie ma żadnych doniesień o ofiarach. Władze ewakuowały setki mieszkańców z okolicznych wiosek.

Rosyjski opozycjonista, były szachowy mistrz świata Garri Kasparow zaapelował do prezydenta USA George'a W. Busha, by surowiej krytykował naruszanie przez prezydenta Putina zasad demokratycznych.

Policjanci zastrzelili mężczyznę, który zamordował troje członków swojej rodziny, a potem zabarykadował się w domu. Mężczyzna postrzelił też śmiertelnie jednego z policjantów.

Prom kosmiczny Atlantis, z siedmioosobową załogą na pokładzie, wystartował w czwartek z Kennedy Space Center na Florydzie.

Według czwartkowego "Le Monde", wizyta premiera Donalda Tuska w Moskwie oznacza ocieplenie w relacjach polsko-rosyjskich. Szczególnie na tle polityki poprzedników - jak przypomina gazeta, bracia Kaczyńscy omijali jak tylko mogli ziemię rosyjską.

Były gubernator stanu Massachusetts Mitt Romney, wycofał się z wyścigu o nominację partii Republikańskiej do walki o stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na konferencji konserwatystów w Waszyngtonie stwierdził, że takiej decyzji wymaga od niego dobro kraju.