We wtorek w USA odbędą się prawybory w stanach Maryland, Wirginia i stołecznym dystrykcie Kolumbia. Jeśli Barack Obama podtrzyma zwycięską passę, wysunie się na czoło wyścigu o nominację demokratów.

Amerykańskie władze aresztowały w poniedziałek cztery osoby szpiegujące na rzecz Chin. Zatrzymania dotyczą co najmniej dwóch różnych spraw.

Amerykańscy astronauci Rex Walheim i Stanley Love wyszli na kosmiczny spacer z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by pomóc w montażu modułu z europejskim laboratorium naukowym Columbus.

W stołówce szkoły średniej w Memphis w stanie Tennessee padły strzały. Jeden z uczniów został ciężko ranny. Strzelał jego kolega z klasy, który został już zatrzymany.

Morderstwo, spisek, terroryzm i złamanie prawa wojennego dotyczącego cywilów - za to odpowie przed sądem sześciu więźniów z Guantanamo. Są oni oskarżeni o współudział w zamachach z 11 września 2001. - Oskarżyciele będą wnioskowali o karę śmierci - oznajmili przedstawiciele Pentagonu.

- Do 600 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy w wyniku zamieszek, które wybuchły w Kenii po grudniowych wyborach prezydenckich - poinformował w poniedziałek zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej John Holmes.

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, oznajmił, że kończy strajk głodowy. Zaczął go na znak solidarności z uwięzionym, chorym na AIDS kolegą, któremu odmówiono leczenia.

Norwegia ewakuowała cały personel swojej ambasady w stolicy Afganistanu, Kabulu, w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Miejsce ich pobytu jest tajne.

W Tajlandii od poniedziałku obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu w restauracjach, nocnych klubach i barach. Mało tego, zakaz obejmuje też tzw. ogródki.

Policja religijna Arabii Saudyjskiej zakazała sprzedaży czerwonych róż i innych przedmiotów w tym kolorze przed dniem św. Walentego. Chce w ten sposób zmobilizować zakochanych do tego, by okazywali sobie uczucia w inny sposób. W jaki? Nie sprecyzowano.

Stan prezydenta Timoru Wschodniego, postrzelonego w poniedziałek rano przez zamachowców, poprawił się. Z ostatnich informacji, podanych w australijskim Darwin, dokąd przewieziono rannego Ramosa-Hortę, wynika, że prezydent ma szanse wyzdrowienia. Tymczasem premier Timoru Wsch. wprowadził w kraju stan wyjątkowy i godzinę policyjną.

Dowódca afgańskich talibów mułła Mansur Dadullah został w poniedziałek raniony i schwytany w czasie operacji pakistańskich sił bezpieczeństwa na południowym zachodzie kraju. Taką informację podały AFP i Reuters, cytując źródła polityczne i wojskowe w Islamabadzie. Natomiast według agencji Associated Press, powołującej się na miejscową policję, w kilka godzin później mułła zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

Władze Izraela zdecydowały się udzielić parom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci. Zezwolenie dotyczyć ma nie tylko biologicznych bądź adoptowanych dzieci jednego z partnerów, ale obejmie także, "w szczególnych przypadkach", dzieci niespokrewnione z żadnym z partnerów.

John McCain pewnie zmierza po republikańską nominację w wyborach prezydenckich. Nie dość, że zwycięża w większości prawyborczych starć, to poparcia udzielił mu w niedzielę prezydent George W. Bush. Natomiast wśród Demokratów sytuacja komplikuje się coraz bardziej. Barack Obama wygrał niedzielne prawybory Partii Demokratycznej w Maine, a dzień wcześniej zdobył poparcie Demokratów w trzech innych stanach.

Afgański mułła i dwójka jego dzieci zginęli w eksplozji bomby w ich własnym domu. Jak podała policja, muzułmański duchowny konstruował ładunki wybuchowe dla zamachowców-samobójców.

Panamski frachtowiec, który w sierpniu zeszłego roku rozbił się w Cieśninie Gibraltarskiej, zatonął ostatecznie w niedziele, zanieczyszczając ropą pobliskie plaże.

- Odpowiedź Rosji na elementy amerykańskiej tarczy w Europie będzie efektywna, adekwatna, lecz wielokrotnie tańsza niż koszty części tarczy w Polsce i Czechach - stwierdził wicepremier Rosji Siergiej Iwanow na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Władze Ukrainy przyznały w niedzielę, iż państwowa kompania gazowa Naftohaz jest zadłużona wobec rosyjskiego Gazpromu. Jednocześnie zadeklarowały gotowość spłacenia należności, jeśli Rosjanie zgodzą się na usunięcie z handlu gazem pośredników.

Rekordowe mrozy, burze śnieżne i lawiny zabiły tej zimy w Afganistanie co najmniej 654 osoby. Wiele osób doznało odmrożeń i trzeba im było amputować kończyny.