Niedzielne wybory do Dumy Państwowej to nieszczęście dla Rosji; świadczą, że w przewidywalnej przyszłości będzie ona państwem autorytarnym - komentuje we wtorek w artykule prestiżowy brytyjski "Financial Times".

Znani pisarze, m.in. nobliści Guenther Grass i J.M. Coetzee, skrytykowali europejskich i afrykańskich przywódców za to, że na nadchodzącym szczycie UE-Afryka problemy Darfuru i Zimbabwe nie będą głównymi dyskutowanymi tematami.

Spanikowany przemytnik narkotyków porzucił w toalecie samolotu z Los Angeles do Sydney prawie 6 kg kokainy o wartości ponad pół miliona USD - podały we wtorek australijskie służby celne.

Lotnictwo izraelskie przeprowadziło w nocy z poniedziałku na wtorek atak z powietrza na bazę szkoleniową radykalnego ruchu Hamas w Strefie Gazy. Nie żyją trzy osoby, kolejnych kilka jest rannych - podali pracownicy palestyńskiego szpitala.

Władze Iranu nakazały opuścić terytorium swojego kraju kanadyjskiemu ambasadorowi. To bezpośrednia reakcja na odrzucenie ich kandydata na stanowisko ambasadora w Kanadzie.

W stolicy Afganistanu Kabulu nieznany sprawca zaatakował we wtorek rano konwój zagranicznych pojazdów, wysadzając się w powietrze w jego pobliżu - poinformowali przedstawiciele władz afganistańskich.

Unia Europejska parafuje dziś umowę o stowarzyszeniu z Bośnią i Hercegowiną - zapowiedział komisarz ds. rozszerzenia UE Olli Rehn. To pierwszy krok tego kraju na drodze do pełnego członkostwa we wspólnocie. Bośniackie władze zgodziły się na długo odkładane reformy.

Australia ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Premier nowego rządu Kevin Rudd ogłosił ratyfikowanie przez kraj protokołu z Kioto, dotyczącego ograniczenia zmian klimatu. To policzek wymierzony USA.

"Obecnie bogate kraje pomagają biednym przystosować się do zmian klimatycznych, przeznaczając na to 67 mln dolarów" - napisano w raporcie organizacji humanitarnej Oxfam. To mniej niż Amerykanie wydają co miesiąc na krem do opalania.

- Koń jaki jest, każdy widzi. Krótko mówiąc: Rosja jest na drodze, którą widać już od kilku lat w sposób bardzo jasny - skomentował wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Rosji prezydent Lech Kaczyński.

- Żeby zarejestrować dziś partię polityczną w Rosji potrzeba 50 tysięcy notarialnych podpisów. Kiedyś było to 10 - oskarżała na antenie TVN24 publicystka Krystyna Kurczab-Redlich. - Prezydent działa zgodnie z konstytucją, opozycja była traktowana właściwie - ripostował jej rosyjski korespondent z Warszawy Władimir Kirianow.

Po wyborach w Rosji, na które nie wpuszczono wielu obserwatorów, a wpuszczonym utrudniano pracę, z całego świata spływają słowa krytyki. Organizacja Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie oraz Rada Europy nazwały wybory "niedemokratycznymi".

Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz zamierza poprosić specjalistów z Polski o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn trzech wybuchów w kopalni im. Zasiadki w Doniecku, w których zginęło 106 górników.

Komisja wyborcza w Pakistanie nie pozwoli byłemu premierowi i przywódcy antyprezydenckiej opozycji wziąć udziału w zaplanowanych na 8 stycznia wyborach parlamentarnych.

Prezydent Hugo Chavez, mimo porażki w referendum konstytucyjnym wciąż chce budować "socjalizm XXI wieku". Wczorajsze głosowanie miało mu pozwolić na pełnienie urzędu dowolną liczbę kadencji i budowanie wprowadzenie w życie swojej wizji Wenezueli.

"Wybory do Dumy Państwowej w Federacji Rosyjskiej 2 grudnia 2007 roku nie były uczciwe i nie spełniły wielu standardów OBWE i Rady Europy dotyczących demokratycznych wyborów" - głosi wspólne oświadczenie OBWE i RE.

- Partia Jedna Rosja zdobyła w niedzielnych wyborach do Dumy Państwowej 315 na 450 miejsc, czyli dysponuje większością konstytucyjną - podała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza. Na Jedną Rosję zagłosowało 64,1 proc. Rosjan.

Skazana za obrazę islamu nauczycielka Gillian Gibbons została ułaskawiona po spotkaniu przedstawicieli brytyjskich muzułmanów lorda Ahmeda i baronessy Sayeedy Warsi z prezydentem Sudanu. Jeszcze dziś ma odlecieć do Wielkiej Brytanii.