Traktatu Reformujący już w październiku, rozszerzenie strefy Schengen, wzmocnienie gospodarki i pozycji UE w świecie - to priorytety portugalskiego przewodnictwa, która w tym półroczu kieruje działaniem Unii Europejskiej.

Zdaniem Aleksandra Szczygły, propozycja w sprawie tarczy antyrakietowej złożona przez Władimira Putina prezydentowi USA miała przede wszystkim zaskoczyć George'a W. Busha i była obliczona na efekt propagandowy w Europie Zachodniej.

Europarlament ma w środę przedstawić swoje stanowisko w sprawie ustaleń szczytu UE z czerwca i projektu nowego Traktatu. - Wygląda na to, że polscy eurodeputowani "odpuszczają" walkę o wzmocnienie polskiej pozycji po 2017 roku - relacjonuje korespondentka TVN24 Inga Rosińska.

Tylko Kościół katolicki zasługuje na miano Kościoła Chrześcijańskiego - głosi Watykan w swoim najnowszym dokumencie. Pojęcie to rozszerza na prawosławie, ale już nie na kościoły protestanckie.

14 filipińskich żołnierzy zginęło przy próbie odbicia katolickiego księdza z rąk muzułmańskich separatystów. 10 z nich po śmierci rebelianci odcięli głowy.

Jak podają pakistańskie władze - ostatecznie zakończyło się oblężenie Czerwonego Meczetu. Bilans walk to ponad 60 zabitych - w tym 8 żołnierzy i główny mułła - Abdul Rashid Ghazi. Uwolniono również 50 kobiet i dzieci, które były więzione w podziemiach meczetu.

Europarlament ma w środę przedstawić swoje stanowisko w sprawie ustaleń szczytu UE z czerwca i projektu nowego Traktatu.

Kilkanaście tysięcy sztuk broni z trafiło do hutniczego pieca w Sogamoso w Kolumbii. Karabiny, pistolety, granatniki i moździerze skonfiskowały władze, bądź dobrowolnie oddali je lewicowy partyzanci, prawicowe bojówki i przestępcy.

Dwie osoby nie żyją, a trzy są poważnie ranne po tym, jak mały samolot runął na jeden z domów na przedmieściach Orlando w USA. Pilot próbował awaryjnie lądować.

Szczątki ponad 450 osób zostaną pochowane dziś w Srebrenicy w Bośni - w rocznicę masakry 8 tysięcy tamtejszych muzułmanów dokonanej przez serbskich żołnierzy.

Ajman al-Zawahiri, człowiek nr 2 w dowództwie międzynarodowej sieci terrorystycznej Al-Kaida, zagroził, że "odpowie" na niedawną decyzję władz Wielkiej Brytanii o nadaniu szlachectwa autorowi "Szatańskich wersetów" Salmanowi Rushdiemu.

Wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie, Słowak Miroslav Lajczak, zdymisjonował we wtorek jednego z dowódców policji w serbskiej części kraju i zawiesił w obowiązkach 35 tamtejszych funkcjonariuszy policji w związku masakrą Muzułmanów w Srebrenicy z 1995 roku.

- Nie można tolerować księdza, nawołującego miliony Polaków do nienawiści - apeluje Centrum im. Szymona Wiesenthala w Los Angeles. Centrum poprosiło Benedykta XVI o odwołanie o. Tadeusza Rydzyka.