Ustalanie wspólnego stanowiska Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie atomowych ambicji Teheranu trwa od miesięcy. Teraz, jak zdradza cytowany przez agencje anonimowy francuski dyplomata, jest szansa na porozumienie mocarstw.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że dalsze blokowanie przez Izrael kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy może grozić katastrofą humanitarną. Tel Awiw odpowiada, że odcięcie palestyńskiego terytorium od świata to kara za rakietowe ataki na żydowskie osiedla.

Jednostki białoruskiego OMONU rozpędziły w Mińsku nielegalną demonstrację indywidualnych przedsiębiorców, którzy sprzeciwiają się nowemu dekretowi prezydenta Aleksandra Łukaszenki ograniczającemu ich działalność.

- Rosja nie ma prawa weta na decyzje podejmowane przez Polskę w sprawie tarczy antyrakietowej. Chcemy tylko, by nasze stanowisko zostało zrozumiane - oświadczył Siergiej Ławrow po rozmowach z szefem polskiego MSZ.

Pierwsze badanie DNA próbki spermy Jakuba T., Polaka oskarżonego o gwałt na Brytyjce, nie były zgodne z materiałem genetycznym zostawionym w ciele zgwałconej - relacjonuje przebieg procesu poznaniaka w brytyjskim Exeter "Gazeta Wyborcza".

Według Siergieja Mironowa, przewodniczącego Rady Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin i najpoważniejszy kandydat na jego następcę Dmitrij Miedwiediew mogliby zamieniać się na stanowisku szefa państwa przez następne ćwierć wieku.

Pieniądze pieniędzmi, ale to nie powinno zachęcać do powiększania rodziny. Przynajmniej w Chinach, gdzie urzędnicy planują podnieść kary dla sławnych i bogatych, którzy nie przestrzegają polityki jednego dziecka.

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Serbii, szef unijnej dyplomacji Javier Solana wyraził nadzieję, że Serbia nadal będzie "podążać prounijnym kursem". Duże szanse na zwycięstwo ma skrajny nacjonalista Tomislav Nikolicia.

Teren Iranu znajdzie się pod dokładną obserwacją izraelskiej satelity TECSAR. To, co dzieje się na ziemi będzie można kontrolować nocą, a nawet w warunkach dużego zachmurzenia.

Dziewięć osób zginęło, a trzy zostały ranne na skutek eksplozji na terenie dwóch nielegalnych wytwórni fajerwerków w Chinach. To gorący okres dla producentów sztucznych ogni, bo zbliżają się obchody chińskiego Nowego Roku.

Jeden brytyjski żołnierz NATO zginął, a pięciu zostało rannych na południu Afganistanu w eksplozji, do której doszło na trasie przejazdu patrolu Sojuszu - podano w poniedziałek w oficjalnym komunikacie.

Co najmniej 38 Hindusów zginęło, gdy autobus, którym jechali wypadł z górskiej drogi, rozbił się, dachował i w końcu wpadł do przepaści w zachodnich Indiach. Zabici i ranni to pielgrzymi.

W niedzielnych nalotach zginęło co najmniej dwóch Palestyńczyków. Ataki nie są jedynym problemem w Strefie Gazy. W piątek Izrael zablokował do niej dostawy paliwa. Jedyna elektrownia na tej pustynnej enklawie musiała przestać pracować. Od tego czasu w Gazie panują egipskie ciemności.

Rodzina zaginionej Madeleine McCann przedstawiła rysopisy mężczyzny, który według niej mógł uprowadzić 4-latkę. Rysunki zostały wykonane na podstawie opisu turystki, która, w tym samym czasie co rodzina McCannów przebywała w portugalskim kurorcie.

O dwustronnych stosunkach, globalnym bezpieczeństwie, relacjach Rosja - Unia Europejska i oczywiście o tarczy antyrakietowej rozmawiać będzie w Moskwie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ma się dziś tam spotkać z szefem rosyjskiej dyplomacji - Siergiejem Ławrowem.

- Stanęliśmy w obronie życia swojego i kolegów - tak o swoim zachowaniu mówi jeden z polskich żołnierzy z misji w Afganistanie, którzy w czerwcu ubiegłego roku w ramach protestu poprosili o odesłanie do Polski. Do wojskowego, który zdradził kulisy wydarzeń w bazie Wazi-Kwa dotarła "Gazeta Wyborcza".

Ponad 200 tysięcy wiernych z Rzymu oraz wielu włoskich diecezji przybyło w niedzielę na Plac świętego Piotra. Spotkanie na modlitwie Anioł Pański zmieniło się w wielką manifestacją solidarności z Benedyktem XVI, który z powodu protestów wykładowców i studentów odwołał wizytę na rzymskim uniwersytecie La Sapienza.